Ráno z Černic nově už po 3 minutách

Vánoční prázdniny skončily a provoz trolejbusů se od úterý 3. ledna 2023 vrátil do klasického režimu. Vyjma linek 10 a 13 se jezdí podle stejných jízdních řádů jako v předešlém roce. U zmíněných dvou linek dochází v novém roce k drobným změnám v ranní špičce pracovního dne. Posílena je přepravní kapacita pro ranní odvoz z Černic do centra. Přidán je jeden spoj linky 13, u dalších spojů linek 10 a 13 došlo k souvisejícím drobným posunům jednotlivých odjezdů a úpravám grafikonů.

Po 7. hodině ranní tak trolejbusy z Černic nově odjíždí v rozmezí pouhých 3-5 minut. Konkrétní odjezdy ze zastávky Černice jsou 7:04 (linka 10), 7:09 (l. 13), 7:13 (l. 13), 7:16 (l. 10), 7:19 (l. 13), 7:23 (l. 10), 7:27 (l. 13) a dále se interval prodlužuje na 6, 7, 11 a 15 minut. Kratšího intervalu je dosaženo přidáním dalšího trolejbusu, konkrétně uspíšením začátku směny 13/9. Ta dříve z vozovny vyjížděla až v 7:50 (směr Na Dlouhých), ponovu začíná v 6:35 a absolvuje nejprve jednu jízdu směr K Losiné, odkud pak v 7:10 míří na konečnou Na Dlouhých (z Černic 7:13).

Doprovodný ilustrační snímek přibližuje trojici trolejbusů Škoda 24 Tr, jež po skončení ranní špičky na lince 10 čerpají svačinové přestávky v obratišti Čechurov.

Co nového u bývalé plzeňské 24 Tr v Praze?

Trolejbus Škoda 24 Tr č. 500 do prosince 2019 sloužil na linkách Plzeňských městských dopravních podniků a následně byl v květnu 2020 pořízen Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Vozidlo bylo zakoupeno zejména pro služební účely, především pro seznamování řidičů a dalšího personálu s technologií trolejbusů, případně i pro testování nových tratí. Nasazení tohoto vozu do provozu s cestujícími na zatím jedinou pražskou trolejbusovou linku 58 bylo spíše příležitostné (upřednostňovány byly bateriové trolejbusy) – dělo se tak od 15. srpna 2020 do 20. února 2021 (v trase Palmovka – Letňany, vždy jen o sobotních odpoledních).

V průběhu roku 2022 absolvoval trolejbus u pražského dopravního podniku další úpravy, např. výměnu informačního systému (včetně panelů linkové orientace) či dosazení koženkových potahů sedaček namísto látkových. Vozidlo následně sloužilo pro testování nově vybudované trolejbusové infrastruktury, jako statický exponát se dále ukázalo na symbolickém znovuzahájení trolejbusového provozu v Praze 15. října 2022. Cestující se vozidlem po provedených úpravách mohli svézt poprvé dne 30. října 2022, kdy jako záloha vyjelo na linku 58 (v trase Letňany – Čakovice) náhradou za obvykle nasazovaný pronajatý vůz 30 Tr č. 9506 (jež byl znečištěn cestujícím).

Rok 2023 šancí na svezení 24 Tr ulicemi Prahy nabídne více. Počínaje sobotou 7. ledna je vůz nasazován na linku 58 (v trase Letňany – Čakovice), a mělo by se tak dít i po následující lednové víkendy. Stroj bude dále k vidění i při zácviku nových řidičů. Do nového roku pražský trolejbus vstupuje s novým evidenčním číslem – původní ev. č. 9508 bylo z rozhodnutí Regionálního organizátora pražské integrované dopravy změněno na 508. Trojciferná značení se namísto čtyřciferných budou objevovat i na karoseriích dalších pražských trolejbusů (jejichž příchod je nyní očekáván).

V podvečer prvního dne provozu linky 58 v roce 2023 zapózoval přečíslovaný trolejbus 24 Tr č. 508 (jež se shodou náhod nyní svým ev. č. přibližuje původnímu plzeňskému č. 500) před další jízdou do Čakovic na odstavné ploše terminálu Letňany.

Zrekonstruovaná zastávka Pietas (se svéráznými označníky)

V prosinci 2022 došlo ke zprovoznění zrekonstruované zastávky Pietas pro linku 11 ve směru do centra. Úpravy zastávky započaly 22. srpna 2022 v rámci rekonstrukce Rokycanské ulice (zahrnující zejména výměnu povrchu vozovky a změnu uspořádání řadicích jízdních pruhů). Původní zastávka umístěná v pravém jízdním pruhu byla zrušena. Po dobu prací byla zřízena dočasná zastávka, a to o cca 100 metrů zpět (výše) v jízdním pruhu. Zábor části komunikace (upravované společně se zastávkou) si vyžádal i přesun trolejového vedení.

Po rekonstrukci byla finální zastávka Pietas zprovozněna 15. prosince 2022. Stávající zastávka vznikla v nově vybudovaném zálivu, namísto zrušeného pravého odbočovacího pruhu (do Dlouhé). Tato změna umožnila přiblížit zastávku MHD (a regionálních autobusů) blíže křižovatce s Masarykovou a Dlouhou ulicí – konkrétně o cca 50 metrů (od původní polohy zastávky). Zkrácení usnadní přestup na autobusové linky 29 a 30. Cestující mohou pro přístup k zastávce Pietas nadále využívat jeden z průchodů směrem od ulice Ke Kukačce (zatímco původně se nacházel na konci zastávky, nyní je na začátku zastávkového zálivu). Jak už se stalo plzeňským zvykem, povrch nově vybudovaného zálivu je betonový. Při zprovoznění stálé zastávky opět došlo k úpravám trolejového vedení v místě.

Na přiloženém snímku byl v první den roku 2023 zvěčněn vůz 27 Tr NU č. 602, a to krátce po ukončení odbavování v nově zprovozněné zastávce Pietas.

Rekonstrukce zastávky ještě zvýraznila místní kuriozitu v podobě dvojice označníků (ve stavu před rekonstrukcí byly označníky vzdáleny cca 6 metrů, nyní spolu přímo sousedí). První, mohutnější z nich, slouží zejména pro cestující trolejbusové linky 11 a měl by obsahovat také jízdní řády krajských autobusových linek (č. 222 a 224). Separátní označník se zde objevil spíše jakýmsi nedopatřením. Patří společnosti Z-GROUP BUS (o čemž informuje na obou stranách označníku nepřehlédnutelná cedule) a sloužit by tak mohl pro umístění jízdních řádů nákupních linek T1 a T2 – ač obě zde v tomto směru oficiálně odbavují jen pro výstup (v nástupní zastávce v opačném směru jsou jejich JŘ klasicky umístěny v označníku PMDP, resp. města). V praxi cestující na tomto označníku mohli v prvních týdnech po zprovoznění nalézt jízdní řád linky T2, a to jen pro opačný směr (!) – zato však, jak pro zastávku Pietas, tak předchozí zast. U Pietasu. Samotná linka T2 se vyznačuje tím, že podle aktuálně platného grafikonu je v provozu pět dní v roce, přičemž do 9. 12. 2023 už nevyjede ani jednou (navíc obsluhu zastávky touto linkou lze, s ohledem na přesun zastávky a nutnost následného přeřazení autobusu o tři jízdní pruhy vedle, hodnotit jako poměrně svéráznou). Chybné jízdní řády linky T2 byly během ledna odstraněny, pro žádnou z linek odbavujících jen pro výstup zde teoreticky nejsou potřeba a nyní je tak druhý zastávkový označník prázdný a zcela nevyužitý…

(aktualizováno)

Leden bez sněhové pokrývky lze považovat za relativně klidnější část roku. I počet mimořádností v provozu je tak relativně nízký. Předtím, než se budeme věnovat včerejšímu omezení přidáme přehled některých omezení v provozu za poslední dobu.

V pondělí 2. ledna 2023 krátce před 15:30 zablokovala provoz linky 16 na cca 20 minut cizí dopravní nehoda v ulici Edvarda Beneše (havarovaný osobní automobil). O dva dny později, po 16. hodině zastavila cizí dopravní nehoda v Koterovské ulici provoz linky 12. Spoje do centra vedené vozy s alternativním pohonem byly z Barrandovy ulice odkloněny po Koterovské a Železniční. Provoz v opačném směru byl obnoven cca po 10-15 minutách. V neděli 8. ledna v ranních hodinách zkomplikovala provoz linky 15 námraza na trolejovém vedení v oblasti Borských polí. Několik směn 15 bylo zajištěno trolejbusy bez alternativního pohonu, po zjištění problémů proběhla v ranních hodinách proběhla operativní výměna za vozy s AP.

Včerejší den pak přinesl drobnou dopravní nehodu 27 Tr č. 586 v zastávce U Pietasu (kolem 13:25). Větší komplikace nastaly vpodvečer, kdy krátce po 18:45 došlo k závadě měnírny Slovany a následnému výpadku napájení části sítě. Zastavily se tramvaje linek 1 a 2 v oblasti Slovan a Světovaru, bez proudu se ocitly také trolejbusy na tratích do Božkova a na doudlevecko-černickém rameni. Zatímco na druhé trati provoz nijak omezen nebyl, neboť ji na lince 13 (a 14) obsluhují jen trolejbusy s alternativním pohonem, u spojů 12 do Božkova ke zdržení došlo. Část spojů vedená vozy s AP jela bez omezení, trolejbusy bez AP dojely do Lobezské ulice, kde vyčkávaly obnovení napájení. Celkem zde takto uvízly dva trolejbusy 26 Tr, prvního z nich, č. 561, přibližuje i přiložený snímek. Je patrné, že vozidlo čeká na posledních metrech ještě napájené části sítě, těsně před úsekovým děličem. Rozhodování dispečinku při rozsáhlejších výpadcích (navíc s nejistou délkou trvání) je samozřejmě velmi složité, přesto zaujme, že se ani u jednoho z uvízlých spojů 12 nevyužila velmi blízká manipulační točna Petrohrad (vozy čekaly na obnovení napájení jen pár metrů za tímto obratištěm). Závadu se podařilo opravit po více než 30 minutách, namísto tramvají už operativně vyjel i autobus náhradní dopravy. Trolejbusy byly opožděny maximálně o cca 20 minut.

Škoda 36 Tr pro Ostravu

Pomyslnou štafetu při testování v ulicích Plzně si v posledních týdnech předávaly první nové trolejbusy Škoda 36 Tr pro Ostravu. Na zkušebních jízdách se během závěru prosince a první poloviny ledna objevuje šest vozů. Celkem do třetího největšího českého města poputuje osmnáct nových škodováckých trolejbusů. První z nich se začnou co nevidět objevovat v síti ostravského dopravního podniku. Během dnešního odpoledne byly první dva trolejbusy naloženy na kamionové podvalníky, aby následně opustily Plzeň a vydaly se do svého budoucího působiště.

Snímek nám představuje pátý ostravský vůz Škoda 36 Tr při průjezdu přes náměstí Milady Horákové. Zde se nový, tyrkysově zbarvený, trolejbus mohl setkat s plzeňskou, typicky žlutou, tramvají EVO2.

Rekonstrukce trolejového vedení v Mariánských Lázních

Trolejbusy v Mariánských Lázních budou brzy jezdit po nových trolejích. Rekonstrukce započala v říjnu loňského roku a je rozfázována do devíti etap. Pátá z nich odstartovala tento týden, ve čtvrtek 12. ledna.

První etapy prací zahrnovaly úšovickou trať. Nejprve došlo 5. října 2022 ke snesení trolejí v úseku Antoníčkův pramen – Dopravní podnik (křižovatka u DP nebyla upravována). Následně byla nosná síť i troleje obnoveny. V rámci rekonstrukce vznikla v točně Antoníčkův pramen i pomocná předjízdná stopa (začínající slepě s natrolejovacími stříškami, na výjezdu napojená sjízdnou výhybkou). V této souvislosti došlo i k usazení nových trakčních sloupů. Trolejbusy nově opravený úsek začaly využívat před koncem října. Druhá etapa, probíhající od 5. listopadu, spočívala ve výměně pouze trolejového vedení a jeho závěsů (výložníky zde byly měněny už dříve), a to v Palackého ulici v úseku mezi zastávkou Kovárna a křižovatkou s ulicí Kollárova. V návazné třetí etapě (od 17. listopadu) se v Palackého ulici pokračovalo od křižovatky s ulicí Kollárova k sekčnímu děliči před Úšovickou křižovatkou. V tomto úseku se měnily jak troleje, tak výložníky.

Další práce se soustředí do lázeňského centra. V první prosincový den začala demontáž trolejí v úseku mezi zastávkami Goethovo náměstí a City service (čtvrtá etapa). Nezvykle se tak naskýtá pohled bez trolejového vedení na nejznámější lázeňská místa. V dotčeném úseku probíhá výměna některých trakčních sloupů, následně bude vybudována nová nosná síť a trolejové vedení.

Už zmíněná pátá etapa prací odstartovala 12. ledna 2023 a to demontáží trolejí v části Hlavní třídy a na zbytku lázeňského okruhu. Troleje byly sneseny od zastávky Centrum přes Mírové náměstí až na Goethovo náměstí (odsud dále k City service byly vodiče sejmuty v prosinci, otáčecí stopa u City service zatím zůstává). Aktuálně je tak odstraněn celý lázeňský okruh. I zde se obnoví nosná síť a natáhne nový trolejový drát. Dále dojde k výměně výhybek u zastávky Centrum, resp. City service. Linkové vedení trolejbusů není pracemi nijak dotčeno, místem bez trolejí projíždí vozidla na bateriový pohon.

Další etapy se budou soustředit na výměnu trolejí obou jednosměrných tratí okolo parku Střed (Hlavní třída, Masarykova ulice) a otáčecí stopy u City service. V rámci posledních dvou etap se práce vrátí na úšovickou větev – dojde k obnově křižovatky u DP (včetně výměny výhybek) a dále bude rekonstruován úsek od zastávky Kovárna k zastávce Dopravní podnik. Zde proběhne výměna pouze trolejového vedení a jeho úchytů. Veškeré práce by měly skončit do závěru letošního března.

Při rekonstrukci trolejí sehrává nezastupitelnou roli mariánskolázeňský pracovní vůz s montážní plošinou. Jedná o stroj dříve provozovaný Plzeňskými městskými dopravními podniky, který byl v roce 2021 prodán do Mariánských Lázní. Na snímku je vůz zvěčněn při demontáži trolejí na Hlavní třídě. Dodejme, že se nejedná se o jedinou zdejší plzeňskou stopu. Při rekonstrukci trolejových křižovatek doslouží také původně plzeňské výhybkové armatury.

Přesun zastávky Letná

První plánovanou anomálií v letošním provozu se stal přesun zastávky Letná ve směru do centra. Zastávka byla ve dnech 10. až 12. ledna 2023 přesunuta zhruba o 30 metrů vpřed (vozidla odbavovala v jízdním pruhu u chodníku). V zastávkovém zálivu mezitím probíhaly výkopové práce v souvislosti s havárií vodovodu. Ohraničený výkop v prostoru stanice je patrný i na snímku vozu 26 Tr č. 591, který právě odbavuje u přenosného označníku přeložené zastávky.

Trolejbusová linka 19 se vrací

Město Plzeň dnes ve své tiskové zprávě informovalo o změnách MHD souvisejících se zprovozněním nové části Západního okruhu od 27. února 2023. Kromě největší novinky – přímých autobusových linek 24 a 25 spojujících Borská pole, Skvrňany, Radčice a Severní předměstí – se nepatrně rozšíří i pole působnosti trolejbusů. Stávající autobusová linka 36 (jejíž provoz bude ukončen) bude většinově nahrazena nově trasovanou linkou 25, speciální školní spoj 36 pak převezmou bateriové trolejbusy v rámci nově zřízené linky 19. Uvedený školní spoj nyní zajištuje v ranní špičce spojení z Nové Hospody do škol v blízkosti zastávky U Luny, odpoledne pak zpět. V obdobném režimu bude provozován i bateriový trolejbus, který bude na části trasy využívat zabudované baterie (v lokalitě Borských polí, v blízkosti Západočeské univerzity a borského sídliště).

Trolejbusová linka 19 se do Plzně vrací ve své druhé podobě – mezi prosincem 2019 a červnem 2020 byla tímto číslem opatřena zkušební linka, sloužící pro ověření technologie bateriových trolejbusů na trase od Ústředního hřbitova do Křimic a Malesic. Uvedenou první podobu 19 přibližuje doprovodný ilustrační snímek, na kterém při obsluze této linky zapózoval bateriový trolejbus Škoda 26 Tr č. 567, a to konkrétně v Kotkově ulici. Pro komplexnost dodejme, že číslem 19 byla dále opatřena výluková autobusová linka, a to v roce 2008 při rekonstrukci Americké třídy.

Plzeň se v posledních dnech opět přikryla lehkou sněhovou peřinou. Provoz se obešel bez větších komplikací. Přiloženým snímkem se vrátíme o zhruba měsíc zpět, kdy byla sněhová nadílka bohatší. Jedním z mála míst, kde výsledek vydatnějšího sněžení zatím neeliminovaly radlice pluhů či chemický posyp, bylo obratiště Zátiší. Zimní atmosféru si tak můžeme vychutnat na snímku trolejbusu Škoda 26 Tr č. 556, který právě ukončil bezpečnostní přestávku a vydává se na další cestu do Božkova.
Tyrkysové trolejbusy Škoda 36 Tr pro Ostravu se nadále objevují v ulicích Plzně na zkušebních jízdách. Ač je do nového působiště dodáno už šest nových česko-tureckých trolejbusů, jejich ostravských fotografií je k dispozici jako šafránu. O důvod více přiblížit si vozidlo alespoň zde. Tentokrát se podíváme na jeho zadní partie, v nichž se ukrývají zejména zabudované trakční baterie. Snímek nám trolejbus interního označení Ostrava 07 představuje v ulici U Letiště v počínajícím západu slunce, kterak při zkušební jízdě dohání plzeňský vůz 26 Tr.
Volba nového prezidenta se blíží do svého velkého finále. Jednotliví kandidáti tak už brzy přestanou na všech možných reklamních plochách oslovovat své potenciální voliče. Zajímavé, někdy až kuriózní, marketingové počiny prezidentských uchazečů začnou patřit historii… Nezbývá než v této souvislosti přemýšlet, jak budeme některá tvrzení a prohlášení hodnotit s odstupem řady let – například tak jako dnes se specifickou formou nostalgie nahlížíme na socialistická budovatelská hesla, která Plzeň „zkrášlovala“ v časech minulých. Budoucí generace si o probíhající volební kampani budou moci udělat představu i ze snímku vozu 26 Tr č. 577, který právě brzdí do zastávky Čechurov.
Mimořádný odklon linky 16

V sobotu 28. ledna 2023 kolem 19:30 došlo k policejní uzavírce Dobrovského ulice v blízkosti stejnojmenné trolejbusové zastávky. Stalo se tak po tragickém pádu muže z okna na chodník zastávky a následném zásahu složek integrovaného záchranného systému. Zranění muže byla bohužel fatální, na místo tak dorazil také koroner a kriminalisté.

První dva spoje linky 16 zůstaly stát u nehody, další spoje byly dispečinkem operativně odkloněny – z ulice V Bezovce vpravo na Klatovskou třídu a na náměstí Míru, zde doleva do ulice 17. listopadu a následně vpravo do ulice Edvarda Beneše na svoji běžnou trasu (a stejně i v opačném směru). Uvízlé trolejbusy se podařilo zhruba po 15 minutách vyprostit za asistence dispečera – vůz č. 570 (od Bor) jel následně přes Chodské náměstí a po Klatovské třídě ke křižovatce U Práce a dále po trase, vůz č. 513 (od Doubravky) se nejprve musel otočit v prostoru zastávky Dobrovského, a dále se vydal na zavedenou odklonovou trasu směr Bory.

Během odklonu zůstaly bez obsluhy zastávky Dobrovského a Nemocnice Bory. Spoje na náhradní trase nikde nestanicovaly. Bylo štěstím, že provoz linky 16 zajišťovaly v sobotu výhradně trolejbusy s alternativním pohonem (pravděpodobně s ohledem na možnou ranní námrazu), a tak při operativním odklonu nedošlo k žádnému většímu narušení provozu. Po ohledání a odklizení těla a následném očištění chodníku byla komunikace zprůjezdněna krátce po 21. hodině a linka 16 se tak vrátila na svoji trasu.

Jedním z vozů, který byl během hodiny a půl dlouhého odklonu veden ulicí 17. listopadu byl i stroj 24 Tr č. 516. Ten je na snímku zvěčněn krátce před odbočením na Klatovskou třídu. Dodejme, že spatřit trolejbus v ulici 17. listopadu je poměrně výjimečné, v minulosti sem byly spoje linky 16 krátkodobě odkloněny například v ranních hodinách 24. srpna 2022 (z důvodu uzavírky Chodského náměstí kvůli nahlášené bombě při současné uzavírce přejezdu přes tramvajovou trať v křižovatce Klatovská x Dobrovského).

