Na této stránce se dozvíte informace o trolejbusech, které trolejbusy v Plzni konaly předváděcí jízdy, zkušební jízdy s cestujícími či byly zapůjčeny do Plzně např. v rámci oslav či k provedení zkoušek (a byly zařazeny do stavu PMDP). V horní části stránky jsou umístěny dvě tabulky o předváděcích vozech, v spodní části pak podrobnosti o jednotlivých vozech. Pro lepší orientaci jsou delší texty skryty a objeví se až po kliknutí na "Zobrazení / skrytí více informací."
Více o trolejbusech, které byly v Plzni zkoušeny bez cestujících naleznete v sekci Zkoušené trolejbusy. Více o trolejbusech, které byly po skončení provozu v Plzni předány jinému dopravci a sloužily (slouží) dále na stránce EX plzeňské trolejbusy v provozu.
Od pondělí 14.2.2011 se v plzeňských ulicích objevuje ve zkušebním provozu s cestujícími trolejbus 31 Tr pro Hradec Králové. Trolejbus obdržel pro zkoušení u PMDP číslo 393. Na trolejbusu proběhly před jeho uvedením do zkušebního provozu v Plzni drobné úpravy (nalepení evidenčních čísel a nápisů PMDP; dosazení štípačů lístku a Cardmanů; dosazení palubního počítače apod.). Takto připravený se trolejbus poprvé v ulicích objevuje již v sobotu 12.2.2010, aby se na něm řidiči PMDP zaškolili. Prototyp 31 Tr jezdí v Plzni v rámci zkušebních jízd přibližně od poloviny prosince 2010, nyní však poprvé s cestujícími. Není až tak obvyklé, aby po Plzni jezdil s cestujícími každý prototyp vyrobený Škodou Electric, tento trolejbus představuje spíše výjimku, protože většina prototypů najíždí kilometry s cestujícími nutné pro schválení typu až v městě, které si trolejbusy objednalo.
Žluto-červeno-bílo-černý kloubový trolejbus se objevuje výhradně na lince 16. Poprvé v provozu s cestujícími se objevuje, jak již je psáno výše, dne 14.2.2011. V naprosté většině období zkoušení s cestujícími (14.2.2011 - 20.3.2011) byl trolejbus nasazen na kurzu 7 (krom středy 16.2.2011, kdy byl na kurzu 16/5). Tyto kurzy jsou garantované nízkopodlažní. Zajímavostí je, že trolejbus se objevuje v provozu i o víkendu (opět na 16/7), kdy jsou v Plzni nasazovány pouze krátké trolejbusy. Trolejbus každý den najezdí přibližně 223 km. Celkově musí trolejbus v plzeňské síti najezdit 8000 km. Trolejbus se tak v plzeňské síti pohyboval přesně 5 týdnů. Naposledy s cestujícími vyjel v neděli 20.3.2011 na víkendovou linku 16. Dne 25.3.2011 pak byl trolejbus již bez plzeňských ev.č., nálepek a odbavovacích systémů převezen na trajleru do Hradce Králové. Dne 30.3.2011 proběhla v Hradci Králové přejímka všech 11 vozů. V Hradci Králové jezdí prototyp 31 Tr alias plzeňská 393 pod evidenčním číslem 61. Trolejbus ev.č. 61 navíc při officiálním představení dne 4.4.2011 obdržel jméno Rákosníček (později (červenec, srpen 2011) se na trolejbusu objevují i obrázky této pohádkové postavičky). V provozu s cestujícími v H. Králové se pak 31 Tr ev.č. 61 objevuje od 5.4.2011. V Plzni se trolejbusy typu 31 Tr pro další města objevují i nadále, ale v rámci zkušebních jízd bez cestujících (více ZDE ) . Krom Hradce Králové jsou 31 Tr dodávány např. do 31 Tr do Prešova.
Zajímavostí tohoto trolejbusu je jeho evidenční číslo, které dostal přidelěné u PMDP. Většina zkoušených trolejbusů, které v Plzni jezdí s cestujícími obdrží číslo 99?, tento trolejbus však obdržel číslo 393, které je zcela mimo zmiňovanou řadu. Pro doplnění je důležité zmínit, že číslo 393 je trolejbusem 31 Tr obsazeno podruhé. Poprvé bylo číslo 393 obsazeno vozem 14 Tr v letech 1986 - 1996.
Trolejbusu se při zkušebních jízdách s cestujícími nevyhýbají drobné problémy, které občas způsobují i drobné zpožďování dalších linek, ale proto vozidlo jezdí ve zkušebním provozu, aby se "vychytaly mouchy."Je však pravdou, že během zkušebního provozu v Plzni nemuselo být snad ani jednou měněno za záložní trolejbus. I když je zde zapotřebí zmínit, že již po několika týdnech provozu v Plzni trolejbus čas od času vydával různé zajímavé zvuky (vrzání v kloubu, při zavírání dveří apod). Za pozitivní však považuji, že v trolejbusu se po 5-týdenním testování neobjevilx žadný tagy, posprejování, nalepené žvýkačky či jiné "podpisy" vandalů. Odcizena nebyla ani bezpečnostní kladívka pro rozbíjení oken. Podíl na tom jistě bude mít i ve voze instalovaný kamerový systém.
Pro Plzeňany je tento trolejbus zajímavý především svým nátěrem, který "narušuje plzeňskou trolejbusovou zeleň." Nejčastěji je tak cestujícími nazýván jako "ten červený trolejbus." Je jasné, že trolejbusy nejezdí na vzhled, ale přesto si neodpustím několik "připomínek" k barevnému nátěru Sorek pro Hradec Králové. Klasickou záležitostí výrobce Sor jsou "schody" nad prostřední a zadní nápravou na straně bez dveří. Ten se dá vyřešit, jak se tomu stalo např. u pražských autobusů SOR NB 12, kdy byl pod "schodem" proveden černý pruh v úrovni jako před "schodem." U trolejbusových "Sorek" tomu však tak není. Jako další nezvládnutý detail bych viděl bílý pruh za posledními dveřmi, kdy po celém trolejbusu tento pruh či bílá barva v spodní části není, pouze tento kousek vzadu. Jako největší vadu na kráse bych pak viděl vyřešení předního čela. Stačí porovnat čela 31 Tr a 30 Tr. Nevím jak vám, ale mě přijde mnohem lepší, když je střední část čela v černé barvě, než jako u 31 Tr bílá, nehledně na barevnou návaznost čela s bokem, který je na stejně úrovni (na úrovni umístění stěračů) černý. Za zamyšlení by stálo i vyřešení napojení spodní čelní červené masky a boku bez dveří, kdy pruh červené z boku je ukončen, i když by mohl přecházet do masky.
Na Vozový park