Městská koalice navrhuje změnu režimu provozu aut na Americké třídě

Provoz automobilové dopravy na Americké třídě se stal jedním z velkých témat loňských komunálních voleb. Zástupci stran (ANO, PRO Plzeň, Piráti a STAN) tvořící koalici ve vedení plzeňské radnice dnes uzavřeli v rámci společného jednání o programovém prohlášení diskuzi o změně dopravního režimu na Americké třídě. Pokud změnu schválí orgány města, platit začne v horizontu několika týdnů.

Navržené změny lze hodnotit jako poměrně rozumné, a jako vhodný kompromis obou názorových proudů (zejména ve světle možnosti plného navrácení automobilů na Americkou).

Politici se shodli na zrušení zákazu průjezdu aut po Americké třídě v čase mezi 20. hodinou večerní a 5. hodinou ranní. Tuto změnu lze do jisté míry brát jako legalizaci stávajícího faktického stavu. V klíčové části mezi 5. a 20. hodinou zůstane Americká třída nadále otevřena jen pro veřejnou dopravu a dopravní obsluhu. Jisté obavy lze mít z toho, jak bude zákaz ve zbytku dne vymáhán. Nicméně součástí kompromisní dohody o Americké je i to, že přes den bude v ulici efektivnější způsob postihování hříšníků porušujících omezení díky instalování kamerového systému s videoanalýzou projíždějících vozidel.

Zástupci koaličních stran se rovněž dohodli, že bude pokračovat příprava projektu stavební úpravy Americké třídy spočívající ve změně uličního uspořádání – zrušení zastávkových zálivů a jejich nahrazení zastávkami v jízdním pruhu ("zátkovými", ale s předpokládanou možností objetí stanicujících vozidel společnou středovou mezerou; finální šířka komunikace bude ještě řešena), zmenšení šíře vozovky ve prospěch chodníků a ozelenění ulice. Tyto úpravy by měly být realizovány v letech 2024-2025. Následně, po provedení stavební úpravy bude znovu posouzen dopravní režim s ohledem na jeho vliv na MHD, bude zváženo případné rozšíření časové výjimky zákazu vjezdu aut i mimo noční hodiny na víkendy či části všedního dne, ale s potřebou nadále v úseku upřednostňovat a zachovávat především plynulost veřejné dopravy v době dopravních špiček

V tiskové zprávě města Plzně, ze které bylo čerpáno, dále nechybí ani vyjádření příslušných politiků, z nichž vybíráme:

„Režim na Americké třídě byl tématem, na kterém se názory stran v naší koalici významně rozcházely. Proto si velmi vážím toho, že jsme se dokázali domluvit. Finální řešení vnímám pozitivně. Připravujeme k němu celou řadu dalších kroků, u kterých věřím, že potěší chodce i řidiče,“ řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

Náměstek primátora Aleš Tolar (STAN), gesčně odpovědný za dopravu, vidí pozitivum dohody o Americké v tom, že zůstane naplněn hlavní cíl předloni zavedeného opatření, a sice upřednostnění veřejné dopravy na Americké. „Jakkoli vnímám hlasy řidičů i některých kolegů v koalici, kteří omezení aut kritizovali, jsem rád, že vyslyšeli mé argumenty o tom, že po uzavření Americké se zde MHD přestala zpožďovat, veřejná doprava je zde rychlejší, v důsledku levnější, z čehož profitují desítky tisíc lidí, kteří tudy denně autobusy a trolejbusy projíždějí,“ řekl Aleš Tolar. K úplnému znovuotevření Americké nevidí důvod ani na straně řidičů aut. „Z denního sledování provozu vychází, že s omezením se již naučili žít a využívat objízdných tras. Kvůli uzavřené Americké tak žádné kolapsy nevznikají,“ řekl náměstek pro dopravu. Noční otevření dopravy přijal, protože nebude mít negativní vliv na MHD.

Doprovodný ilustrační snímek zachytil v předmětném úseku Americké třídy s vyloučeným provozem automobilů trolejbus Škoda 25 Tr č. 521.

Od 16. prosince 2022 využívají trolejbusy a noční autobusy přesunutou zastávku U Kasáren ve směru Čechurov. Nově vybudovaný zastávkový záliv s nástupištěm pomohl výrazně zvýšit komfort pro cestující. Při příjezdu do nové stanice byl zvěčněn trolejbus Škoda 26 Tr č. 574.

Trolejbusovými stanicemi bez odpovídajícího zvýšeného nástupiště tak nyní zůstávají ještě zastávky Bručná (směr Černice) a Na Spojce (směr centrum). Napadá vás ještě nějaká další zastávka, která by si zasloužila vylepšení?

Mariánské Lázně pokračují v obnově trolejového vedení

Co se změnilo v Mariánských Lázních od minulého informačního shrnutí? Zejména se okolí Kolonády může opět pyšnit trolejovým vedením. To bylo taženo v minulém týdnu, ve dnech 25. a 26. ledna 2023. Pracovníci horního vedení v každém z dnů táhli jeden trolejový vodič, a to z Reitenbergerovy ulice (nedaleko křižovatky City service) v protisměru lázeňského okruhu – přes Goethovo a Mírové náměstí – až k Hlavní třídě (opět do blízkosti křižovatky City service). Troleje byly dále postupně finálně uchycovány.

V pátek 27. ledna odstartovala šestá etapa prací, zahrnující obnovu jednosměrných tratí obklopujících park Střed. Etapa byla zahájena snesením jednosměrné stopy na Hlavní třídě a návazné otáčecí stopy u City service (souhrnně tedy došlo k demontáži trolejí v úseku od sekčního děliče u policejní stanice přes kruhový objezd do prostoru zastávky City service). Zde dochází k výměně trolejového vedení i nosných prvků – v jednosměrném úseku Hlavní třídy jsou upravovány výložníky, v prostoru kruhového objezdu jsou měněny trakční stožáry a převěsy. Také zde dojde k instalaci nových výhybek. Navazovat bude výměna trolejí jednosměrné trati v Masarykově ulici od zastávky City service k sekčnímu děliči (před křižovatkou s Hlavní třídou). Po dobu prací projíždí trolejbusy dotčenými úseky na bateriový pohon a se staženými sběrači.

Přiložený snímek zachycuje tažení nového trolejového vodiče v ostrém oblouku z Ibsenovy do Purkyňovy ulice. Buben s navinutým drátem táhne věžka Elektrizace železnic, prvotní uchycení k nosné síti zajišťují pracovníci na místní věžce MDML. Další snímky v komentářích.

Dalším snímkem si přiblížíme aktuálně probíhající rekonstrukci trolejového vedení v Mariánských Lázních. Celou stavební akci zajišťuje společnost Elektrizace železnic Praha a.s., a to v úzké spolupráci s MDML (MĚSTSKÁ DOPRAVA Mariánské Lázně s.r.o.). Řadu prací tak vykonávají místní zaměstnanci. Činností se nárazově účastní také pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků, a.s. – zejména kooperují při natahování a finálním uchycování nových trolejí. Každý z vyjmenovaných subjektů využívá své vozidlo, a tak se výjimečně v ulicích nejmenšího českého trolejbusového provozu (Prahu ponechme stranou) objeví během dne i tři montážní věžky. Právě tato situace nastala například ve čtvrtek 26. ledna 2023, při pracích na nových trolejích v lázeňském okruhu kolem Kolonády. Zatímco tažení nového trolejového drátu bylo v režii Elektrizace železnic a MDML, následné finální uchycení trolejí k nosné síti zahájili pracovníci PMDP.

Plzeňská montážní četa začala s instalací finálních obloukových svorek v esíčku pod Goethovým náměstím. Na snímku kolem věžky PMDP opatrně projíždí mariánskolázeňský trolejbus Škoda 30 Tr č. 63, který pro svůj pohon samozřejmě musí využít zabudované trakční baterie. Výsledkem několikadenních prací v tomto úseku je finálně uchycená trolej od zastávky Městský úřad přes Mírové a Goethovo náměstí k Reitenbergerově ulici (konkrétně ke Kolonádě Karolinina a Rudolfova pramene).

Trasa linky 19 odtajněna

Plzeňské městské dopravní podniky zveřejnily podrobnosti o nové trolejbusové lince 19, jež zahájí provoz 27. února 2023. Nová linka poslouží jako náhrada speciálních školních spojů rušené autobusové linky 36 (v souvislosti se zprovozněním Západního okruhu a dalšími úpravami provozu autobusových tras).

Ranní spoj linky 19 v 7:23 vyjede z Nové Hospody po trase linky 15 do zastávky Folmavská rondel, dále doprava (po jinak nevyužívané trolejové propojce) do zastávek U Nové Hospody a Borská pole. Zde trolejbus stáhne sběrače a na alternativní pohon bude dále pokračovat přes zastávky Morseova, Plochá dráha, Západočeská univerzita, U Darebáka, Bory, Borský park, do zastávky U Luny. Zde vůz provede natrolejení a bude pokračovat po trase linky 16 do zastávky Náměstí Českých bratří. Odsud zabočí doleva do Borské ulice, obslouží zastávky Jižní předměstí, Techmania a Cínová, aby svoji jízdu s cestujícími ukončil v zastávce Karlov. Následně ulicí Na Pomezí trolejbus zamíří do vozovny.

Odpolední spoj linky 19 zahájí svoji jízdu v 13:23 v zastávce Karlov (po výjezdu ulicí Na Pomezí) a po výše popsané trase bude v opačném směru pokračovat do zastávky U Luny. Zde trolejbus stáhne sběrače a opět po stejné trase zamíří na Bory. Mezi zastávkami Bory a U Nové Hospody se však trasa spojů liší, ve směru na Novou Hospodu trolejbus sjede na silnici I/27 a přes okružní křižovatku zamíří do Folmavské ulice, kde obslouží zastávku Goldscheiderova a dále bude pokračovat do zastávky NC Borská pole, odkud pak zamíří po klasické trase linky 15 přes zastávky U Panasoniku, U Nové Hospody a Folmavská rondel na konečnou Nová Hospoda. Ačkoliv se trolejbus vrátí pod troleje už v zastávce NC Borská pole, sběrače by se k trolejím měly připojit zpět až na konečné Nová Hospoda.

Kromě premiérového využití manipulační trolejové propojky z Folmavské do ulice U Nové Hospody budou spoje linky 19 také prvními, které budou pravidelně pojíždět troleje v ulici Na Pomezí a v západním „autobusovém“ vjezdu/výjezdu depa Karlov. I trasa projížděná na alternativní pohon bude pro trolejbusy nová. Premiéru si na pravidelné lince odbydou například na zrekonstruovaném terminálu Bory či v Dobřanské ulici. V minulosti jsme zde mohli trolejbusy spatřit jen velmi výjimečně. Jednou z takových příležitostí byla předávací jízda nového vozu Škoda 27 Tr č. 603, což dokládá i přiložený snímek z borského terminálu.

Vodíkový autobus Škoda H'CITY 12 je testován v ulicích Plzně

Škoda Electric v loňském roce představila vodíkový autobus Škoda H'CITY 12 vystavěný na základě karoserie tureckého producenta Temsa. Světovou premiéru si vozidlo odbylo v září na berlínském veletrhu InnoTrans, Česku se pak představilo v listopadu na pražském veletrhu CZECHBUS. V průběhu listopadu se autobus začal také pohybovat vlastní silou ulicemi Plzně, a to v rámci testování bez cestujících.

První jízdu vlastní silou po Plzni absolvoval vodíkový autobus dle všeho 8. listopadu 2022. Jak uvádí výrobce: „Škoda H'CITY 12 používá jako zdroj elektrické energie PEM palivové články, ve kterých probíhají reakce vodíku a kyslíku (ze vzduchu), a dále baterie, do kterých se ukládá vyrobená energie.“ Dodejme, že první zkušební jízdy byly realizovány s využitím externího dobití baterií, v současnosti se už vozidlo pohybuje s aktivními palivovými články a naplněným zásobníkem vodíku. To mimo jiné prozrazují obláčky páry stoupající z autobusu. Právě pára je vedlejším produktem chemické reakce, při které se v palivových článcích vozidla vzájemnou reakcí vodíku s kyslíkem vyrábí elektrická energie. Zkušenosti s touto technologií pohonu začne v letošním roce sbírat Dopravní podnik hlavního města Prahy, který uzavřel s výrobcem smlouvu na zapůjčení prototypového vozidla až na čtyři roky.

Při zkušební jízdě byl nový škodovácký vodíkový autobus zvěčněn ve Zborovské ulici v Doudlevcích.

První týdny nového roku přinesly několik nových bočních reklamních polepů na trolejbusech. Nejčastěji jsou v Plzni pro marketingové účely využívány tramvaje, zatímco „u zelených“ se větší reklamy objevují vzácněji. Novými reklamními fóliemi se konkrétně pyšní trolejbusy Škoda 24 Tr č. 508, 509 a 514. U každého z vozů je inzerent jiný, např. č. 509 propaguje hudební festival Smetanovské dny. Na snímku je tento trolejbus zvěčněn při přejíždění tramvajové trati během odbočování na Mikulášské náměstí.
Dnešním dnem začal motoristům sloužit Západní okruh, největší a nejnáročnější dopravní stavba v novodobé historii Plzeňského kraje. Nejvýraznější částí okruhu je 1,2 km dlouhá estakáda překonávající údolí řeky Mže. Tato mostní konstrukce se mimo jiné klene nad ulicí V Radčicích, díky čemuž nabízí i zajímavé výhledy na trasu trolejbusové linky 11. Během loňského října tak bylo možné z ptačí perspektivy sledovat například kloubové trolejbusy posilující provoz v období před Památkou zesnulých. Jedním z nich byl i vůz Škoda 27 Tr NU č. 590, který v době pořízení snímku opouští městskou část Radčice a s využitím bateriového pohonu směřuje podzimně zbarvenou krajinou do centra Plzně. Dodejme, že po finalizaci stavby je zdokumentovaný výhled na Radčice zakryt protihlukovými stěnami.
Okolí Folmavské třídy mění svoji tvář, vznikne zde i nové trolejbusové obratiště

Minulostí se v těchto dnech stávají nevyužívané objekty kasáren Zátiší, nacházející se mezi ulicemi Folmavská a Ke Karlovu. Po pokácení stromů a prvotním úklidu areálu přišla na řadu demolice bývalých vojenských budov. Právě díky odstranění vegetace se minulé týdny naskytl vzácný nerušený pohled na obě majestátní budovy, vybudované v druhé polovině 30. let minulého století pro účely leteckého pluku. Do západnějšího objektu se v tomto týdnu už intenzivně „zakousává“ lžíce demoličního bagru. To je patrné i ze snímku vozu č. 603, projíždějícího v dnešním slunečném odpoledni po Folmavské třídě.

Sedmihektarový areál bývalých kasáren prodalo město Plzeň společnosti CTP VIII s. r. o., která zde pod značkou CTPark Plzeň připraví rozšíření průmyslových ploch. Prostory by měly využívat firmy orientované na výrobu, inovace a výzkum, naopak vyloučen je vznik nových logistických překladišť či ubytoven. Součástí úprav oblasti bude také prodloužení ulice U Panasoniku právě přes areál bývalých kasáren (od Folmavské k ulici Ke Karlovu). Křižovatka ulice U Panasoniku a Folmavské bude řešena jako průsečná (ve tvaru +), křižovatka U Panasoniku x Ke Karlovu pak jako okružní (mapa komunikací i celého areálu v komentáři). Na prodloužené komunikaci U Panasoniku se počítá nejen se zálivy MHD, ale také s trolejbusovým trakčním vedením – dojde tak k rozšíření plzeňské trolejové sítě o nové obratiště (lze předpokládat, že zde budou otáčeny vybrané dělnické spoje, čímž dojde k ulevení točce Borská pole).

Слава Україні!

Na dnešní den připadá výročí, které by nikdo raději neslavil. Psáno a řečeno toho bylo napříč médii mnoho. My se při této příležitosti vrátíme doprovodným snímkem o rok zpět, do časů, kdy se po prvotním šoku z bezprecedentního aktu agrese začaly i na vozidlech MHD v Plzni objevovat symboly podpory ukrajinského hrdinství (jako spontánní iniciativa některých řidičů). Modrá a žlutá zkrášlovala čelní skla některých vozidel MHD, výjimečně se i v interiéru objevila vlajka s protiválečným vzkazem. Dva „proukrajinské“ trolejbusy byly zvěčněny v obratišti Doubravka.

Týdny plynuly, vlajky z vozidel mizely, a nadšení podporovat Ukrajinu ve většinové společnosti částečně ochabovalo, tak jak tomu bývá zvykem při každé delší krizi. Symbolická podpora také postupně přešla spíše v hmotné činy. Navzdory řadě protiukrajinských nálad na sociálních sítích je na tomto místě vhodné ještě jednou vyzdvihnout humanitární dar města Plzně a Plzeňských městských dopravních podniků. Zásluhou obou subjektů bylo v rámci obnovy válkou poškozeného Charkova do města odesláno sedm autobusů a dva trolejbusy, jež už v Plzni nebyly potřebné. Lze předpokládat, že obdobný osud potká i další vyřazené autobusy a trolejbusy PMDP. Jiným aktem podpory byla také možnost zvýhodněného cestování MHD v Plzni pro ukrajinské uprchlíky.

Pro zhodnocení aktuálního geopolitického dění i předpověď vývoje jsou tady jistě povolanější média, nám nezbývá než alespoň symbolicky poděkovat a vyjádřit velký respekt všem obráncům i podporovatelům Ukrajiny. Слава Україні! Героям слава!

Skončil provoz autobusové linky 36, částečně ji nahradí trolejbus

Pátek 24. února 2023 byl posledním dnem, kdy se cestující mohli svézt autobusovou linkou 36. Linka spojující Novou Hospodu, Borská pole s obratištěm Bory, resp. Univerzita, bude od zítřejšího dne nahrazena prodlouženou autobusovou linkou 25 (v souvislosti se spuštěním provozu MHD po Západním okruhu). Účelové školní spoje (ráno z Nové Hospody do zastávky U Luny, odpoledne zpět) zajistí nově zavedená trolejbusová linka 19.

Při této příležitosti se hodí podívat zpět v čase. Novodobá historie linky 36 se začala psát 2. ledna 2012. Tehdy tato nová linka převzala spojení Nové Hospody a Bor po lince 21 (jež byla zkrácena jen do úseku Litice – Bory). Linka 36 byla koncipována zejména pro zajištění přímého spojení z Nové Hospody do škol na Borech (a zpět) a dále pro obsluhu jižní části průmyslové zóny Borská pole. Tomu odpovídal i její jízdní řád: v 02/2023 činil rozsah provozu 9 párů spojů v pracovní den, z toho 5 v ranní špičce, 3 v odpolední špičce a dále 1 večerní obrat; většina spojů vedena jen v úseku Univerzita – Obchodní rondel; v minulosti bylo v tomto úseku experimentováno i s celodenním provozem linky. Dodejme, že přímé autobusové spojení na Bory mohli obyvatelé Nové Hospody využívat už od roku 2002 díky zprovoznění Folmavské ulice.

Autobusy jedoucí s ciframi 36 však sloužily dělníkům i v dřívější minulosti. V letech 1978 až 1992 byla pod tímto číslem provozována linka spojující Severní předměstí s reaktorovou halu na Karlově. Během času doznala trasa prodloužení až do finální podoby z Bolevce přes centrum města do míst dnešní zastávky Panelárna (v části Zátiší).

Doprovodný snímek přibližuje jeden z posledních spojů linky 36 v podání vozu SOR NB 12 č. 603. Ten v prostoru obratiště Nová Hospoda míjí odstavené trolejbusy Škoda 26 Tr. Konkrétně se jedná o úplně poslední spoj 36 v trase Nová Hospoda – Univerzita a též poslední vedený směnou 36/1 (večerní pár spojů linky 36 je zajištěn přejezdem ze směny 28/3).

Provoz linky 19 zahájen

Dnešním dnem se do ulic Plzně vrátila trolejbusová linka číslo 19. Jak už jsme popisovali, trolejbusy přebírají obsluhu školních spojů rušené autobusové linky 36 (v souvislosti se zprovozněním Západního okruhu a změnami tras autobusových linek 24 a 25). Trasu linky 19, spojující Novou Hospodu, Borská pole, terminál Bory, se školami v blízkosti zastávky U Luny a dále s Jižním předměstím a Karlovem, jsme už také podrobněji popisovali. Linka bude v provozu v pracovní dny školního roku v rozsahu dvou spojů.

Oba dva spoje linky 19 jsou zajišťovány přejezdy z jiných linek (12 a 15). Fakticky se jedná o prodloužení trasy spojů, které by jinak jely po trase Nová Hospoda – NC Borská pole – Ke Karlovu (a režijně dále depo Karlov), resp. zpět. Ranní spoj z Nové Hospody na Karlov zajišťuje směna 15/9, díky které se tak na 19 objevuje kloubový trolejbus. Odpolední spoj z Karlova na Novou Hospodu vykonává směna 12/18 v podání sólo trolejbusu. Oba nasazované trolejbusy musí být samozřejmě vybaveny alternativním pohonem (prioritně trakčními bateriemi). V souvislosti s úpravami výjezdů a zátahů uvedených směn dochází k dalším drobným úpravám směn na linkách 12 a 15.

Premiérového ranního spoje linky 19 se zhostil vůz 27 Tr NU č. 587, který je na snímku zvěčněn v prvních slunečních paprscích dnešního dne při průjezdu terminálem Bory. Dodejme, že odpolední spoj zajistil vůz 26 Tr č. 582.

Trolejbus na Jedničku

Právě to je motto kampaně doprovázející představení záměru elektrifikace MHD na Severní Předměstí. V těchto dnech byly zveřejněny podrobnosti o záměru, včetně jednotlivých připravovaných akcí. Na Severním Předměstí se objevilo také několik tematických billboardů. Veškeré související informace jsou k dispozici na webu www.trolejbusnajednicku.cz

Návrat trolejbusů na Severní Předměstí přiblíží veřejnosti zejména akce pořádané v druhé polovině března. Vše startuje v neděli 19. března 2023. Od tohoto dne do soboty 25. března 2023 bude v provozu speciální trolejbusová linka č. 9 v trase Doubravka, Na Dlouhých - Hlavní nádraží - Goethova - Náměstí Republiky - Lékařská fakulta - Nemocnice Lochotín a zpět (spoje budou zajišťovány bateriovým vozem 26 Tr). V neděli 19. března mezi 14. a 17. hodinou se dále uskuteční den otevřených dveří měnírny elektrického proudu pro tramvajové tratě na Lochotíně (spojený s fotovýstavou a ukázkami technologických vozidel pro údržbu trolejového vedení).

Na úterý 21. března je plánována projížďka po trase budoucí trolejbusové trati na Košutku, a to v doprovodu projektanta, zástupců technických úřadů města Plzně a PMDP a.s. Sraz účastníků je v zastávce MHD Hlavní nádraží (ve směru do centra) v 16:30 hod. Projížďku zajistí některý z nejmodernějších bateriových trolejbusů PMDP. Z důvodu omezeného počtu míst je nutné se na exkurzi přihlásit na emailu: TrolejbusNaJednicku@plzen.eu

Na středu 22. března je připravena veřejná přednáška Jiřího Kohouta z PMDP na téma „Proč trolejbusem na Severní Předměstí?“. Tato přednáška proběhne v aule Gymnázia Františka Křižíka na adrese Sokolovská 54, Plzeň od 17:00 hod., vstupné je zdarma. Na stejné adrese se o den později (také od 17:00) koná Veřejné projednání projektu trolejbusové trati z centra Plzně na sídliště Košutka a Vinice. I zde nebudou chybět kromě hlavního projektanta i zástupci technických úřadů města, PMDP a.s. a samosprávy.

Z historie trolejbusů na Severní Předměstí (I)

Tento týden byl pod heslem „Trolejbus na Jedničku“ představen záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu. Jak řada Plzeňáků ví, trolejbusy byly se Severním Předměstím spjaty takřka tři desítky let už v minulém století. Pojďme se podívat do historie.

Severní část Plzně obsluhovaly trolejbusy od roku 1949, kdy byl 29. června zahájen provoz linky 13 z Doudlevec do Bolevce (obratiště se nacházelo zhruba v místech dnešní autobusové zastávky Bolevecká náves). O rok později, 15. listopadu 1950, se rozjela linka 14 z Kopeckého sadů na Košutku. Obratiště se nacházelo v blízkosti křižovatky Karlovarská x Špálova (blízko dnešního obchodu Lidl u zastávky Sokolovská). Košutecká větev se od bolevecké odpojovala v sousedství Pavlovova pavilonu (v místech dnešní zastávky Zoologická zahrada). Během řady let se staly trolejbusy oblíbeným dopravním prostředkem jak pro místní, tak i pro koupáníchtivé Plzeňáky cestující k blízkým boleveckým rybníkům. V souvislosti s budováním sídlišť, předěláváním komunikací, zavedením kapacitnější tramvajové dopravy a potřebnou rekonstrukcí měnírny provoz trolejbusů na Severní Předměstí ustal v druhé polovině 70. let – jako první osiřela v závěru srpna 1976 trať na Košutku, 7. listopadu 1977 se pak naposledy rozjely trolejbusy do Bolevce.

Už na přelomu 70. a 80. let se uvažovalo, že se trolejbusy na sever města vrátí – trať přes Roudnou měla směřovat kolem lochotínské fakultní nemocnice na Bílou Horu, uvažována byla i varianta trasování na Vinice či severní okraj Košutky. Myšlenku znovu oživili projektanti na začátku 90. let (a při realizaci některých následných staveb byl tento záměr respektován), ale ani tentokrát nebyly plány dotaženy do úplného konce.

V novodobé historii se trolejbus na levý břeh Mže vrátil dle všeho poprvé 7. 12. 2002, kdy v rámci objednané jízdy Společnosti pro veřejnou dopravu zavítal vůz 21 Tr č. 481 (s využitím pomocného dieselagregátu) na Rondel na Roudné. Do hloubi Severního Předměstí se pak vydal o rok později vůz 21 Tr č. 484. U příležitosti objednané narozeninové jízdy 27. 12. 2003 trolejbus projel (opět díky dieselagregátu) celou trasu linky 30 z Nové Hospody přes Borská pole a další části města až na Košutku, zpět do centra se vracel po trase linky 40. Trolejbus se tak objevil i na jinak ryze autobusové konečné Košutka, Krašovská (dnes Sídliště Košutka). Právě zde je vůz zvěčněn i na přiloženém snímku.

Zájemce o další historické informace či snímky lze odkázat do knihy „80 let Plzeň trolejbusová“, nebo též na výstavu historických fotografií, která bude součástí dne otevřených dveří měnírny elektrického proudu pro tramvajové tratě na Lochotíně dne 19. března 2023 mezi 14. a 17. hodinou (měnírna se nachází u křižovatky ulic Karlovarská a Lidická, nedaleko zastávky Lékařská fakulta). Právě tato akce je součástí aktuální kampaně „Trolejbus na Jedničku“. Více informací o všech chystaných akcích je k dispozici na webových stránkách záměru - https://trolejbusnajednicku.cz/

Omezení v křižovatce Koperníkova x Hálkova

Od prvního březnového dne je z důvodu obnovy vodovodu a kanalizace uzavřena Hálkova ulice v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Koperníkova a Korandova. Zábor stavby v počáteční etapě prací zasahuje v první uvedené křižovatce zhruba do poloviny Koperníkovy ulice, pro provoz v místě tak zůstává jen jeden jízdní pruh. Z tohoto důvodu je v příslušné části Koperníkovy ulice (mezi ulicemi Borská a Bendova) vyloučen provoz automobilů a místem mohou projíždět jen vozidla stavby, MHD a VLD.

Uzavření části křižovatky Koperníkova x Hálkova předcházel v noci z 28. února na 1. března přesun trolejí – stopa v Koperníkově ulici ve směru od Tylovy na Jižní předměstí byla v místě přemístěna do levé části vozovky, aby trolejbusy mohly protisměrným jízdním pruhem objet středový dělicí ostrůvek a zábor stavby. Právě při tomto manévru je na snímku zvěčněn vůz Škoda 27 Tr č. 529.

Zatímco omezení v uvedené křižovatce by mělo trvat jen dva týdny, do 15. března, veškeré práce v Hálkově ulici by měly ustat do konce srpna letošního roku. Dočasné dvoutýdenní vyloučení provozu automobilů v Koperníkově ulici, resp. na mostu Ivana Magora Jirouse, zároveň v těchto dnech umožnuje pocítit, jak by v praxi mohlo vypadat jedno z preferenčních opatřeních předkládaných projektem Koridor 16. V rámci projektu je zde navrženo vybudování pěší zóny s ponecháním provozu trolejbusů (MHD) a dále zřízení zastávek MHD přímo na mostě, tak aby byl zjednodušen přístup k nástupištím nádraží Jižní Předměstí.

Výroba kloubových trolejbusů pro Budapešť finišuje

Od loňského srpna zpestřují pohled do ulic Plzně červené trolejbusy určené pro maďarskou metropoli. Vozidla po zkompletování a oživení testuje společnost Škoda Electric. Celkem Budapešť očekává 48 nových trolejbusů, z toho 36 kloubových (dvoučlánkových) a 12 dvanáctimetrových. Stroje jsou dodávány pod označením Solaris Trollino (s výzbrojí Škoda).

Montáž kloubových trolejbusů v doudlevecké továrně spěje v těchto dnech do finále, chybí dokončit poslední kusy. Navazovat bude výroba dvanáctimetrových vozů (první z nich byl zkompletován během loňského podzimu). Otestovaná vozidla jsou postupně převážena do Budapešti – k dnešnímu dni disponuje místní dopravní podnik přesně třemi desítkami nových vozidel, a to 29 x Trollino 18 a 1x Trollino 12 (dle dat serveru Transphoto). V souvislosti se zprovozňováním nových strojů dochází k odstavování těch starších. Právě dnes tak do ulic maďarské metropole naposledy vyjedou kloubové trolejbusy typů Ikarus 435T a Gräf & Stift NGE 152. Dopravní podnik od úterý 7. března avizuje nasazení posledních vozidel na linky, tak aby se s nimi dopravní fandové mohli rozloučit. Naposledy vozidla zapózují příznivcům dnes ve večerních hodinách.

Doprovodný snímek nás přenese zpět do ulic Plzně a do dne, kdy první kilometry najížděl třicátý kloubový vůz pro Budapešť. Ten během testovací jízdy dohnal pravidelný spoj linky 13, který v podání druhého nejnovějšího plzeňského trolejbusu (26 Tr NU č. 607) právě opouští zastávku Vodárna.

Z historie trolejbusů na Severní Předměstí (II)

Kampaň „Trolejbus na Jedničku“ představující záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu je v těchto dnech v plném proudu. I dnes se proto pojďme podívat do historie trolejbusů na Severním Předměstí. Navazujeme na první díl, zveřejněný přesně před týdnem (odkaz v komentáři).

První díl jsme uzavírali jízdami vozů 21 Tr na levý břeh řeky Mže za využití pomocného dieselagregátu. Po těchto soukromých akcích v letech 2002 a 2003 následovalo poměrně dlouhé „období klidu“. O dalších jízdách trolejbusů s pomocným agregátem (včetně typů 24 Tr či 25 Tr) do oblasti Severního Předměstí nemá redakce žádné informace.

Nadvládu dieselových autobusů na Severním Předměstí se od roku 2015 snažila narušit elektromobilita v podobě elektrobusů. V rámci projektu ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System) byl tento způsob dopravy experimentálně zaveden v osmi evropských městech (jediným českým byla právě Plzeň). Testovací provoz obnášel vybudování dobíjecí stanice pro elektrobusy v obratišti Sídliště Košutka a nasazení dvou nově vyrobených bateriových elektrobusů (Škoda Perun 26 BB High Power) na linku 27 spojující toto obratiště s centrem města (zkoušení bez cestujících probíhalo i v trase linky 33, resp. 40). A zatímco slavnostní zahájení zkušebního provozu elektrobusů dne 28. května 2015 se těšilo bohaté mediální pozornosti, nasbírané zkušenosti z provozu a zejména pak postupné utlumování výpravy obou vozidel už média nezajímalo. I proto lze poslední vypravení elektrobusu na linku 27 datovat jen na rok 2018 bez konkrétnějšího upřesnění. V rámci projektu ZeEUS byl sledován provoz po dobu 42 měsíců, vozidla tedy byla na linku nasazována přibližně jen po tuto dobu, a následně se na 27 vrátily konvenční dieselové autobusy (které se zde s ohledem na problémy při dobíjení elektrobusů nicméně objevovaly i během hlavního zkušebního období).

V době běžícího testování elektrobusů obohatily flotilu plzeňské MHD také první nové bateriové trolejbusy. Necelý měsíc po jejich zařazení se už jeden z nich vydal v rámci zkušební ověřovací jízdy na trasu ze Sídliště Bory přes centrum města na Sídliště Košutka. Druhou část popsané trasy absolvoval s využitím bateriového pohonu, vzorem byla trasa autobusové linky 33. Testování se odehrálo 2. března 2017 a trolejbus 26 Tr č. 568 realizoval dva obraty. Testy nicméně ukázaly, že kapacita použitých baterií by pro pravidelný provoz trolejbusů na takto dlouhém úseku bez trolejí byla riziková. Při popisované zkušební jízdě zapózoval trolejbus v prostoru obratiště Sídliště Košutka. Snímek vůz zachycuje pod dobíjecím stanovištěm elektrobusů, ke kterému se už touží připojit v pozadí stojící bateriový vůz 26 BB č. 595 toho času testovaný na lince 27.

Závěrečný třetí díl bude následovat…

Před více než dvěma týdny zahájila provoz nová trolejbusová linka 19, sloužící prioritně pro přepravu školáků mezi Novou Hospodou a borským sídlištěm. Prvního odpoledního spoje této linky se ujal vůz 26 Tr č. 582, který je na snímku zvěčněn v zastávce Borský park společně s místní dominantou v podobě budovy hotelové školy. Připomeňme, že ranní spoj 19 z Nové Hospody na Karlov vykonává kloubový trolejbus ze směny 15/9, zatímco odpolední spoj jedoucí v opačném směru pak sólo vozidlo ze služby 12/18.
Podrobnosti k prezentační trolejbusové lince 9

Toto úterý byly odtajněny jízdní řády prezentační trolejbusové linky 9. Ta poprvé vyjede už za dva dny, v neděli 19. března a v provozu bude týden, do soboty 25. března. Speciální propagační linka je součástí kampaně „Trolejbus na Jedničku“ představující záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu. Trasa „devítky“ vychází z části autobusové linky 33 a trolejbusové 13 (vyjma úseku kolem hlavního nádraží).

Historicky první spoj linky 9 zahájí svoji jízdu v neděli v 10:56 v zastávce Cínová, a dojede na obratiště Hlavní nádraží, odkud se vydá v 11:13 k lochotínské nemocnici. Od nemocnice bude trolejbus odjíždět v intervalu 60 minut vždy ve 25. minutu mezi 11. a 18. hodinou (a následně ještě v 19:15). Pět z devíti spojů je vedeno v celé trase Nemocnice Lochotín – Hlavní nádraží – Na Dlouhých, zbývající čtyři jsou ukončeny už u Hlavního nádraží. V 19:33 se pak vůz vydá od nádraží do vozovny. Ve stejném režimu bude linka provozována i v sobotu 25. března.

V pracovní dny bude linka 9 v provozu mezi 7. a cca 16. hodinou, první spoj na Lochotín od nádraží startuje v 7:34. Odjezdy od lochotínské nemocnice už nejsou zcela pravidelné, až na závěrečnou výjimku se pohybují v intervalu 60-72 minut. Stejně jako o víkendu je pět spojů vedeno až na doubraveckou točnu Na Dlouhých, čtyři ukončeny u nádraží. Poslední odjezd od Nemocnice Lochotín je v 16:06, následně se v 16:27 trolejbus vydává od nádraží do vozovny.

Pro provoz na lince 9 je vyhrazen jeden z bateriových trolejbusů Škoda 26 Tr NU, který svůj alternativní pohon bude uplatňovat v úseku Goethova – Nemocnice Lochotín a zpět. Interiér vozidla zdobí tematické materiály informující o záměru elektrifikace linek MHD na Severní Předměstí.

Ačkoliv bude provoz linky 9 zajišťovat jeden z nejnovějších plzeňských bateriových trolejbusů, o jízdě k lochotínské nemocnici snily trolejbusy už dříve. To nám přibližuje ilustrační snímek z roku 2016 s tehdy nejstarším provozním vozem Škoda 14 TrM č. 435. Ten při příležitosti objednané jízdy zapózoval v obratišti Škoda VII. brána, které dnes, stejně jako zvěčněné vozidlo, už nenávratně patří k plzeňské minulosti.

Z historie trolejbusů na Severní Předměstí (III)

Krátce před tím, než zítra vypuknou první aktivity naplánované v rámci kampaně „Trolejbus na Jedničku“ (představující záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu), uzavřeme naši trilogii věnující se historii trolejbusové dopravy na Severní Předměstí.

Druhý díl jsme končili zkušební jízdou bateriového trolejbusu Škoda 26 Tr na Košutku v březnu 2017. Další příležitost, při které trolejbus překonal přes Rooseveltův most řeku Mži se naskytla 21. března 2019, kdy se od Zvonu k Rondelu na Roudné a zpět vydal bateriový kloubový vůz 27 Tr č. 584 v rámci prezentační jízdy u příležitosti představení nových vozidel.

Další známá jízda trolejbusu do oblasti Severního Předměstí se datuje už do současnosti, konkrétně na 30. ledna 2023. To byl vypraven kloubový bateriový vůz 27 Tr č. 585 na speciální neveřejnou vyjížďku za účelem pořízení propagačních fotografií pro kampaň „Trolejbus na Jedničku“. Trasa vedla od hlavního nádraží kolem Rychtářky a přes Rondel do Sokolovské ulice na Košutce. Odsud, po otočení na zdejším kruhovém objezdu, dále k lochotínské nemocnici (mimo jiné s fotozastávkou u úřadu prvního městského obvodu). Následně bateriový trolejbus zamířil do ulice Na Chmelnicích a do obratiště Vinice, odkud se pak přes Rondel a náměstí Republiky vrátil zpět do centra města pod trolejové vedení.

Při jedné z fotozastávek v rámci uvedené jízdy zapózoval trolejbus i se vztyčenými sběrači v Sokolovské ulici nedaleko křižovatky s alejí Svobody, díky čemuž vznikl doprovodný snímek. Právě v Sokolovské ulici jsou nyní vozidla MHD jevem spíše nezvyklým – zatímco po zrušení trolejbusů na lince 14 tudy byla do roku 1989 trasována náhradní autobusová linka 14, v současnosti ulicí žádná linka MHD neprojíždí (stávající autobusové linky 33 a 40 jsou vedeny souběžně s tramvajovou linkou 4 po Karlovarské třídě; výjimečně jsou autobusy do Sokolovské ulice odkloněny při rekonstrukcích a opravách, jako tomu bylo v létě 2011 a 2012). Plán zavedení trolejbusů do této ulice tak místním obyvatelům slibuje zkrácení docházkové vzdálenosti na MHD, stejně tak se zlepší i dopravní dostupnost místního plaveckého bazénu, oční kliniky, nákupního střediska ATOM, gymnázia a základní školy.

Další jízdy trolejbusů na Severní Předměstí na sebe nenechají dlouho čekat – veřejnost se v rámci probíhající kampaně „Trolejbus na Jedničku“ bude moci ve dnech 19. až 25. března 2023 svézt speciální propagační linkou 9 z centra města (resp. Doubravky) k lochotínské nemocnici.

Pro komplexnost ještě dodejme, že před elektrifikací linek na Severní Předměstí stihly trolejbusy výsostně „autobusový“ levý břeh řeky Mže „obsadit“ dlouhodobě, a to ve směru na Radčice – v podobě zkušební linky 19 (od prosince 2019), následně (od září 2021) nahrazené prodloužením linky 11.

Devítkou na Lochotín

Dnešním dnem zahájila svůj prezentační provoz trolejbusová linka 9 k lochotínské nemocnici. Díky ní se po více než 45 letech vrací trolejbusy v rámci pravidelné linky do oblasti Severního Předměstí, byť tedy zatím jen na jeden týden.

Pro provoz na lince 9 je vyčleněn jeden z nových bateriových vozů, konkrétně Škoda 26 Tr NU č. 597. Ten je v interiéru opatřen tematickými informačními plakáty. Svoji premiéru linka zvládla na výbornou a rozhodně si nemohla stěžovat na nezájem cestujících. Zejména odpoledne jezdil trolejbus dosti obsazen, a to i díky konání Dne otevřených dveří měnírny elektrického proudu pro tramvajové tratě na Lochotíně (mezi 14. a 17. hodinou). Zpřístupnění měnírny je stejně jako provoz linky 9 součástí kampaně „Trolejbus na Jedničku“, jež představuje záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu. Pod jedním z billboardů této kampaně byl na Lidické třídě vyfotografován první spoj linky 9 směřující od lochotínské nemocnice na doubraveckou konečnou Na Dlouhých.

A jaké další akce se pod křídly kampaně „Trolejbus na Jedničku“ ještě chystají?

V úterní odpoledne 21.3. vyjede kloubový bateriový trolejbus na exkurzi po trase připravované trolejbusové trati na Košutku. Účastníky projížďky bude doprovázet projektant trati a též zástupci PMDP a města Plzně. Na tuto akci už bohužel není možné se přihlásit, kapacita byla plně vyčerpána. Ve čtvrtek 23. března od 17:00 se uskuteční představení a veřejné projednání projektu trolejbusové trati z centra Plzně na sídliště Košutka a Vinice. Akce se koná v aule Gymnázia Františka Křižíka (na adrese Sokolovská 54). Původně avizovaná středeční přednáška „Proč trolejbusem na Severní Předměstí?“ musela být pro nemoc přednášejícího bohužel zrušena. Podrobnosti o všech akcích jsou k dispozici na https://www.svsmp.cz/verejna-doprava/chap_54741362/elektrifikace-mhd-na-severnim-predmesti.aspx

Proběhla exkurze po trasách budoucích trolejbusových tratí

Během včerejšího pozdního odpoledne se uskutečnila projížďka po trasách budoucích trolejbusových tratí v oblasti Severního Předměstí. Účastníky akce seznámil s chystanými investicemi projektant trati, kterého doplňovali též zástupci města Plzně i dalších subjektů. Dopravu zajistil kloubový bateriový trolejbus Škoda 27 Tr NU (č. 585). O exkurzi byl mezi veřejností značný zájem, o čemž svědčí fakt, že povinné rezervace byly vyčerpány už dva týdny před konáním samotné akce.

Exkurzi si postupně přiblížíme několika snímky. První z nich nás přenese do ulice Na Chmelnicích, klíčové tepny sídliště Vinice. Pod charakteristickou linií zdejších panelových domů projíždí s účastníky exkurze trolejbus 27 Tr č. 585. Zájemci už za sebou mají zastavení u lochotínské fakultní nemocnice a též v Sokolovské ulici a zakrátko je čeká výklad v prostoru obratiště Vinice, odkud se následně s vozidlem vrátí na náměstí Republiky a k hlavnímu nádraží.

Exkurze po trasách budoucích tratích je stejně jako týdenní prezentační provoz speciální trolejbusové linky 9 součástí kampaně „Trolejbus na Jedničku“, která představuje záměr elektrifikace MHD na území prvního městského obvodu. Už zítra se uskuteční další z akcí zastřešených touto kampaní. Od 17:00 proběhne v aule Gymnázia Františka Křižíka (na adrese Sokolovská 54) představení a veřejné projednání projektu trolejbusové trati z centra Plzně na sídliště Košutka a Vinice.

Týden uplynul jako voda a provoz prezentační linky 9 tak spěje ke svému konci. Trolejbus na Severní Předměstí vyjede naposledy zítra, svezení cestujícím nabídne zhruba mezi 11. a 19. hodinou. Po celou dobu provozu linky 9 zajišťoval její spoje bateriový vůz 26 Tr NU č. 597, který byl v interiéru opatřen plakáty informujícími o záměru elektrifikace MHD na Severní Předměstí. Není tak náhodou, že tento vůz byl jako „devítka“ zvěčněn i na přiloženém snímku, a to konkrétně při klesání na Lidické třídě, krátce před zahájením brzdění do zastávky Lékařská fakulta.
V posledních týdnech se v ulicích Plzně na zkušebních jízdách objevovaly další trolejbusy Škoda 36 Tr. Jejich tyrkysový nátěr neomylně prozrazuje, že cílovou destinací vozidel bude město Ostrava. Po první šestici vozidel zařazených v únoru 2023 nyní Dopravní podnik Ostrava získá dalších šest vozů (některé z nich už v uplynulých dnech obdržel). Všechny trolejbusy jsou opatřeny pomocným bateriovým pohonem, což potvrzuje i snímek vozu „Ostrava 07“, který se staženými sběrači právě opustil areál depa Karlov a zatáčí do Borské ulice.
Trolejbusem do Stodu

V těchto dnech byla oživena myšlenka nasazování trolejbusů na linky příměstské dopravy v okolí Plzně. Pro získání reálných zkušeností s nasazením bateriových trolejbusů byl dnešním dnem zahájen zkušební provoz na nové speciální lince označené jako 155. Testovací provoz by kromě představení záměru veřejnosti měl také ukázat, zdali jsou pro tento typ výkonů vhodnější elektrobusy či právě bateriové trolejbusy. Elektrobus bude pro účely testování zapůjčen v nejbližších dnech.

Pro testování provozu byla zřízena nová speciální linka 155 v trase Plzeň, Hlavní nádraží – Stod, která jezdí v části trasy krajské autobusové linky 621 (Plzeň – Domažlice) jako speciální vložený spoj. Číselné označení 155 odkazuje k lince 15, jejíž trasu nová linka částečně kopíruje tak, aby byl provoz trolejbusu na území Plzně zajištěn v co největší míře pod trolejovým vedením (a to v úseku Hlavní nádraží – NC Borská pole – Folmavská rondel). Odjezdy jsou navrženy tak, aby příměstský spoj nedojížděl běžné trolejbusové spoje a nedocházelo tak k blokování v zastávkách. S ohledem na značnou vzdálenost ujetou na baterie je ve Stodu zřízeno nabíjecí stanoviště (na zdejší parkoviště byla umístěna pomocná bateriová stanice, ze které je napájen krátký kousek trolejí opatřený natrolejovacími stříškami).

Motivů pro zřízení experimentální linky 155 je více. Postupné navyšování podílu elektromobility na úkor konvenčních autobusů na příměstských regionálních linkách je v souladu s koncepčními dokumenty (aktuálně např. Strategie udržitelné mobility Plzeňské aglomerace). Pokud bude zkušební provoz vyhodnocen jako úspěšný, lze předpokládat, že by stálé nasazení plzeňských trolejbusů pomohlo překonat i opakované nedostatky řidičů stávajícího autobusového dopravce. Vítaná by byla i nižší provozní potřeba autobusů – v budoucnu by tak už nemuselo docházet k situacím, kdy na linkách Integrované dopravy Plzeňského kraje jezdí autobusy s poslepovanými rozbitými okny či dokonce s provizorními kartonovými deskami namísto oken.

Pro provoz na lince 155 byl vyčleněn jeden z nových bateriových trolejbusů, konkrétně 26 Tr NU č. 599. Právě tento vůz byl na snímku zvěčněn v prostoru terminálu Hlavní nádraží, a to po boku konvenčního autobusu Integrované dopravy Plzeňského kraje.

Už od roku 1949 mohli Plzeňané z věže katedrály svatého Bartoloměje shlížet na střechy trolejbusů spojujících Severní Předměstí s centrem Plzně. Tato podívaná se stala i motivem řady dobových pohlednic. Po ukončení provozu trolejbusové trati přes náměstí Republiky v roce 1977 museli milovníci výšek charakteristickou dvojici sběračů vystupujících ze střechy vozidla hledat z věže o poznání pozorněji – například při pohledu na tehdejší Charkovské nábřeží (dnes Anglické) či Moskevskou třídu (dnes Americkou). Před dvěma týdny se trolejbusy díky prezentační lince 9 po více než 45 letech na náměstí Republiky vrátily, a to na sedm dní. Pohled na panorama východní částí Plzně tak mohl zpříjemnit vůz Škoda 26 Tr č. 597, který byl na linku 9 stabilně nasazen. Rozdíl 56 výškových metrů kromě podívané na zaháknuté sběrače bateriového trolejbusu umožnuje dohlédnout i do cílové destinace spoje, do obratiště Na Dlouhých. A nejen to – z nejvyšší kostelní věže v České republice lze sledovat průběh prakticky celé trasy linky 9 až k lochotínské nemocnici.
Stavební sezóna začala zostra

Jízda po Plzni v těchto dnech nenechá nikoho na pochybách, že společně s jarem začala také letošní stavební sezóna. Na řidiče i cestující číhá celá řada dopravních omezení – přinášíme přehled těch, jež se nacházejí na trasách trolejbusových linek.

Od 1. dubna je pro automobily uzavřena Folmavská ulice ve směru do centra (od křižovatky s ulicí U Nové Hospody k nákupnímu centru), provoz trolejbusových a autobusových linek v místě zachován, vozy s opatrností objíždí výkopové práce.

Taktéž od 1. dubna je v ulicích Rokycanská a U Prazdroje ve směru do centra (od divadla Alfa k vjezdové bráně pivovaru Gambrinus) provoz sveden ze dvou do jednoho jízdního pruhu, v místě se tvoří kolony.

Od 3. do 14. dubna je uzavřena Kalikova ulice a Kalikovský most. Linka 11 je vedena odklonem po Křimické a Chebské ulici.

Od 3. dubna je dočasně vyloučen provoz najíždějících a zatahujících spojů linky 12 přes most Milénia jako příprava na chystané částečné uzavírky mostu při jeho opravě.

V důsledku částečné uzavírky křižovatky u Pietasu dojde dále mezi 7. a 10. dubnem k úpravě ukončení trolejbusové linky 15 v Lobzích (blokové otočení ulicemi Dlouhá a Revoluční).

Podrobněji si dnes přiblížíme opatření v ulicích Rokycanská a U Prazdroje, neboť právě to poznamenává provoz nejvíce. Už po rozestavění dopravního značení v podvečer 31. března docházelo v místě k tvorbě kolon (a zpoždění spojů linek 11 a 15 ve výši až 25 minut). Nejhorší situace byla v první „pracovní ráno“, v pondělí 3. dubna, kdy doprava na Doubravce kolabovala – kromě Rokycanské a Těšínské se fronty tvořily též v ulicích Jateční, Masarykova, Dlouhá, Revoluční či Lobezská. Zpoždění trolejbusových linek 11, 13, 15, 16 a autobusových 28, 29 a 30 se běžně pohybovalo kolem 20 minut, v závěru ranní špičky mezi 8. a 9. hodinou pak atakovalo i 40 minut (souvislé kolony sahaly od brány Gambrinusu až k čerpací stanici nad zastávkou Pietas či k Habrmannovo náměstí). Spoje zpoždění srovnávaly několik hodin. V pondělní odpolední špičce zpoždění dosahovalo obvykle 10 až 20 minut. Ve stejném rozmezí se zpoždění spojů pohybuje i ve špičkách dalších pracovních dnů.

Dopravní omezení přibližuje snímek vozu 24 Tr č. 518, který právě s více než 10minutovým zpožděním opouští opravovaný úsek ulice U Prazdroje. Jak je z fotografie patrné, došlo od pátečního večera k vyfrézování povrchu levých jízdních pruhů. Pravé řadicí pruhy byly upraveny (původně přímý slouží pro odbočení vlevo, původně odbočovací vpravo slouží i pro jízdu přímo), nicméně řada řidičů automobilů tuto změnu nezaznamená, což způsobuje zdržení i potenciálně rizikové situace.

Velikonoční odklon linky 15

Prodloužený velikonoční víkend se nese ve znamení stavebních prací v křižovatce Pietas. Tento termín byl vybrán pro potenciálně menší dopad na sváteční provoz. Od Velkého pátku až do pondělí je možné touto křižovatkou projíždět jen přímo po Rokycanské třídě, případně využít pravá odbočení. Dnes a zítra se pracuje na výměně asfaltu v levém pruhu Rokycanské (ve směru do centra) a ve středové části křižovatky, během neděle a pondělí by stavbaři měli vyfrézovat a položit nový povrch v pravém pruhu a ve vyústění Masarykovy ulice.

Trolejbusy linky 15 v důsledku prací nemohou odbočovat z Dlouhé doleva na Rokycanskou, proto je pozměněn způsob otáčení linky v Lobzích. Vozidla jedoucí od centra neodbočí v křižovatce „U Astry“ z Dlouhé doleva do ulice Pod Vrchem do obratiště, ale s využitím alternativního pohonu zabočí vpravo do Revoluční ulice, kterou následně dojedou až k Rokycanské třídě, kde se zařadí na svoji pravidelnou trasu. Linka 15 je tak dočasně řešena jako polookružní (bez přestávky v Lobzích), což si vyžádalo i změnu grafikonů. Zastávka Lobzy je během odklonu přeložena do Revoluční ulice, zastávka Letná (směr centrum pro linku 15) pak pod křižovatku Rokycanská x Revoluční. Zastávky U Pietasu a Sokolská jsou obsluhovány jen ve směru z centra. Do Revoluční ulice zamířily v rámci odklonu také autobusy linek 29 a 30. Autobusy nočních linek mají povolen průjezd staveništěm.

Přiložený snímek přibližuje trolejbus Škoda 27 Tr č. 530, který v Revoluční ulici vyčkává na zařazení na Rokycanskou třídu. Právě průjezd touto křižovatkou je na odklonové trase tím nejnáročnějším manévrem.

Devadesátý devátý den kalendářního roku sebou přináší milou povinnost ohlédnout se do minulosti. Právě dnes tomu je 82 let, co byl v Plzni zahájen pravidelný provoz trolejbusů, a to konkrétně na lince A od Městských lázní na Doubravku. Charakteristická dvojice trolejových vodičů tato místa spojuje dodnes (ač samozřejmě v mírně pozměněné trase a po řadě výměn a úprav, zejména v místech obou obratišť). Právě tento fakt trati z centra na Doubravku přisuzuje prvenství nejstarší souvisle provozované trolejbusové trati v České republice. Trase tehdejší linky A se přibližuje i část trasy současné 16. Za více než osm dekád se kromě trati a linky změnily i kulisy, kterými trolejbusy projížděly. Největší proměnu prodělaly právě nasazované vozy. Tehdy i dnes na Doubravku jezdí ekologická zelená vozidla opatřená dvojicí tyčových sběračů a trojicí náprav, jinak se změnilo prakticky vše.

Současnou podobu linky 16 přibližuje snímek jednoho z nejmodernějších zástupců plzeňské trolejbusové flotily, který právě jarně rozkvetlými ulicemi Plzně směřuje na doubraveckou konečnou.

Odklon linky 11 přes Chebskou ulici

Ve dnech 3. až 14. dubna 2023 probíhá oprava povrchu Kalikovy ulice za její úplné uzavírky. Asfalt se mění též v Radčické ulici v okolí Kalikovského mostu. Trolejbusová linka 11 je z tohoto důvodu vedena mezi zastávkami CAN Husova (resp. CAN Tylova) a Radčice po objízdné trase přes Přední Skvrňany a Křimice, konkrétně Křimickou a Chebskou ulicí. Opatření jsou obdobná jako při předchozích uzavírkách. Všechny odkloněné spoje 11 obsluhují Křimice i Radčice, spoje běžně ukončené v Křimicích jsou po dobu odklonu ukončeny v Radčicích. Spoje do Malesic jsou vedeny přes Křimice se závlekem do Radčic. Po dobu odklonu trolejbusy nezajíždí do točky Křimice, ale odbavují v zastávkách Zámecké náměstí, Chebská, a též K Rozvodně, Pošta logistika a na dalších zastávkách linky 41. Situaci přehledně zachycuje mapka vytvořená PMDP (v komentáři).

S ohledem na dříve popisované zpožďování spojů v důsledku souběžně probíhajících oprav Rokycanské třídě je provoz na lince 11 po dobu výluky poměrně nepravidelný, a to zejména v přepravních špičkách. Trolejbusy běžně dosahují zpoždění i v délce 15minutového intervalu, což může vést k nekomfortním situacím, kdy spoj vedený jen do Radčic jede v pravidelném čase spoje do Malesic.

Doprovodný snímek nabízí pohled na trolejbus Škoda 26 Tr č. 591 projíždějící po odklonové trase Chebskou ulicí. Spoj směřující do Radčic před chvilkou odbavil v zastávce Pošta logistika. Stejně jako u jiných výluk jsou cestující o odklonu spoje informováni nejen spodním řádkem panelu linkové orientace vozidla, ale i akustickým hlášením.

Výroba trolejbusů pro Budapešť spěje ke svému konci. Do maďarské metropole jsou přivážena další a další nová vozidla z Plzně. V současnosti probíhá testování posledních dvanáctimetrových vozů. Pro připomenutí, celkem do Budapešti putuje 48 nových trolejbusů, z toho 36 kloubových a 12 dvanáctimetrových. Vůz s pořadovým číslem 42 byl zvěčněn v Průmyslové ulici při návratu ze zkušební jízdy do areálu výrobce. Jak prozrazují sběrače zaháknuté na střeše vozidla, trolejbus právě využívá zabudovaný bateriový pohon.
Trolejbus Škoda 21 Tr č. 496 je opět provozuschopný

Poslední plzeňský zástupce typu Škoda 21 Tr ACI, vůz č. 496, svůj pravidelný provoz ukončil 24. září 2018 (spolu s 21 Tr č. 489 a 493). Následně byl převeden do flotily historických vozidel PMDP. V průběhu dlouhodobého odstavení v areálu depa Karlov se bohužel vyskytla závažnější závada, která bránila případným jízdám. Během trolejbusových výstav v říjnu 2021 tak vůz mohl být vystaven pouze jako statický exponát. V současnosti je už závada odstraněna, což úspěšně dokázala zkušební jízda, která se odehrála ve středu 19. dubna v rámci tradiční společné vyjížďky historických trolejbusů PMDP. Během této jízdy byla 496 zvěčněna v Línské ulici při průjezdu obratištěm Zátiší.

Další škodovácké trolejbusy do Târgu Jiu

Rumunské město Târgu Jiu spatřuje budoucnost v trolejbusech, a tak postupně získává nejpočetnější flotilu, jakou kdy mělo. Místní dopravní podnik se po skončení dodávek bude moci pyšnit 35 novými trolejbusy. Toto množství je rozděleno do tří samostatných kontraktů. První z nich zahrnuje 11 klasických (nebateriových) vozů, další 9 bateriových, a poslední pak 6 klasických a 9 bateriových. Vítězství ve všech třech soutěžích si připsal Solaris s modelem Trollino 12 NU, nicméně se liší dodavatelé elektrického pohonu. Výzbroj konvenčních (nebateriových) trolejbusů nese logo společnosti Škoda Electric, zatímco výzbroj bateriových vozů zajišťuje společnost Medcom.

Dodávka prvních 11 nebateriových škodováckých trolejbusů proběhla v druhé polovině roku 2021. V loňském roce bylo vyrobeno 9 bateriových vozidel s výzbrojí Medcom. Letos do města na řece Jiu dorazí zbývajících 15 vozů, z toho 6 škodováckých. Testování této šestice v ulicích Plzně započalo v těchto týdnech. První z trolejbusů se na zkušebních jízdách objevuje zhruba od 17. března, druhý byl na testech pozorován od 28. dubna. Právě druhý vůz byl při zkušební jízdě zvěčněn na mostu Ivana Magora Jirouse. Jak je ze snímku patrné, stejně jako v minulosti jsou stroje vyvedeny v zeleno-černé kombinaci, nově však obě barevné plochy dělí podokenní bílý pruh. Obdobně jako v minulosti ve výbavě nových trolejbusů nechybí celovozová klimatizace, Wi-Fi připojení či kamerový systém.

Plzeň se dnes naposledy loučí s Jiřím Kohoutem

Nepopsatelnou ztrátu v předčasném odchodu bez nadsázky největšího českého trolejbusového odborníka, ale zároveň velmi skromného, slušného a vzdělaného člověka zažívají nejen Plzeňské městské dopravní podniky, potažmo město Plzeň, ale celá mezinárodní dopravní komunita. Získání postu předsedy Trolejbusové komise mezinárodní organizace provozovatelů veřejné dopravy (UITP) bylo jedním z mnoha Jirkových úspěchů, díky němuž Plzeň rezonovala napříč světem.

Jirkovy lidské i profesní kvality neopakovatelně vystihl ve svém nekrologu Československý Dopravák. Pokud se zaměříme lokálněji, tak trolejbusy v Plzni vděčí Jirkovi zejména za kontinuální rozvoj i podmínky pro obnovu vozového parku, své přežití navzdory plynovému či elektrobusovému lobbování, ale také za svoji větší popularizaci mezi občany i zástupci města Plzně. Plody Jirkovy usilovné práce budeme, doufejme, v podobě postupného naplňování jeho strategií a vizí sklízet po mnoho následujících let. V této souvislosti nejde nevzpomenout na prvního ředitele Elektrických podniků města Plzně, Ing. Františka Mlynaříka, jehož pohnutý osud právě Jirka znovuobjevil. Ač jsou úskalí dob nesrovnatelná, oba pánové toho mají společného až mrazivě mnoho. Uznávaní odborníci, formující podobu plzeňské městské dopravy, a přitom slušní a skromní lidé – morální vzory pro každého, kdo měl to štěstí je poznat, a zároveň též sportovci aktivní v mnoha sférách společenského života. Bohužel společným se jim stal i předčasný odchod z tohoto světa, a to ještě před dovršením 50. narozenin. Pokud se o Ing. Františkovi Mlynaříkovi hovoří jako o otci plzeňských trolejbusů, pak se Ing. Jiří Kohout Ph.D., MBA do historie zapíše jako velmi starostlivý strýc plzeňských trolejbusů. A stejnou otázku, jakou si pokládal Jiří Kohout při pomyšlení na Františka Mlynaříka, bychom i my měli mít v hlavách během našeho dalšího života: „Vždy se můžeme a měli bychom se ptát, jestli by z našeho počínání měl radost.“

Velké díky za vše, Jirko!

Uplynulý prodloužený víkend patřil Slavnostem svobody. Už tradiční součástí jejich doprovodného programu jsou jízdy historických vozidel PMDP. Ty se tentokrát konaly během nedělního odpoledne a podvečera. Návštěvníky těšila dvě vozidla od každé trakce. Na kolejích poutala pozornost nejstarší tramvaj Křižík a dále vůz typu T1, vysloužilé autobusy reprezentovaly stroje Škoda 706 RTO a Karosa ŠM 11. Trolejbusovou historii přibližovaly vozy Škoda 9 Tr č. 323 a 15 Tr č. 414. Trolejbusy vyjížděly ve 30minutovém intervalu od 13:15 do 18:45 (resp. 18:55) na okružní trasu od Západočeského muzea přes křižovatku U Práce, Jižní předměstí, ulici U Trati, most přes nádraží do obratiště Na Dlouhých a zpět přes most U Jána k muzeu. Část trolejbusového okruhu byla shodná s trasováním historické autobusové linky, která od muzea jezdila přes Doubravku do Újezda a zpět. Ulicemi U Prazdroje, Rokycanská, Jateční a Těšínská se tak co chvíli prohnalo nějaké historické vozidlo. Na mostu U Jána se pak se protnuly trasy historických linek všech tří trakcí. Čilý ruch veteránů v Těšínské ulici přibližuje multiexpozice, díky které se mohl trolejbus Škoda 9 Tr č. 323 potkat s autobusem Škoda 706 RTO č. 51.
Jedním z historických trolejbusů, který se v neděli 7. května připojil ke Slavnostem svobody, byl vůz č. 414, třetí prototyp a vůbec nejstarší dochovaný zástupce typu Škoda 15 Tr. Při manipulačním výjezdu z vozovny před začátkem jízd byl stroj zvěčněn v Kopeckého sadech. Do nich vůz odbočoval nezvykle z Anglického nábřeží od Americké třídy, po běžně nevyužívané trolejové spojce. Tato trolejová propojka byla v permanenci při rekonstrukci Americké třídy a souvisejících odklonech v roce 2008, v současnosti je využívána velmi vzácně. Důvodem je zejména nutnost manuálního přehození sběračů na Anglickém nábřeží (stopa není napojena rozjezdovou výhybkou). Výhodou této stopy je naopak radikální zkrácení nájezdové trasy historického vozidla do zastávky Muzeum oproti obvykle využívanému objezdu přes Železniční polikliniku a most U Jána. Jak snímek dokazuje, průjezd 414 po této trolejové stopě se obešel bez komplikací.
Organizace dopravy při pietním aktu u památníku Díky Ameriko

Nedílnou součástí nedávno proběhlých Slavností svobody jsou také akce, mající vliv na provoz MHD. Jedním z každoročních vrcholů oslav je pietní akt u památníku Díky Ameriko, během kterého je uzavřena Americká třída v křižovatce U Práce. Akce tradičně připadá na 6. května, stejně tak tomu bylo i letos.

Trolejbusy na odklonovou trasou v důsledku pietního aktu vyrazily úderem 15. hodiny, zpět se dle předpokladů měly vrátit do 19. hodiny (fakticky byl odklon ukončen zhruba v 18:20). Ovlivněn byl provoz linek 11, 12, 15 a 16 – všechny byly z Americké a Tylovy odkloněny do ulice U Trati a Borské. Při jízdě od zastávky Pařížská tak spoje namísto obsluhy zastávky Mrakodrap odbočily do Prokopovy ulice, zde odbavily, a dále pak výše uvedenými ulicemi směřovaly na Jižní předměstí, kde se linky 15 a 16 napojily na svoji obvyklou trasu. Linky 11 a 12 se běžné trasy dotkly v uzlu zastávek Tylova (kam dojely Koperníkovou ulicí), linka 11 se na obvyklou trasu vrátila o zastávku dále (CAN Husova). Linka 12 byla ve směru na Novou Hospodu trasována obdobně jako 11 přes Husovu ulici (namísto Tylovy), a k normálu se napojila až v zastávce Škoda III. brána. Odkloněné spoje na náhradní trase odbavovaly ve všech nácestných zastávkách (pouze zastávka Radobyčická bývá obsluhována jen ve směru na Belánku).

Na objízdné trase musely trolejbusy využívat alternativní pohon, a to s ohledem na chybějící trolejové propojky z ulice U Trati do Prokopovy a zpět (a v případě linky 16 pak ještě z Borské do Němejcovy a zpět). Výstavba propojek spojujících západní část ulice U Trati s Prokopovou ulicí měla být dle původních předpokladů dokončena už v loňském roce, nicméně nabrala skluz – poslední týdny už probíhají přípravné práce, spočívající zejména v dosazování silnějších trakčních sloupů v obou uvedených ulicích. Dne 6. května byly na dotčené linky nasazeny jak trolejbusy bateriové, tak s dieselagregátem – v případě linky 11 bylo přistoupeno k vypravení trolejbusů s dieselagregátem (obdobně jako při loňské letní několikatýdenní výluce). Při službě na odkloněné lince 11 tak mohl být při obsluze zastávky Belánka zvěčněn vůz 24 Tr č. 515.

Z důvodu pietního aktu a doprovodných prací (výstavba a demontáž pódia) byla dále od 5. května 12:00 do ukončení provozu 6. května přesunuta zastávka U Práce (směr Mrakodrap) o cca 100 metrů vpřed, do parkovacích stání za křižovatkou s ulicí V Šipce.

První trolejbus Škoda 32 Tr pro Brno absolvuje v posledních týdnech zkušební jízdy v ulicích Plzně. Dopravní podnik města Brna v nejbližší době obdrží 10 těchto vozidel. Odběr dalších až 30 vozů umožňuje návazná opce, v rámci které byla v únoru 2023 uzavřena kupní smlouva na další desítku vozů (z nichž pět má být dodáno do konce prosince 2023 a dalších pět v lednu 2024). Červeno-bílo-červené trolejbusy disponují například bateriovým pohonem či celovozovou klimatizací. Při jedné ze zkušebních jízd byl první nový stroj pro Brno zvěčněn v Doudlevecké ulici. Právě tento vůz si odbyl svoji premiéru už v závěru března na konferenci o elektromobilitě v německém Berlíně.
Organizace dopravy při Konvoji svobody

Druhou akcí Slavností svobody, jež tradičně zasahuje do provozu MHD je jízda konvoje historických vojenských vozidel po Klatovské třídě. V letošním roce se událost uskutečnila v neděli 7. května.

Omezení provozu trolejbusů započalo po nedělní 10. hodině, kdy se uzavřela Klatovská třída (kterou trolejbusy přejíždí v relacích Dobrovského - V Bezovce a Americká - Tylova). Linka 16 byla z centra na Sídliště Bory odkloněna přes Doudlevce (po trase linky 14). Linky 11, 12 a 15 byly mezi zastávkami Hlavní nádraží a Tylova (resp. Kalikova či CAN Tylova/CAN Husova) přesměrovány do Ukrajinské, Tyršovy, Jízdecké a Přemyslovy ulice (případně ještě Kotkovy). Zatímco linku 16 obsluhovaly konvenční kloubové trolejbusy, na 11, 12 a 15 vyjely vozy s alternativním pohonem (v případě linky 11 pak výjimečně trolejbusy s dieselagregátem). S ohledem na svedení provozu v Tyršově ulici do jednoho pruhu docházelo zejména ve směru od Jízdecké do Tyršovy ke zpožďování odkloněných spojů. Na své pravidelné trasy se trolejbusy vrátily po 12:35.

Doprovodný snímek zachycuje vůz 24 Tr č. 519 při odbočování na odklonovou trasu - konkrétně z Kalikovy do Přemyslovy ulice.

Sobota 27. května bude patřit budoucnosti i minulosti pražských trolejbusů. Společnost Cegelec připravila lákavý program nejen pro dopravní fanoušky.
U příležitosti Konvoje svobody proběhl v neděli 7. května už zmíněný odklon linek MHD. Ten přinesl i jednu kuriozitu v podobě uvíznutého trolejbusu v Doudlevcích. Konkrétně se jím stal vůz Škoda 27 Tr č. 539 nasazený na linku 16, která byla během odklonu v úseku U Teplárny – Pařížská obousměrně trasována přes Doudlevce (v trase linky 14). Trolejbus č. 539 směřující na Doubravku projížděl na odklonové trase přímo Zborovskou ulicí, ačkoliv trolejové vedení z této ulice odbočuje doleva do Révové. Po vypadnutí sběračů se trolejbus setrvačností zastavil, a vzhledem k absenci alternativního pohonu nezbývalo než čekat na tahač, který vůz dotáhne zpět pod trolejové vedení. Při tomto čekání byl uvízlý trolejbus ve Zborovské ulici zvěčněn ve společnosti autobusu Solaris Urbino 18 č. 547 (v pozadí je patrná odbočující trolejbusová trať). Jako náhrada za imobilní 539 vyjel na linku 16 záložní trolejbus.
Dnes uplynulo čtrnáct let od vzniku webové stránky Plzeňské trolejbusy a následně i stejnojmenného facebookového profilu. Pomyslný dárek od vás k tomuto výročí dostala stránka před několika dny, a to v podobě 4000. uživatele sledujícího tento profil. Vaší podpory si velmi vážíme.

V jubilejní den se snímkem vrátíme do letošního Prvního máje, kdy u příležitosti objednané jízdy pro dopravní fanoušky vyjely do ulic Plzně historické trolejbusy Škoda 21 Tr č. 488 a 496. Oba zástupci tohoto typu, v pravidelném provozu už nevyužívaného, pózují na snímku před majestátní budovou Západočeského muzea.

Ve státní svátek 8. května proběhla výměna trolejové výhybky v okružní křižovatce ulic Částkova, Sušická a Lobezská. Původní sjezdová výhybka (chcete-li souběh) v podvěsném provedení byla nahrazena novou tahovou. Práce probíhaly od pondělní 7. hodiny do odpoledne. S ohledem na zavedenou napěťovou výluku projížděly trolejbusy linky 12 místem na alternativní pohon a se staženými sběrači. Průjezd místem vyžadoval i zvýšenou pozornost řidičů MHD, vzhledem k objíždění montážních vozů v relativně stísněném prostoru okružní křižovatky. Situaci ilustruje snímek trolejbusu 26 Tr č. 600. Dodejme, že řidičům při manévrech asistovali přítomní pracovníci horního vedení.
Nové trolejbusy Škoda 32 Tr pro Pardubice

Ulice Plzně jsou od počátku minulého týdne dějištěm zkušebních jízd nových trolejbusů pro Pardubice. Do města perníku zamíří celkem 10 vozidel typového označení Škoda 32 Tr. Zatímco čtyři vozy budou opatřeny trakčními bateriemi pro dojezd až 12 km, zbývající šestice bude vybavena méně kapacitními bateriemi koncipovanými pro nouzový dojezd či krátké odklony. Stejně jako v minulosti jsou trolejbusy pro Pardubice testovány v továrním bílém laku a k polepení typickými červenými prvky dojde až v jejich novém působišti.

První z nových trolejbusů pro Pardubice byl při zkušební jízdě zvěčněn minulé pondělí na Nepomucké třídě na Slovanech. Známou zajímavostí je, že do stejnojmenné městské části může trolejbus zajíždět též v rámci své budoucí služby u DPMP – i pardubické Slovany se pyšní přítomností trolejového vedení.

Testované trolejbusy Škoda 32 Tr pro Pardubice jsou den co den k vidění v ulicích západočeské metropole. Celkem do města ležícího na soutoku řek Labe a Chrudimka zamíří deset nových vozů. Šestý z nich byl v podvečer předposledního květnového dne zvěčněn na Nepomucké třídě v místní části Bručná.

Jaké další trolejbusy kromě těch pardubických aktuálně v prostorech společnosti Škoda Electric vznikají? Těšit se můžeme na další stroje Škoda 32 Tr pro Brno, trojici vozů Škoda 36 Tr pro Opavu a též vozy Škoda 27 Tr pro Bratislavu. Pro slovenskou metropoli je produkován i první škodovácký tříčlánkový trolejbus – ten už v tomto týdnu jezdí vlastní silou po areálu depa Karlov. Na stejném místě je kompletován i první tříčlánkový trolejbus pro Prahu.

Nový přechod u zastávky CAN Tylova

V Tylově ulici v blízkosti zastávky CAN Tylova a I. škodovácké brány vznikl během května nový přechod pro chodce. Ten nabídne alternativu k nevábnému, a jen minimálně využívanému, podchodu v témže místě.

Trolejbusového provozu se práce na novém přechodu výrazněji dotkly celkem třikrát, a to ve dnech 17., 18. a 31. května 2023 (vždy od 8. hodiny ranní maximálně do odpoledne). Ve středu 17. května došlo k odfrézování vozovky napříč komunikací v místě budoucího přechodu. O den později proběhla pokládka nového asfaltu. Následně zde byl vybudován nový středový ostrůvek z citybloků. Práce na přechodu završilo v poslední květnový den nanášení nového vodorovného dopravního značení. Ve všech dnech bylo místo dle postupu prací průjezdné volnou polovinou komunikace. S ohledem na horší (resp. nemožnou) dosažitelnost trolejového vedení byly na dotčené linky nasazeny trolejbusy s alternativním pohonem. Kromě linky 11, na níž jsou vozy s AP pravidlem, byly nasazeny také na všechna pořadí linky 12 a obě odpolední pořadí linky 18.

Popsané práce přibližuje snímek vozu 26 Tr č. 591, který s využitím bateriového pohonu právě objíždí finišer pokládající asfalt v místě nového přechodu.

Zajímavostí je, že vybudování přechodu a související trvalé svedení provozu v místě do jednoho jízdního pruhu pro každý směr se děje prakticky přesně po 10 letech od prvních zklidňovacích úprav Tylovy ulice. V březnu a dubnu 2013 byl z původně čtyřpruhové komunikace v blízkosti tehdejší zastávky CAN, Tylova ubrán jeden jízdní pruh ve směru na Husovo náměstí (odkaz na foto v komentáři) – čímž došlo k rozšíření nástupiště zastávky a též vytvoření podmínek pro vznik budoucího přechodu.

Dnes uplynul měsíc od posledního rozloučení s Jiřím Kohoutem. Při této příležitosti si přibližme podobu prvního ze dvou smutečních trolejbusů, které v tento den projížděly Plzní. Pietně byl ozdoben jeden z nejnovějších vozů – 27 Tr č. 602 – který posloužil pro dopravu zaměstnanců PMDP na poslední rozloučení na ústředním hřbitově. Jak zaznělo na samotném pohřbu, Jirka měl kromě své „tradiční“ rodiny ještě druhou, tvořenou dopraváky, a tak ani jeho milované trolejbusy při posledním loučení nemohly chybět.

Trolejbus s černou stuhou na čele vyjel v 11 hodin z depa Karlov a směřoval do zastávky Pařížská, kde přistoupili smuteční hosté z pracoviště PMDP „Hydro“. Dále vůz s využitím bateriového pohonu projel ulicemi Mikulášská, Slovanská a Slovanská alej k tramvajové vozovně Slovany. Odsud se, po nástupu dalších truchlících, vydal po Koterovské přes Rolnické náměstí a Lobzy vstříc točně Ústřední hřbitov. Zde trolejbus zhruba 1,5 hodiny vyčkával, aby po skončení obřadu odvezl hosty na smuteční posezení v prostorech DEPO2015 (do Černické ulice). Odsud později zamířil do vozovny. Snímek zvěčnil pietně ozdobený vůz v prostorech obratiště Ústřední hřbitov při vyčkávání na nástup smutečních hostů po skončení obřadu.

Derniéra trolejbusů Škoda 14 Tr v Česku

Jeden z nových trolejbusů Škoda 32 Tr pro Pardubice podstupující testování byl zvěčněn v Malostranské ulici při míjení s „domácím“ vozem 24 Tr č. 505. Právě ten je v současnosti nejstarším plzeňským trolejbusem, který pravidelně zasahuje do provozu (ev. č. 497 a 504 jsou odstaveny po nehodách, 497 krátkodobě, 504 dlouhodobě, resp. definitivně). „Pětsetpětka“ pyšnící se rokem výroby 2006 je ale i tak mladicí, ve srovnání s vozy Škoda 14 TrM, které lze ještě potkat v budoucích působištích aktuálně vyráběných strojů 32 Tr – v Pardubicích a v Brně. V obou městech se nicméně čas 14 TrM už nachýlil, a to právě za přispění nově dodávaných trolejbusů.

Pardubice svojí poslední provozní čtrnáctce (č. 345) dají sbohem tento víkend, a to za asistence dalších dvou 14 Tr – historické (č. 311) a pracovní (č. 376). Místní dopravní podnik připravil pro dopravní fanoušky program od pátku 9. do neděle 11. června. Brno loučení plánuje o týden později, na neděli 18. června, v rámci symbolického ukončení provozu trolejbusů typů Škoda 14 Tr, Škoda 15 Tr a autobusů Karosa B961 v tomto městě. Avizováno je nasazení trolejbusů obou typů, a to jak provozních (č. 3259 a 3505), tak historických (č. 3173 a 3502). Brněnským rozloučením se uzavře zhruba padesátiletá éra trolejbusů Škoda 14 Tr a 14 TrM v České republice. Časy minulé budou nadále v provozu připomínat ještě stroje typu 15 Tr, resp. 15 TrM, vypravované v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Čtyřdenní odklon linky 12

Ve dnech 26. až 29. května byl provoz linky 12 v Mikulášské ulici dotčen pracemi na tramvajové trati. Z důvodu oprav kolejiště byla v místě umožněna jízda jen ve směru od nádraží k Mikulášskému náměstí (pouze tramvaje mohly projíždět obousměrně).

Linka 12 byla ve směru do centra odkloněna ulicemi Koterovská a Železniční: trolejbusy po odbavení v zastávce U Duhy dále na Koterovské stanicovaly v dočasně přesunuté zastávce Mikulášská (před křižovatkou s ulicí Barrandova). Zde také stáhnuly sběrače, aby dále pokračovaly po Koterovské, pak vlevo na sjezdovou rampu Železniční ulice a vpravo do Mikulášské ulice (kde se napojily na obvyklou trasu). Opětovné nasazení sběračů probíhalo v zastávce Mrakodrap, kde byly umístěny natrolejovací stříšky. Shodně byl řešen odklon linky 12 během loňského roku (při pracích na inženýrských sítích v Barrandově ulici).

Ve směru do Božkova mohly trolejbusy místem projíždět bez většího omezení – doprava byla v Mikulášské ulici v blízkosti prací svedena do vyblokovaných parkovacích stání při pravém okraji ulice. Nenaplnily se obavy o případné horší dosažitelnosti trolejového vedení, a tak trolejbusy mohly místem projíždět s nasazenými sběrači. To dokumentuje i snímek vozu 26 Tr č. 551. Patrný je vyfrézovaný pás v místě napojení tramvajových tratí, stejně jako zábrana v kolejišti. Ta byla pracovníky odstraňována před průjezdem každé tramvaje a následně opět navracena na místo, aby do uzavírky nevjížděli řidiči osobních automobilů.

Boky trolejbusů Škoda 24 Tr jsou s oblibou využívány pro krátkodobé reklamní polepy. V současnosti tuto formu propagace ilustruje vůz č. 517, který v letošním roce slouží už druhému inzerentovi. Od dubna do přelomu května a června trolejbus informoval o nové bytové výstavbě v městské části Skvrňany. Tento polep od června střídá reklama na Jump arénu (tj. dětské zábavní centrum nacházející se nedaleko křižovatky u Stavebních strojů). Vizuály obou popisovaných reklam jsou spíše tmavší, obsahující modré a černé prvky, a tak na první pohled ani nemusela být patrná změna inzerentů. Aktuální „skákající“ reklamu ozvláštňující bočnici 517 přibližuje snímek z Tyršova mostu. Vůz je v teplý červnový podvečer zvěčněn při službě na 14/1, krátce před zanořením do stínu železničního mostu a následným táhlým stoupáním na borské sídliště.
První polovina června každoročně v Plzni patří Historickému víkendu. Stejně tomu bylo i v letošním roce, kdy akce připadla na 9. až 11. června. Na této události tradičně Plzeňské městské dopravní podniky prezentují vozidla ze své veteránské flotily. Milovníky tramvají potěšily stroje typu Křižík (č. 18) a T3 (č. 192), autobusáky pak vozy Karosa ŠM 11 (č. 135) a B 731 (č. 348). Trolejbusovou historii připomínala vozidla Škoda 9 Tr (č. 323) a 14 Tr (č. 429). Pro poslední zmíněný vůz se jednalo o první veřejnou akci v letošní sezóně, oproti tomu 9 Tr svoji palubu cestujícím letos nabídla už při květnových oslavách osvobození.

Jízdy historických vozidel všech trakcí byly naplánovány na odpoledne a podvečer soboty 10. června 2023. Trasa trolejbusových veteránů vedla ze zastávky Goethova doleva na Americkou, dále po trase linky 12 do Božkova a následně zpět po stejné trase až k vlakovému nádraží, odkud se vozy do Goethovy ulice dostaly objezdem kolem Železniční polikliniky, Prazdroje a přes Anglické nábřeží. Trolejbusy na okružní jízdy z Goethovy ulice vyjížděly od 12:17 do 19:10. Při svém předposledním podvečerním spoji byl v prostoru obratiště Božkov zvěčněn vůz Škoda 14 Tr č. 429, a to společně s takřka o 27 let mladší 26 Tr č. 558.

Hned čtyři omezení provozu čekala během dnešního dne na spoje linky 13

Nejcitelnějším z nich je nepochybně celovíkendový odklon linky 13 mezi zastávkami Prokopova a Gambrinus. Spoje jsou z Anglického nábřeží a ulice U Prazdroje vedeny odklonem ulicemi Americká a Šumavská, kolem hlavního vlakového nádraží. Příčinou jsou práce na opravě povrchu vozovky v křižovatce U Jána (během dnešního dne probíhalo odfrézování ploch ve středu této složité křižovatky, zítra proběhne pokládka nového asfaltu). Tyto práce jsou realizovány za částečných uzavírek křižovatky a zajištění provozu kloubových trolejbusů v místě by bylo při některých etapách komplikované – proto bylo přistoupeno k celovíkendovému odklonu.

Oprava povrchu probíhá tento víkend také u nedaleké křižovatky U Prazdroje x Lobezská. Konkrétně se pracuje v jízdním pásu před křižovatkou ve směru od Doubravky do centra. Tyto práce se kromě linky 13 dotýkají také 11, 15, 16 a 17. Během dnešního dne v místě došlo k odfrézování vozovky, zítra proběhne pokládka nového povrchu. A zatímco frézování probíhalo pod zapnutým trolejovým vedením, na asfaltérské práce je požadována napěťová výluka (předpokládána je od 6. do 15. hodiny). Trolejbusy s alternativním pohonem jsou nicméně na všechny uvedené linky nasazeny během celého víkendu – i po dobu některých dnešních prací mohlo být trolejové vedení pro vozidla obtížně dosažitelné. Konkrétně při frézování povrchu dvojice levých odbočovacích pruhů (práce jsou prováděny po polovinách jízdního pásu – vždy při zachování průjezdu alespoň dvěma jízdními pruhy ze čtyř).

Během dnešního rána a dopoledne probíhala také další z napěťových výluk v křižovatce Doudlevecká x U Trati x Prokopova. Stejně jako v minulých týdnech jsou důvodem přípravné práce pro vybudování dalších trolejových spojek v této křižovatce. Pracuje se na výměně trakčních stožárů za odolnější (únosnější) a s tím se pojí také úpravy nosných sítí. Dnešní práce započaly v 7. hodin ráno a skončily zhruba kolem poledne.

Poslední z omezení na trase linky 13 je dlouhodobější a souvisí s rekonstrukcí kanalizace ve Štefánikově ulici v Černicích. Od pondělí 12. června je provoz mezi zastávkami K Plzenci a U Staré Kovárny veden kyvadlově volnou polovinou vozovky. Průjezd místem vyžaduje obezřetnost, a to zejména s kloubovými trolejbusy, které staveništěm projížděly dnes poprvé. K žádným komplikacím zde naštěstí nedocházelo.

Doprovodný snímek přibližuje vůz 27 Tr č. 586, který právě přijíždí do vyfrézované části ulice U Prazdroje. Jak prozrazuje doplňkový řádek na čelním informačním panelu, ale i aktuální pozice sběračů, trolejbus namísto své obvyklé trasy pokračuje vstříc Černicím odklonem ulicemi Šumavská a Americká.

Na zájmovém serveru K-Report se v těchto dnech diskutuje o podnětu na úpravu tras trolejbusových linek 11 a 13. Předmětem možné změny by byla záměna doubraveckých konečných zastávek těchto dvou linek a související úpravy tras. Například jedenáctka by tak nově mohla spojovat Malesice a Křimice s točkou Na Dlouhých, zatímco spoje černické třináctky by obsluhovaly obratiště Ústřední hřbitov.

Návrh na záměnu koncových stanic lze hodnotit jako logický a vhodný, a to zejména s ohledem na podobnost přepravní poptávky na jednotlivých úsecích. Zejména tratě k NC Černice a k Ústřednímu hřbitovu vykazují spíše vyšší přepravní poptávku – u obou konečných sídlí velká obchodní centra, kvůli těmto ramenům dochází o víkendu ke zkrácení intervalu linek 11 a 13 už po 11. hodině (u jiných až po 13. hodině) a kvůli těmto ramenům jsou obě linky o víkendech posilovány kloubovými trolejbusy (u linky 13 permanentně, u linky 11 příležitostně). Obdobně jsou si poptávkou bližší ramena do Radčic, Křimic, Malesic a do točky Na Dlouhých. Úpravou tras by tak došlo k vhodnějšímu využití kapacity vozidel.

Poněkud kontroverznější částí uvedeného námětu je související možná úprava tras 11 a 13 v centru města. Navrhováno je přetrasování linky 13 do Americké a Šumavské ulice, kde by byla ponechána i linka 11. V zastávce Anglické nábřeží by tak kromě tramvajových linek 1 a 2 stanicovala pouze linka 14, v zastávce Prazdroj by zůstala jen autobusová linka 28 (bez obsluhy linkou 13 by zůstala i zastávka Goethova). Naopak do už nyní frekventovaných zastávek Pařížská a Hlavní nádraží by přibyly další spoje, dále by změny pravděpodobně vyvolaly nutnost opětovného zprovoznění zastávky v jízdním pruhu v Prokopově ulici ve směru od Černic. Tuto část navrhované změny tedy nelze hodnotit jako úplně šťastnou, ač jistě každý ze stavů trasování najde své příznivce i kritiky. Jak navrhují i diskutující na K-Reportu, bylo by vhodné spíše přemýšlet, kterou linku na Anglickém nábřeží ponechat – zdali 11 či 13. S ohledem na celkové vedení obou linek i možnost dalších přestupů by se tak nabízelo spíše trasování linky spojující NC Černice a Ústřední hřbitov přes Anglické nábřeží, a linky spojující Malesice/Křimice a Na Dlouhých přes Hlavní nádraží.

O tom, jestli a jak budou diskutované změny realizovány, lze v současnosti jen spekulovat. Shodou okolností si však linka 13 trasu přes Americkou a Šumavskou ulici mohla vyzkoušet o uplynulém víkendu, kdy tudy byla odkloněna z důvodu výměny povrchu v křižovatce U Jána. Doprovodný snímek tak na Wilsonově mostě zachytil spoj linky 13 do NC Černice v podání vozu 27 Tr č. 588.

Města Pardubice a Brno si v posledních týdnech předala pomyslnou štafetu nejen v loučení se svými stroji Škoda 14 Tr, ale také ve zkoušení budoucích nových trolejbusů v ulicích Plzně. Město perníku vystřídala metropole hantecu, a tak v ulicích můžeme den co den potkávat červeno-černo-bílá vozidla pro Dopravní podnik města Brna. Dokončen je už šestý z desítky vozů, jež budou v nejbližších týdnech převezeny na Moravu. Snímek konkrétně přibližuje druhý z nových trolejbusů, a to při zkušební jízdě v Borské ulici.
Pražská Škoda 14 Tr v ulicích Jihlavy

Česká republika se v uplynulém týdnu rozloučila se zhruba padesátiletou érou trolejbusů Škoda 14 Tr a 14 TrM v pravidelném provozu. Zajímavostí je, že v roce, kdy poslední čtrnáctky ulice opouštějí, se podařilo realizovat i jeden návrat. Flotilu tuzemských historických vozidel nedávno rozšířil původně pardubický vůz 14 Tr č. 342. Ten byl díky spolku „Občanské sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů“ po svém vyřazení z provozu odkoupen, opraven a stylizován do podoby, jakou by přibližně mohly mít pražské trolejbusy 14 Tr, pokud by se v metropoli v 80. a 90. letech zdárně podařilo realizovat plány na obnovení provozu.

Červeno-krémový trolejbus, nesoucí fiktivní pražské č. 9342 (vzniklé z původního pardubického čísla předřazením 9), si svoji premiéru odbyl 22. dubna 2023 v Jihlavě při objednané jízdě pro členy Kroužku městské dopravy Praha. Právě pro pražské fanoušky je toto vozidlo, reprezentující „alternativní historii“, asi nejzajímavější. Lze tak předpokládat, že v budoucnu se podaří trolejbus přesunout z Vysočiny do hlavního města, kde může sloužit jako zajímavý počin pro popularizaci historie městské dopravy.

Dodejme, že v popisovaném trolejbusu lze najít i silnou plzeňskou stopu – vůz č. 342 byl jednou z osmi pardubických 14 Tr, které prošly v dílnách Plzeňských městských dopravních podniků kompletní modernizací s dosazením nového skeletu (odpovídajícího provedení 14 TrM). Celý proces omlazení, završený zkušební jízdou v ulicích města, absolvoval tento trolejbus v roce 2006. Shodou náhod si nový skelet právě pro tento vůz mohla prohlédnout i veřejnost, a to v červnu 2006 při Dni otevřených dveří ve vozovně Cukrovarská.

Snímek představuje popisované vozidlo č. 9342 v Jihlavě na jednom z úseků letos zprovozněné nové trolejbusové trati do lokality Bedřichova a Pávova, konkrétně v blízkosti obratiště Zadní Bedřichov. V pozadí nelze nespatřit jeden z místních zánovních trolejbusů Škoda 32 Tr, konkrétně vůz č. 92 vypravený pro účely "zaškolování", při návratu od vzdálenějšího obratiště Bosch, Pávov.

Rozkvetlou louku připomíná díky vlčímu máku okolí ulice Edvarda Beneše. Červeně kvetoucí jednoleté rostliny zpříjemňují pohled i na vůz Škoda 26 Tr č. 551 směřující k zastávce Tyršův most. Vyfotografovaný úsek plzeňské trolejové sítě je letošním jubilantem – na začátku června uplynulo 25 let od zahájení provozu na této spojnici Bor a Doudlevec. Pomalu tedy nastává čas na obnovu trakční infrastruktury. Během neděle 25. června došlo v místě k výměně některých výložníků nesoucích trolejové vedení. Pracovníci horního vedení se zaměřili na táhlé klesání ulice Edvarda Beneše v úseku od sekce u křižovatky u bývalé teplárny (či chcete-li Čisté Plzně) k obratišti Tyršův most, konkrétněji pak zejména na okolí zastávky Gigant. Práce byly prováděny za celodenní napěťové výluky, která však provoz nikterak neomezila (linka 14 o víkendu nejezdí, křižovatka u bývalé teplárny pojížděná linkou 16 zůstala pod napětím).
Tento měsíc začala rekonstrukce kanalizace v Černicích. Konkrétně se pracuje ve Štefánikově ulici v úseku mezi zastávkami K Plzenci a U Staré Kovárny. První etapa započala 12. června, druhá naváže od 1. července. Během první etapy prací je průjezd trolejbusů (resp. MHD) místem umožněn kyvadlově, volnou polovinou vozovky. Situaci v místě přibližuje snímek vozu 26 Tr č. 592 nasazeného na linku 13. Kromě 13 jsou vozy s alternativním pohonem po dobu prací vypravovány i na linku 10, a to preventivně, pro případ horší dosažitelnosti trolejového vedení. V rámci druhé etapy dojde od 1. července do cca 3. září 2023 k úplné uzavírce komunikace. Linky MHD budou odkloněny ulicemi K Plzenci, V Hliníku a K Cihelnám.
Příchod letních prázdnin každoročně znamená i nárůst dopravních omezení ve městě. Trolejbusový provoz bude letos poznamenán třemi stavebními akcemi, všemi shodně po celou dobu trvání prázdninového grafikonu (tj. od 1.7. do 3.9.).

Na odklonovou trasu se vydává linka 13 v Černicích, kde došlo k souběhu hned dvou investičních akcí. Do druhé fáze vstupuje už dříve popsaná rekonstrukce kanalizace ve Štefánikově ulici. Linky MHD jsou odkloněny ulicemi K Plzenci, V Hliníku a K Cihelnám. Souběžně je z důvodu opravy komunikace od 1. července uzavřena Písecká ulice u černické nákupní zóny. Vozy MHD namísto své obvyklé stanice NC Černice odbavují v zastávce regionálních autobusů na Nepomucké třídě (Plzeň,,Rozcestí Černice).

Další investiční akce ovlivňuje provoz linky 16. Konkrétně se uzavírá náměstí Českých bratří, a to z důvodu rekonstrukce kanalizace. Spoje jsou vedeny odklonem přes Chodské náměstí. Ve směru na Sídliště Bory je trasa shodná jako při odklonu v loňském srpnu (z něj pochází doprovodný snímek, který v zastávce Chodské náměstí zvěčnil vůz č. 604). Ve směru na Doubravku jsou spoje linky 16 letos vedeny po Klatovské třídě ke křižovatce U Práce.

Kromě těchto změn tradičně s příchodem prázdninových grafikonů dochází k omezování provozu s ohledem na slabší přepravní poptávku. Cestující pocítí změny u trolejbusových linek 12, 13, 15, 16, 17 a 18. U poslední jmenované linky nedošlo ke změně grafikonů, ale v rámci dlouhodobého JŘ nabývá platnost poznámka rušící přes prázdniny poslední večerní spoj (resp. obrat) v pracovní dny. Provoz linek 10 a 19 je přes letní prázdniny pozastaven.

V sobotu 24. června se uskutečnila objednaná jízda s dvojicí historických trolejbusů Škoda 15 Tr. Akce se zúčastnil vůz č. 414 vlastněný Plzeňskými městskými dopravními podniky a vůz č. 464 spolku ŠKODA-BUS klub. Oběma veteránům se v tento den bohužel nevyhnuly technické potíže. Navzdory nim oba vozy účastníky z řad dopravních fanoušků, pro které byla akce určena, alespoň chvíli povozily. V závěru svého sobotního výkonu zapózoval historický trolejbus 15 Tr č. 414 z roku 1987 na Anglickém nábřeží.
Výroba a testování první série trolejbusů Škoda 32 Tr pro Brno finišuje. Devátý z desítky nových vozů tak mohl být minulý týden zvěčněn při odjezdu ze zastávky CAN Husova. Jak prozrazují sběrače zafixované pod háky, trolejbus právě využívá zabudovaný bateriový pohon. Jeho přítomnost je jedním z rozdílů mezi budoucími brněnskými vozy Škoda 32 Tr a SOR TNS 12. Oba typy trolejbusů jsou díky stejné karoserii na pohled prakticky k nerozeznání, nicméně odlišností bychom nalezli spoustu – kromě už zmíněné absence bateriového pohonu u vozů TNS 12 je klíčovým rozdílem zabudovaná elektrická výzbroj (u 32 Tr je jejím dodavatelem Škoda Electric, u TNS 12 pak RAIL ELECTRONICS CZ). Zásadním rozdílem je také způsob výroby, kdy trolejbusy 32 Tr vyhotoví společnost Škoda Electric v Plzni, zatímco vozy TNS 12 kompletuje Dopravní podnik města Brna ve svých dílnách s využitím komponentů dodaných výrobci.
Hned dvě stavební akce v Černicích poznamenaly od července trasu linky 13. Během letních prázdnin je uzavřena Štefánikova ulice (mezi zastávkami U Staré Kovárny a K Plzenci) a dále též Písecká ulice (u zastávky NC Černice). Druhá z uvedených akcí přináší odklon linky 13 z Písecké na Nepomuckou třídu směrem k soustavě křižovatek u dálnice. Zastávka MHD NC Černice je přesunuta do stanice regionálních autobusů nesoucí název Plzeň,,Rozcestí Černice. Trolejbusy a autobusy pro otáčení využívají jeden ze zdejších kruhových objezdů, jak přibližuje i snímek vozu 27 Tr č. 604.
Osmnáctimetrové autobusy Citybus patří jednoznačně k tomu exotičtějšímu, co lze v ulicích Plzně potkat. V provozu s cestujícími se zde vyskytly celkem tři vozy, a to vždy jen krátkodobě, několik málo dnů v rámci předváděcích jízd. Premiéru v Plzni si kloubový Citybus (tehdy ještě typ Renault Agora L) odbyl v dubnu 1998 v podání vozu v bílo-modrém provedení. S nákupem kloubových autobusů (zejména pro páteřní linku 30) se více koketovalo v roce 2003, kdy se Plzeňákům prezentoval žluto-modrý vůz Irisbus Citybus 18M (později provozovaný u zlínsko-otrokovické dopravní společnosti jako č. 824). Další testování navázalo v únoru 2004, kdy ulice města čtyř řek okusil červeno-žluto-bílý kloubový Citybus krátkodobě zapůjčený od královehradeckého dopravního podniku (ev. č. 269).

Přibližně po 19 letech se tento typ kloubového autobusu opět v ulicích Plzně objevuje, a to díky soukromé osobě, která jeden z vozů Irisbus Citybus 18M zakoupila s předpokladem dalšího uchování jako historického vozidla. Konkrétně se jedná o vůz vyrobený v roce 2002, který až do roku 2019 sloužil na linkách Dopravního podniku hlavního města Prahy (jako č. 6509), aby následně přibližně tři roky vypomáhal Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova (č. 196) při rozsáhlé tramvajové výluce. Poslední působiště vozidla prozrazuje i červeno-žluto-bílé lakování. V červnu 2023 autobus zakoupila soukromá osoba a převezla jej na Plzeňsko.

Při jedné z prvních jízd ve své nové domovině zapózoval tento ex-mostecký kloubový Citybus v Univerzitní ulici po boku trolejbusu Škoda 27 Tr č. 536.

Nové trolejbusy Škoda 36 Tr pro Opavu zahájily v těchto dnech zkušební jízdy v ulicích Plzně. Městský dopravní podnik Opava v dohledné době obdrží celkem tři nové dvanáctimetrové vozy, jejichž základem je červeno-bílá karoserie tureckého výrobce Temsa. Nové trolejbusy, označované výrobcem též jako Škoda T'CITY 12, potěší cestující mimo jiné celovozovou klimatizací. Vozidla jsou řešena jako konvenční, tedy bez alternativního bateriového pohonu (tím však ve slezské metropoli disponuje část dříve dodávaných strojů Škoda 32 Tr). Snímek přibližuje druhý z nových vozů Škoda 36 Tr pro Opavu během průjezdu Doudleveckou ulicí.
Uzavírka Štefánikovy ulice přinesla do provozu linky 13 řadu změn. Jednou z nich je víkendové ukončení spojů v zastávce K Losiné (ke které přijedou od NC Černice). Důvodem je obtížné otáčení kloubových trolejbusů (které jsou na 13 o víkendu stabilně nasazovány) v obratišti Černice, do kterého by vlivem výluky trolejbusy přijely z opačného směru než obvykle. V důsledku tohoto opatření tak našel své uplatnění poslední z čtveřice zastávkových zálivů K Losiné. Tento záliv pojme jeden kloubový trolejbus, a tak jsou grafikony konstruovány tak, aby zde vozy měly jen krátké obraty a nedošlo zde ke sjíždění více spojů. Výjimkou jsou situace kolem 12. hodiny a kolem 22:45, kdy se zde na několik minut mohou setkat dva trolejbusy. Řidič prvního z nich za této situace najede v předstihu do nástupní zastávky, kde vyčká na čas odjezdu. Tuto situaci dokumentuje přiložený snímek, ve kterém účinkují vozy 27 Tr č. 583 a 586.
Trolejbusy Škoda 36 Tr brzy zamíří do Opavy. Zdejší vozový park obohatí celkem tři nové stroje. S tímto typem trolejbusů sbírají od začátku letošního roku zkušenosti dopraváci v nedaleké Ostravě, kde je provozováno 12 vozidel (a dalších 6 bude ještě dodáno). Počet trolejbusů v karoserii tureckého výrobce Temsa tak výhledově dosáhne 22 kusů – výčet uzavírá neadresný prototyp 36 Tr, který okusil troleje v Plzni, Praze a Ostravě. Po řadě zkušebních jízd v Plzni zavítal tento vůz v září 2022 na krátký prezentační pobyt do Ostravy, odkud se vrátil do Plzně, kde najížděl předepsané zkušební kilometry v provozu s cestujícími. V průběhu plnění kilometrového penza byl trolejbus také vystaven na veletrhu v Berlíně a později také v Praze. Od března letošního roku je prototyp pronajímán pražskému dopravnímu podniku pro provoz na zdejší lince 58.

Podobu nových trolejbusů Škoda 36 Tr pro Opavu přibližuje snímek třetího vozu, který při návratu ze zkušební jízdy projížděl Zborovskou ulicí.

Včerejší den se nesl ve znamení lokálních oprav vozovky v Tylově ulici. Tato zdánlivě nenápadná akce znamenala zajištění celodenní výpravy všech trolejbusových linek vozidly s alternativním pohonem. Práce v Tylově ulici vyžadovaly napěťovou výluku, což v důsledku znamenalo odstávku napájení v celém centru města – v Tylově ulici od autobusového nádraží až po sekci na Americké třídě (mezi zastávkami Mrakodrap a Pařížská). Bez napájení se ocitla také ulice Koperníkova, Husova, částečně též Prokopova a Anglické nábřeží, a marně bychom napájení hledali také v křižovatce Koperníkova x Borská x Němejcova či okružní křižovatce u Mrakodrapu.

Práce započaly kolem 8. hodiny ranní a plánovány byly do večera, ale fakticky skončily před 15. hodinou. Napájení bylo obnoveno kolem 16. hodiny. Původně byly práce na vozovce rozplánovány na 1. a 3. srpna (úterní dopoledne a čtvrtek po celý den), ale nejspíše kvůli počasí došlo k uspíšení na 31. července a zkrácení doby potřebné pro činnosti na jeden den.

Opravovány byly čtyři úseky s lokálními výtluky v Tylově ulici (vždy zhruba v polovině šířky vozovky), a to u vjezdu do tržiště u křižovatky U Práce, u Základní umělecké školy Terezie Brzkové, dále na Husovo náměstí a nedaleko křižovatky ulic Tylova a náměstí Emily Škody. Při pracích v daných místech byl provoz řízen kyvadlově pracovníky stavby a minimálně při asfaltování prvního z uváděných úseků byl před 14. hodinou provoz v místě zhruba na 10 minut neplánovaně přerušen úplně.

Vysoká potřeba trolejbusů s alternativním pohonem vedla k různým zajímavostem ve výpravě. Za jednu z nich lze označit vůz 511 nasazený na směnu 16/14, který střídavě zajišťoval spoje linek 16 a 17. Při vedení spoje 17 byl trolejbus zvěčněn v Tylově ulici během objíždění jednoho z čerstvě vyasfaltovaných úseků.

Nových škodováckých velkokapacitních trolejbusů se brzy dočká Bratislava. Poputují sem dvoučlánkové a tříčlánkové vozy v karoserii Solaris. V posledních týdnech, kdy se tříčlánkové (tedy dvojkloubové) stroje majestátně pohybují zatím jen po areálu depa Karlov, už jejich dvoučlánková varianta absolvuje testy v ulicích města. Předepsané množství kilometrů najíždí od přelomu června a července první prototyp. Mezitím probíhá výroba sériových vozů. Trolejbusy Škoda 27 Tr pro Bratislavu zaujmou interiérem uzpůsobeným pro přepravu většího množství zavazadel (namísto některých sedadel zde najdeme police). Budoucím působištěm těchto dvoučlánkových bateriových trolejbusů se totiž stane linka k bratislavskému letišti (č. 61) a též linka spojující hlavní vlakové a autobusové nádraží (č. 40).

Na snímku se první trolejbus Škoda 27 Tr pro Bratislavu představuje při průjezdu Zborovskou ulicí v plzeňských Doudlevecích.

Na řidiče prvních ranních spojů leckdy čekají různá překvapení. Před jedním takovým zastavil nedávno vůz 592 na lince 13 v Černicích. Díky neznámým vtipálkům se zdejší vodící desky (dočasně vyznačující střed komunikace) ocitly v roli zábrany. Překvapený řidič prvního ranní spoje překážku odklidil a po krátkém zdržení pokračoval v jízdě.
Muzeum dopravy ve Strašicích tento víkend u příležitosti posvícení otevírá svá vrata. Tato akce je díky bohatému programu každoročně vrcholem návštěvnické sezóny. I na letošní rok je avizována řada lákadel. Muzeum dopravy je v sobotu i v neděli zpřístupněno mezi 10. a 17. hodinou, po celý víkend budou z muzea vyjíždět historická vozidla na spoje po obci. Na letošní rok jsou připraveny čtyři denní a jedna noční linka. Novinkou je linka č. 5, která návštěvníky zaveze k nedávno zpřístupněnému loveckému zámečku Tři Trubky v chráněné krajinné oblasti Brdy. V samotném Muzeu dopravy bude možné premiérově zhlédnout modelové kolejiště provozované uskupením Vlaky Plzeňského kraje. V sobotu po 15. hodině prostory muzea rozezní dechová hudba – konat se zde bude koncert příležitostné kapely Šťastra.

V Muzeu dopravy na návštěvníky čekají autobusy, trolejbusy, tramvaje, jakožto i historické automobily či artefakty související s provozem městské dopravy v západních Čechách. Součástí expozice je i bývalý plzeňský vůz Škoda 14 Tr č. 432, který byl zvěčněn ve společnosti českoamerického trolejbusu Škoda 14 TrE z Daytonu a bývalého plzeňského autobusu Karosa B 732 č. 423.

Veškeré podrobnosti o víkendovém programu včetně jízdních řádů naleznete na https://skodabusklub.cz/wp/wp-content/uploads/2023/07/Posviceni2023.pdf

V minulém týdnu nastal dlouho očekávaný okamžik, kdy do ulic Plzně poprvé na zkušební jízdu vyjel nový tříčlánkový trolejbus. Vozidlo marketingově označované výrobci jako „Škoda-Solaris 24m“ (někdy interně evidované též jako Škoda 38 Tr) je s délkou 24,7 metrů nejdelším trolejbusem, který kdy byl v Plzni, potažmo celé České republice, zajížděn. Na premiérovou jízdu vyrazil obří trolejbus ve čtvrtek 10. srpna 2023 krátce po 19. hodině. Snímek vozidlo při první zkušební jízdě zachytil v prostoru obratiště Borská pole.

V souvislosti s tříčlánkovými trolejbusy se množí různé dotazy, proto si zde zodpovězme několik nejčastějších:

❓Bude možné se tímto trolejbusem svézt v Plzni?
➡Ne. Trolejbus v Plzni absolvuje zkušební jízdy bez cestujících – v pravidelném provozu budou vozidla tohoto typu nasazována v Praze a v Bratislavě. Plzeňské městské dopravní podniky o nákupu tohoto typu trolejbusů neuvažovaly.

❓Jak dlouho se zde obří trolejbusy budou objevovat?
➡První trolejbus musí v ulicích Plzně najet přibližně 2500 km (potkávat jej zde budeme zhruba dva měsíce). V dalších měsících budou následovat i sériové vozy. Celkem bude v areálu depa Karlov zkompletováno 36 trolejbusů – 20 pro Prahu a 16 pro Bratislavu (z nichž první zahájil testovací jízdy).

❓Mohu tento obří trolejbus potkat v Plzni kdykoliv a kdekoliv?
➡Pro zkušební provoz takto velkých vozidel platí speciální podmínky, proto jsou ze strany Drážního úřadu vydána omezení, kdy a kde může být trolejbus testován. Vozidla budou zajížděna ve večerních a nočních hodinách (v období slabšího provozu) a jen na vybraných tratích – zejména na Borských polích, v ulicích Borská a U Trati a na doudlevecké, resp. čechurovské trati.

❓Proč má trolejbus polepené přední a zadní čelo zelenou fólií?
➡Jedná se o „maskovací“ polep na přání Dopravního podniku Bratislava (vůz je vůbec prvním škodováckým trolejbusem, který je při testech takto maskován). Účel polepu není příliš zřejmý s ohledem na fakt, že sám dopravce už podobu dokončeného vozidla prezentoval na svých sociálních sítích.

Tříčlánkový trolejbus Škoda-Solaris 24m se právem těší značné pozornosti. Představíme si jej proto dalším snímkem. Vozidla dlouhá 24,7 metru disponují pěticí dvoukřídlých dveří, přičemž druhé dveře jsou provedeny jako vně předsuvné, ostatní se otevírají otočením dovnitř. Totožně jsou druhé, resp. ostatní dveře řešeny i u dvoučlánkových vozů Škoda 27 Tr pro Bratislavu. Na snímku je nejdelší trolejbus, který byl v Plzni kdy testován, zvěčněn při zatáčení do Borské ulice.
Aktuálně probíhající odklon linky 16 z důvodu uzavírky náměstí Českých bratří sebou přináší i jednu nenápadnou zajímavost. Tou jsou zátahy trolejbusů z borského sídliště kolem Borského parku, terminálu Bory a přes ulice Dobřanská, Univerzitní a U Letiště do depa Karlov. Trolejbusy touto neobvyklou zátahovou trasou projíždí v rámci manipulační jízdy bez cestujících, a s využitím alternativního pohonu. Trasu využívají v pracovní dny a v sobotu dva vozy, v neděli pak jeden vůz (většina spojů linky 16 tak nadále do vozovny směřuje z Doubravky). Konkrétně je možné trolejbus při zátahu pozorovat celotýdenně kolem půlnoci (ze Sídliště Bory vůz vyjíždí cca ve 23:56) a dále v pracovní dny po 19. hodině (odjezd 19:22) a v sobotu po 20. hodině (odj. 20:10). V teplý letní podvečer byl v Dobřanské ulici při přesunu do vozovny zvěčněn vůz 27 Tr č. 585.
Plzeňská trolejová síť nyní doznává dalšího rozšíření. V sobotu 12. srpna došlo k natažení a uchycení trolejové stopy z Prokopovy ulice doprava do ulice U Trati (směr Belánka). V nejbližších dnech bude následovat tažení troleje pro opačný směr. Obě dlouho očekávané propojky zjednoduší odklony trolejbusových linek z Americké třídy. Oproti původním předpokladům se podařilo stopy vměstnat do stávající složité trolejové křižovatky bez nutnosti demontáže jiné spojky (zvažováno bylo snesení stopy od mostu Milénia doleva do Doudlevecké). Všechny stopy jsou zachovány zejména díky mnoha předcházejícím pracem zaměřujícím se na výměnu sloupů, úpravu nosných sítí a poloh stávajících trolejí. Tyto činnosti v místě probíhaly pravidelně už od února letošního roku. I po samotném natažení trolejí jsou plánovány další dokončovací práce.

Snímek v křižovatce Prokopova x U Trati x Doudlevecká zachytil vůz 607. V pozadí jsou patrné výložníky nesoucí nově vybudovanou trolejovou stopu.

Prahou se zítra opět bude rozléhat charakteristický zvuk nápravy Rába. A to díky historickému trolejbusu Škoda 14 TrM č. 9342, který nabídne veřejnosti svezení na trati mezi Letňany a Čakovicemi. V tomto měsíci se tak stane podruhé, po premiérových jízdách v sobotu 12. srpna. Právě při nich trolejbus zapózoval v prostoru terminálu Letňany, jak přibližuje doprovodný snímek.

Připomeňme, že jedná o původně pardubický stroj 14 Tr, který byl v Jihlavě stylizován do podoby, jakou by přibližně mohly mít pražské trolejbusy 14 Tr, pokud by se v metropoli v 80. a 90. letech zdárně podařilo realizovat plány na obnovení provozu. Vozidlo bylo z Jihlavy do hlavního města převezeno v červenci a následovalo otestování na pražské trati. Původně byly první jízdy pro veřejnost plánovány na sobotu 29. července, ty však musely být pro technické problémy zrušeny. Poprvé tak trolejbus nabídl Pražanům svezení v onu sobotu 12. srpna.

Přibližně od 22. srpna si pozorní cestující mohou povšimnout jedné novinky. Při příjezdu trolejbusu do konečné stanice se na vnějších informačních panelech vozidla nově zobrazuje nápis „Nenastupujte / Do not get on“. Tato praxe, známá z řady jiných tuzemských měst, zažívá v Plzni premiéru. Svoje uplatnění by tyto informační panely měly najít zejména u zkrácených spojů (např. spoje 15 k Mrakodrapu či k Hlavnímu nádraží). Panel se změní vždy po odbavení vozidla v předposlední zastávce na trase. Podobu nového nápisu na čelním panelu přibližuje snímek vozu 27 Tr č. 537, který právě dojel do své konečné zastávky Hlavní nádraží.
Testování nových trolejbusů pro Bratislavu je v plném proudu. Najíždění potřebných kilometrů v ulicích Plzně probíhá dnem i nocí. To dokumentuje snímek z náměstí Milady Horákové. Při výjezdu ze zdejšího, v běžném provozu nevyužívaného, obratiště mohl být spatřen vůz montážního označení Bratislava 1. Právě tento stroj ulice Plzně okusí nejvíce, neboť jako prototyp absolvuje příslušné schvalovací procedury. Ty jsou nutné s ohledem na odlišnou trakční výzbroj, která je v nových bratislavských trolejbusech Škoda 27 Tr využita. Další, sériové vozy jsou po otestování už postupně odváženy do slovenské metropole.
Tříčlánkové trolejbusy Škoda-Solaris 24m pro Bratislavu příležitostně vyrážejí na testovací jízdy do ulic Plzně. Většinou se tak děje pod rouškou tmy. Kromě prototypu, který zde musí najet zhruba 2500 km, byl v síti PMDP zajížděn i první sériový vůz. Druhého jmenovaného stroje se Bratislavané dočkají už záhy – v průběhu včerejšího dne byl trolejbus naložen v prostorech depa Karlov na speciální podvalník, aby se ve večerních hodinách transport s tímto 24,7 metrů dlouhým nákladem vydal na cestu do slovenské metropole. Tam dorazil ještě v průběhu noci. Zdejší dopravní podnik tento „megatrolejbus“ hned v pondělí 4. září představí novinářům (jak informoval Busportál). I v Bratislavě musí nový typ absolvovat příslušné schvalovací procedury.

Doprovodný snímek přibližuje prototyp řady Škoda-Solaris 24m osvícený zapadajícím sluncem v Borské ulici po průjezdu křižovatkou Belánka.

Včerejším dnem spolu s prázdninami skončily i letní grafikony a trolejbusové odklony. Počínaje dneškem se na svoji trasu přes ulice Dobrovského a Mánesova navrací linka 16, k normálu se vrací i trasování linky 13 v Černicích – po rekonstrukci byla v minulých dnech otevřena Štefánikova ulice a též Písecká ulice (u zastávky NC Černice). Linky 10 a 19 vyjíždí po prázdninové přestávce, u linek 12, 13, 15, 16 a 17 jsou zavedeny grafikony pro plný provoz. Počínaje dnešním dnem dochází v trolejbusovém provozu i k několika drobným novinkám, ty si brzy ještě přiblížíme.

Díky zprůjezdnění Štefánikovy ulice se tak ode dneška v Černicích opět stávají minulostí trolejbusy vedené ulicí K Plzenci. Při zatáčení do této ulice byl společně s výhledem do údolí řeky Úhlavy zvěčněn odkloněný vůz Škoda 26 Tr č. 608.

Od 4. září se trolejbusy vrátily do dvou zrekonstruovaných ulic v Černicích, a to Štefánikovy a Písecké. Zatímco první z opravených míst je průjezdné bez problémů, druhé po zprovoznění přidělalo řidičům MHD vrásky na tváři. Příčinou jsou vysoké obrubníky u zastávkových zálivů NC Černice. Ostré obrubníky sahají prakticky až ke spodní hraně karosérie vozidla (jak přibližuje fotokomentář). Při najíždění do zastávky tak vlivem naklonění trolejbusu při brzdění či zhoupnutí snadno může dojít ke kontaktu pravého předního rohu karosérie s obrubníkem a poškození vozidla. Řidiči tak z opatrnosti mohou stavět dále od nástupní hrany, což neocení zejména hůře pohybliví cestující. Nezbývá tak než věřit, že se situaci v místě podaří co nejdříve napravit...

Dodejme, že součástí opravy se stejně jako u řady jiných zastávek stala výměna povrchu z dlažebních kostek za betonové desky. Pohled na opravené zastávkové zálivy NC Černice zprostředkovává snímek s vozy Škoda 26 Tr č. 608 a 567.

Kalendář Trolejbusy v Plzni 2024

I pro následující rok přicházíme s nabídkou nástěnného kalendáře s trolejbusovou tematikou. Prostřednictvím třinácti snímků jsme se tentokrát zaměřili na různé zajímavosti související s druhým největším a v současnosti vůbec nejstarším souvisle fungujícím trolejbusovým provozem v České republice. Plzeň bude v nadcházejícím roce s provozem trolejbusů neodmyslitelně spjatá už 83 let, navzdory tomu se zelení společníci v ulicích města do důchodu nechystají – naopak, pracuje se na dalším rozvoji tohoto způsobu dopravy.

Kalendář nabízíme ve formátu A3 za cenu 259 Kč. Získat jej můžete následovně:

1) Objednávkou elektronicky na emailu plzensketrolejbusy@email.cz či do zpráv této facebookové stránky a následně osobním předáním kalendáře v Plzni. Dále je možné za příplatek (obvykle 100–150 Kč v závislosti na způsobu platby a přepravy) doručení s využitím Zásilkovny, případně jiného dopravce. Kalendáře je možné případně zaslat i do zahraničí. Objednávky na kalendáře přijímáme do 30. listopadu 2023.

2) Pořízením kalendář osobně v Plzni v expozici historických vozidel MHD na veletrhu ITEP – probíhajícím ve dnech 21. až 23. září 2023 v TJ Lokomotiva Plzeň (Úslavská 75). (Tento způsob odběru bude před veletrhem ještě upřesněn.)

3) Pořízením kalendáře osobně v Muzeu dopravy ve Strašicích – pro veřejnost bude v letošním roce zpřístupněno o víkendu 7. a 8. října a v případě příznivého počasí též 28. října 2023.

Testování v ulicích Plzně zahájil v těchto dnech první z jedenácti trolejbusů SOR TNS 12 pro Bratislavu. Přítomnost těchto vozidel v ulicích západočeské metropole, implikující osazení škodováckými pohonnými prvky, může být pro mnohé překvapením, neboť původně měly být trolejbusy vybaveny trakční výzbrojí jiného výrobce. Proto tak těmto vozidlům náleží označení SOR TNS 12 s výzbrojí Škoda (a nikoliv Škoda 32 Tr, jako v situaci, kdy by Škoda Group byla finálním dodavatelem).

Dvanáctimetrové trolejbusy opatřené velmi slušivým červeno-černým nátěrem disponují zabudovaným bateriovým pohonem, celovozovou klimatizací, kamerovým systém či USB dobíjecími porty pro cestující. První z nových vozů, nesoucí montážní označení Bratislava 40, se na snímku představuje na mostu Ivana Magora Jirouse.

"Jsi normální? Já myslel, že se před focením člověk musí zeptat... "

K sepsání toho příspěvku nás vede několik zkušeností z posledních týdnů, a to jak zážitky našich spolupracujících fotografů, tak naše osobní. I když je malá šance, že se text k dotyčným osobám dostane, přesto považujeme za vhodné zkusit připomenout nebo vysvětlit, některé skutečnosti, které nemusí být zpoza volantu hned zřejmé. A přitom mohou v ulicích ušetřit řadu nervů oběma stranám u fotoaparátu...

Problém focení prostředků hromadné dopravy lze vnímat z hlediska legislativního a etického (lidského).

Relevantní legislativu představuje § 89 Občanského zákoníku (89/2012 Sb.), který říká, že "Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství" (přiměřený způsob se vtahuje k zásahu do soukromí dané osoby). Právě účely umělecké a zpravodajské spolu s přiměřeností, kdy fotografovaný řidič rozhodně není hlavním motivem pořizované fotografie, lze brát jako klíčové argumenty, že lze na veřejných prostranstvích fotografovat vozy MHD i bez dotázání dotyčné osoby.

Spíše než na legislativu se však zaměřme na hledisko lidské. Práce řidičů MHD je nepochybně velmi stresující a náročná, a cílem fotografů MHD rozhodně není tuto práci řidičům komplikovat, ani jim jinak škodit. Zájmem fotografů je pořízení vysněné fotografie příslušného vozidla MHD, nikoliv jeho řidiče (může se stát, že fotograf si dané vozidlo dokumentuje v průběhu dne několikrát, například na různých místech, z různých stran apod., ale určitě ne kvůli osobě řidiče). Ač se to nezdá, v naprosté většině případů není tvář řidiče vozidla na fotografii vůbec rozpoznatelná (!) - na čelním skle se vyskytuje řada odrazů nebo je řidič skryt například za sloupkem kabiny. Vůbec nejčastěji je však kabina řidiče vůči svému okolí celá tmavá, ve stínu, a řidič je tak na snímku jen součástí "tmy" v kabině. V situaci, že i přesto je řidič na snímku rozpoznatelný, je pak v naprosté většině případů před zveřejněním snímků na této stránce jeho obličej pro zajištění anonymity digitálně rozmazán. Za této situace opravdu nelze hovořit o šíření obrazové podobizny člověka, pro kterou by fotograf potřeboval svolení dotyčné osoby...

Obdobnou praxi lze vztáhnout i na dokumentování práce střediska horního vedení – cílem není fotografování příslušného montéra trolejí (např. bez všech ochranných pomůcek), ale dokumentování aktuální probíhající stavební činnosti. Pokud by osoba byla na snímku identifikovatelná, je před zveřejněním snímku anonymizována rozmazáním.

Poměrně těžko si představit shánění povolení pro fotografování jedoucího trolejbusu v centru města. Fotograf by se řidiče měl zajet svolit na předchozí konečnou stanici a svým způsobem tak rušit jeho bezpečnostní přestávku?

K lidskému hledisku ještě za redakci dodejme, že za více než 16 let fotografování vozidel MHD byla při běžném fotografování pořízena i část snímků, která zachycuje různé nešvary řidičů (bavení se s osobou za jízdy, kouření ve vozidle, držení mobilního telefonu při jízdě u ucha, zakrývání obličeje deskami při řízení jedoucího vozidla plného osob apod.). Tyto snímky však spočívají na harddiscích a nikdy nebyly publikovány, tak aby řidičům neškodily. Naopak redakce této stránky s řadou řidičů vozidel MHD spolupracuje a udržuje velmi dobré vztahy, za což jsme velmi rádi. Cílem fotografů (publikujících na této stránce) rozhodně není jakkoliv škodit, ale dokumentovat pro další generace proměny města, krásu trolejbusové dopravy nebo i poetiku trolejového vedení. A tyto snímky vám pak přinášet...

Ilustrační snímek dává vzpomenout na rozlučku s trolejbusy Škoda 14 Tr v dubnu 2018.

Následující víkend 23. a 24. září bude v Jihlavě zasvěcen oslavám MHD. Místní si připomínají 75 let od zahájení provozu trolejbusů a 80 let od zahájení provozu autobusů. Při této příležitosti je nachystán bohatý program, zahrnující velmi oblíbené jízdy historických trolejbusů a autobusů nebo také nedělní zpřístupnění zdejší vozovny.

Dopravní podnik města Jihlavy už na svých sociálních sítích prozradil, jaká historická vozidla budou na akci zapůjčena z jiných měst. Těšit se tak můžeme na trolejbusy Škoda 7 Tr, 9 Tr a 14 Tr brněnského Technického muzea, stroj 15 Tr Dopravního podniku města Brna či pardubické vozy Škoda 8 Tr a Škoda-Sanos. Nejmladším historickým trolejbusem na akci se stane bývalý plzeňský vůz Škoda 21 Tr ACI (ev. č. 488), který na akci propůjčí spolek ŠKODA-BUS klub.

Stejně jako další zapůjčená vozidla bude 21 Tr č. 488 brázdit ulice města, ve kterém elektricky myslí už roku 1909, po oba dva dny – 23. a 24. září 2023. Na sobotní večer jsou dále avizovány zážitkové jízdy zešeřelou Jihlavou. V neděli se veřejnosti otevře místní vozovna, ve které bude připraven doprovodný program. Chybět nebude historický konvoj nebo komentovaná přehlídka současných i historických vozidel. Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách a sociálních sítích Dopravního podniku města Jihlavy - @[640810781196910:844:Oslavy 75 let provozu trolejbusů a 80 let provozu autobusů v Jihlavě].

Doprovodný snímek zvěčnil 488 při její májové projížďce ulicemi Plzně, konkrétně ve Štefánikově ulici v Černicích, kde ji právě míjí 27 Tr č. 604.

Jak se daří nejstaršímu plzeňskému trolejbusu v pravidelném provozu?

Trolejbus Škoda 24 Tr č. 497 z roku 2004 se v ulicích Plzně objevuje v současnosti spíše vzácněji. V prvních měsících letošního roku vůz stabilně sloužil na lince 18, a to až do 25. dubna, kdy v ranních došlo k nehodě v křižovatce Koperníkova x Plachého. Osobní automobil nedal trolejbusu přednost, došlo ke střetu a poškození pravého předního rohu trolejbusu (foto v komentáři). Čekání na náhradní díly a následná oprava způsobily odstavení vozu do července.

Po opravě se trolejbus poprvé objevuje v provozu ráno 14. července, a to opět na lince 18. Další angažmá nastalo ve dnech 20. a 31. července, kdy vůz brázdil linku 12. V poslední červencový den jeho nasazení souviselo s opravou povrchu v Tylově ulici a potřebě vysokého množství trolejbusů s alternativním pohonem – 497 obsluhoval kurz 12/16. Na lince 12 se trolejbus objevil také 10. srpna (dokonce na celodenním pořadí 12/6).

Intenzivnější provozní nasazení trolejbus potkalo na přelomu srpna a září. Od 23. srpna do 7. září vůz sloužil kromě linky 18 také na 12 (dne 4.9. opět i celodenní 12/3) či 14 (dne 7.9.). Během tří nocí od 25. do 28. srpna byl vůz 497 také neobvykle nasazen na noční linku N7. Právě při tomto výkonu byl trolejbus zvěčněn v liduprázdné zastávce Tylova. Výčet provozního nasazení 497 v poslední době uzavírá cvičná jízda v pondělí 11. září. Připomeňme, že vůz 497 by z ulic Plzně nadobro zmizet neměl, neboť do budoucna se předpokládá jeho uchování pro muzejní účely.

Spolek ŠKODA-BUS klub dnes zažil dvojité trolejbusové stěhování. Přesouvaly se oba trolejbusy deponované ve vozovně Karlov, tedy 15 Tr č. 464 a 21 Tr č. 488. Druhý ze jmenovaných vozů byl dnes před 8. hodinou ranní naložen na kamionový návěs, aby byl po 13. hodině úspěšně dopraven do Jihlavy, kde se tento víkend bude účastnit trolejbusových oslav (o nichž jsme už informovali).

Vůz Škoda 15 Tr čekala cesta kratší, ale neméně zajímavá. Z vozovny Karlov se trolejbus dnes po 13. hodině přesouval na Petrohrad do areálu TJ Lokomotiva Plzeň (na adrese Úslavská 75), kde bude od zítřka do soboty probíhat veletrh cestovního ruchu Plzeňského kraje ITEP. Kloubový trolejbus zde bude vystaven společně se dvěma historickými autobusy spolku. Veletrh je možné navštívit ve čtvrtek a pátek mezi 10. a 18. hodinou, v sobotu pak mezi 10. a 17. hodinou. Vstupné je zdarma.

Součástí dopravní expozice na veletrhu ITEP je i prodej drobných upomínkových předmětů, včetně našeho nového kalendáře Trolejbusy v Plzni 2024.

Při dnešním přesunu pomáhal trolejbusu Škoda 15 Tr pomocný dieselagregát ukrytý v přívěsném vozíku. Majestátní souprava, kterou bychom mohli s trochou nadsázky nazvat jako parciální tříčlánkový trolejbus 90. let, je na snímku zvěčněna při manipulování do své finální pozice v areálu TJ Lokomotiva Plzeň.

Plzeňské městské dopravní podniky se ve spolupráci s městem Plzeň v letošním roce připojily do Evropského týdne mobility, který dnes vyvrcholil tradiční akcí Den bez aut. Vysokou kvalitu plzeňské MHD v tento den mohli bezplatně vyzkoušet i ti, kteří městskou dopravu běžně nevyužívají. Na všech linkách plzeňské MHD dnes platilo jízdné zdarma pro všechny majitele řidičských průkazů. Právě průkaz opravňující k řízení motorového vozidla by cestující předložili při případné přepravní kontrole.

Pátečnímu Dni bez aut předcházela středeční akce PMDP v obratišti Zvon. Zde si zájemci mohli prohlédnout jeden z nejnovějších kloubových bateriových trolejbusů (27 Tr NU č. 601) nebo se nechat informovat o výhodách MHD od zástupců města Plzně a dopravních podniků. Připraveny byly také panely s výstavou přibližující aktuální novinky a aktivity PMDP. Atmosféru před závěrem středeční akce, konající se mezi 14. a 18. hodinou, přibližuje snímek vystaveného trolejbusu, jenž, jak je patrno, díky svému nátěru skvěle ladil s přírodními kulisami.

Působení historického trolejbusu Škoda 15 Tr na veletrhu ITEP je u konce, ale pro všechny jeho fanoušky přichystal spolek ŠKODA-BUS klub překvapení. Díky příkladné spolupráci spolkařů s PMDP bude trolejbus na státní svátek 28. září nasazen na speciální historickou linku H14.

Tato historická linka bude spojovat centrum města a borské sídliště a to po trase linky 14 přes Doudlevce. Trolejbus bude odbavovat ve všech zastávkách po trase, ze zastávky Pařížská bude odjíždět od 12:35 do 16:35, vždy v hodinovém intervalu. Některé spoje jsou ukončeny na obratišti Tyršův most, jiné na točce Sídliště Bory. Podrobný jízdní řád je k dispozici v komentáři. Upozorňujeme, že na lince neplatí klasický tarif PMDP, ale speciální ceník - jednotlivé jízdné činí 50 Kč (za jeden okruh), celodenní pak 150 Kč (neomezeně okruhů).

Trolejbus Škoda 15 Tr č. 464, který se s pravidelným provozem v Plzni rozloučil už bezmála před 12 lety, okusil trasu linky 14 už při jedné z neveřejných projížděk v létě 2020. Zvěčněn tak mohl být v prostoru obratiště Tyršův most.

Posledních šest vozidel završí dodávky trolejbusů Škoda 36 Tr do Ostravy. Zde už slouží dvanáct reprezentantů tohoto typu. Jejich výbavu asi není potřeba představovat, přesto připomeňme, že vozy disponují pomocným bateriovým pohonem, klimatizací, dobíjecími USB porty pro cestující či kamerovým systémem.

V ulicích Plzně se tyrkysové stroje z poslední etapy dodávky objevují přibližně od 8. září. Jednomu z vozů se během testování bohužel nevyhnula drobná nehoda (nezaviněná). V pátek 15. září po 7:30 došlo v zastávce Techmania ke kontaktu s vozem 27 Tr č. 537 (na lince 15X), při kterém se u budoucího ostravského trolejbusu poškodilo čelní sklo.

Snímek představuje celkově čtrnáctý nový ostravský trolejbus Škoda 36 Tr při výjezdu z manipulačního obratiště Slovany.

Plzeňské městské dopravní podniky dnes oslavovaly 70 let provozu trolejbusů do Černic. Při této příležitosti byly pro veřejnost připraveny jízdy historických vozidel i limitovaná edice upomínkových předmětů.

Čtveřice historických trolejbusů nabízela svezení mezi dnešní cca 10. a 16. hodinou, a to přibližně v 15minutových intervalech. Historické vozy Škoda 9 Tr č. 323, 15 Tr č. 414, 14 Tr č. 429 opanovaly trasu od Západočeského muzea do Černic a zpět. Trolejbus 21 Tr č. 496 demonstroval uplatnění zabudovaného dieselagregátu tím, že kromě uvedené trasy ještě z Černic pokračoval s využitím alternativního pohonu do obratiště K Losiné (a odsud zpět do Černic a k Muzeu). V nástupní stanici v sousedství Západočeského muzea byl mezi 10. a 16. hodinou připraven stánek PMDP, který nabízel zdarma limitované edice trolejbusových upomínkových předmětů jako čepice, sešit nebo pohlednice. Nechyběly ani nafukovací balónky.

Tato akce byla v Plzni první, kdy se oslavovalo konkrétní výročí vybrané části trolejbusové sítě (v minulosti byly obdobné akce úspěšně realizovány u kulatin tramvajových tratí). Vzhledem ke skvělé propagaci, velmi pěknému počasí, i bezplatnému jízdnému se událost těšila značnému zájmu veřejnosti a následně i pozitivním ohlasům.

Kromě čtveřice historických trolejbusů PMDP bylo na doudlevecko-černickém rameni dnes živo i z pohledu dalších vozidel – spolek ŠKODA-BUS klub zde v rámci výjezdního zasedání RTO klubu provozoval trolejbusy Škoda 15 Tr č. 464 a 21 Tr č. 488, a dále se zde objevil i soukromý historický autobus Irisbus Citybus 18M sloužící dříve v Praze a v Mostě.

První ze snímků, který nám přiblíží proběhlou akci, zvěčnil dnes při jízdě Štefánikovou ulicí do Černic historický trolejbus Škoda 15 Tr č. 414.

Tříčlánkový trolejbus pro Prahu se včera poprvé projel ulicemi Plzně. První z dvacítky nových vozidel pro metropoli zahájil testování v pozdních večerních hodinách. Čekala jej už klasická "megatrolejbusová" trasa ulicemi Folmavská, Borská, U Trati, Doudlevecká, Zborovská, Malostranská a Nepomucká. Mezi Čechurovem a kruhovým objezdem v blízkosti černické nákupní zóny vůz uplatnil i zabudovaný bateriový pohon.

První z šedo-červených tříčlánkových trolejbusů Škoda-Solaris 24m byl už v polovině září představen novinářům a zástupcům pražského dopravního podniku v areálu depa Karlov, kde také při této příležitosti proběhly krátké prezentační jízdy po areálu. Tato událost byla bohatě mediálně pokryta. I o včerejším prvním vyjetí vozidla do ulic Plzně informoval pražský dopravní podnik veřejnost v předstihu. To lze vnímat jako zajímavý kontrast ve srovnání s přístupem bratislavského DP. Obdobně též budoucí pražská vozidla nejsou opatřena čelními maskovacími polepy.

Dvanáct minut před 23. hodinou byl první z nových pražských vozů zachycen v ulici U Trati při zahájení odbočování do Doudlevecké.

Dalším snímkem se vrátíme k oslavám 70 let provozu trolejbusové trati do Černic, jež se uskutečnily minulou neděli. Při této příležitosti na trať vyrazila čtveřice historických trolejbusů PMDP. Dva z nich, Škoda 14 Tr č. 429 a Škoda 15 Tr č. 414, byly zvěčněny na Nepomucké třídě v prostoru zastávky U Kasáren. Jak je patrné při pohledu na čelo 429, některé z historických trolejbusů byly opatřeny i dobovými cedulemi linky 13. To společně s odbavováním na nácestných zastávkách dotvářelo při nostalgických jízdách dokonalý kolorit cestování v dobách minulých. Právě zastavování po trase lze vyzdvihnout jako příjemnou změnu oproti tradičnímu režimu historických „okružních jízd“ (bez zastávek), díky které se oslavy trolejbusového výročí nejlépe přiblížily občanům žijícím v sousedství tratě.
V ulicích Plzně nadále probíhá testování obřích trolejbusů pro Bratislavu, k němuž se od minulého týdne přidalo i testování prvního obdobného vozidla pro Prahu. Tříčlánkové trolejbusy, prezentované výrobci jako typ Škoda-Solaris 24m, jsou pro slovenskou metropoli dodávány v celočerveném provedení, pro Česko pak v šedo-červeném nátěru Pražské integrované dopravy.

Podobu testování těchto bezmála 25 metrů dlouhých vozidel v ulicích Plzně určuje Drážní úřad. Trolejbusy mohou být zajížděny jen v období se slabším provozem (od 19. hodiny do časného rána) a to na vybraných trasách. Dosud byla využívána výhradně trasa vedoucí mimo jiné ulicemi Folmavská, Borská, U Trati, Doudlevecká, Zborovská, Malostranská a Nepomucká – tedy trasa mezi kruhovým objezdem na Nové Hospodě (s případným závlekem do obratiště Borská pole), křižovatkou Belánka a obratištěm Čechurov, respektive kruhovým objezdem u černické nákupní zóny. Otevření mostu Milénia po provedené rekonstrukci zpřístupňuje další schválenou trasu, jež zahrnuje ulice U Trati, Železniční, most přes nádraží, U Prazdroje a Rokycanská (obě trasy tak na mapě pomyslně vytváří tvar písmene T).

Při zajíždění po první z uvedených tras byl první z nových trolejbusů pro Prahu zvěčněn jednu minutu po 23. hodině v zastávce Čechurov, kde se po jízdě na bateriový pohon připojil zpět ke trolejovému vedení.

Jaké větší mimořádnosti poznamenaly trolejbusový provoz v posledních týdnech? (část I)

Výčet začneme cizí dopravní nehodou, jež se stala v sobotu 9. září 2023 krátce po 8. hodině ranní v křižovatce Koperníkova x Tylova. Po střetu dvou osobních vozidel (bez zranění) zůstala tato křižovatka pro vozy MHD neprůjezdná. S ohledem na delší dobu odstraňování nehody byl dispečink nucen přistoupit k odklánění linek z Tylovy a Koperníkovy ulice. Spoje linky 11 byly s využitím alternativního pohonu obousměrně směřovány do Husovy ulice (případně přes Belánku a Korandovu ulici). Linka 12 byla rozdělena na dvě části, a to Nová Hospoda – CAN Tylova (resp. CAN Husova) a Mrakodrap (resp. Pařížská) – Božkov. Zde nepřetržitě pendlovaly zbývající vozy, které neuvízly u nehody (na každé rameno zůstal jeden vůz). Pokyny pro linky 15 a 16 se lišily v závislosti na tom, jestli je daný spoj zajištěný trolejbusem s alternativním pohonem nebo ne. Vozy s AP byly u obou linek trasovány odklonem mezi zastávkami U Práce a Jižní Předměstí po Klatovské a Borské. Spoje linky 16 bez AP využily trasu linky 14 a mezi zastávkami Pařížská a Sídliště Bory jely odklonem přes Doudlevce a Tyršův most. Nejzajímavější byly pokyny pro spoje bez AP u linky 15, neboť měly využívat nově vybudované trolejové oblouky z ulice U Trati do Prokopovy (a zpět) (tj. mezi zastávkami Jižní Předměstí a Pařížská jet trasou Borská – U Trati – Prokopova – Americká). Dle všeho spojku při své cestě do Lobez v rámci odklonu projel právě jeden trolejbus (novým trolejím se budeme ještě věnovat v samostatném příspěvku). Přímý průjezd Tylovou ulicí byl po odklizení havarovaného vozidla obnoven po necelých 50 minutách, cca v 8:50, a po několika minutách následoval i obousměrný průjezd v relaci Koperníkova – Tylova. V následující cca hodině byl provoz na linkách nepravidelný, než se zpožděné vozy povedlo vrátit do svých poloh dle grafikonů.

Ve čtvrtek 14. září zkomplikovala provoz krátkodobá uzavírka Borské ulice z důvodu úniku plynu. Složky IZS komunikaci uzavřely zhruba v 11:50, poté co zde byly naměřeny zvýšené koncentrace plynu. Uzavřen byl krátký úsek Borské ulice mezi křižovatkami s ulicí Břeňkova a s ulicemi Chelčického a Na Vršíčkách. U uzavírky uvízly dva trolejbusy bez AP (vozy 26 Tr č. 554 a 555), které dokumentuje přiložený snímek. Další spoje linky 15, zajištěné vozy bez AP byly mezi zastávkami U Nové Hospody a Tylova vedeny odklonem po Domažlické přes Zátiší. Spoje s AP využily kratší objízdnou trasu (mezi zastávkami Techmania a Jižní předměstí, resp. Tylova), a to ulicemi Břeňkova a Hálkova. Za zmínku stojí zejména náročnější zatáčení kloubového trolejbusu z Hálkovy doleva do Koperníkovy kolem středového ostrůvku. V době počínajících výjezdů na odpolední špičku se uzavírka dotkla i dalších vozů – spoje linek 12 a 15 bez AP byly vedeny přes Zátiší, spoj linky 14 s vozem s AP z depa Karlov do zastávky Jižní Předměstí vyrazil přes ulice U Letiště, Folmavská, Sukova a Klatovská. Provoz v Borské ulici byl obnoven ve 12:30, zpoždění spojů dosáhlo až 35 minut.

Pokračování příště…

Jaké větší mimořádnosti poznamenaly trolejbusový provoz v posledních týdnech? (část II)

Na výčet mimořádných událostí, zahájený v předchozím příspěvku, navážeme cizí dopravní nehodou, jež se odehrála v pondělí 2. října cca v 16:25. Ve vyústění Malostranské ulice na náměstí Milady Horákové došlo ke střetu osobního vozidla s cyklistou (se zraněním). Po dobu zásahu IZS byla komunikace pro MHD průjezdná jen těžko – nemožný byl výjezd na náměstí Milady Horákové ve směru od Doudlevec, v opačném směru bylo s obtížemi možné využít severní vyústění (obvykle pro jízdu od centra do Doudlevec). Přistoupeno proto bylo k operativnímu odklonu linek MHD – vozy se vydaly z náměstí Milady Horákové po Slovanské třídě, doleva do Jasanové a vpravo do Malostranské na běžnou trasu (a analogicky v opačném směru). Odklon se vztahoval k autobusovým linkám 22, 29, 30 a trolejbusovým linkám 10 a 13 (resp. k těm spojům linky 10, jež byly vedeny trolejbusy s alternativním pohonem). Zbývající spoje linky 10 vyčkávaly před místem nehody na obnovení provozu. Místo bylo zprůjezdněno přibližně po 30 minutách, v 16:55.

Zatím poslední větší mimořádností byla opět cizí dopravní nehoda, a to ve čtvrtek 12. října přibližně v 11:20. V křižovatce Rokycanská x Dlouhá x Masarykova došlo ke střetu dvou osobních aut (se zraněním). Zablokován byl výjezd z Dlouhé ulice směrem do křižovatky Pietas. U nehody uvízl spoj linky 15, další začaly být dispečinkem operativně přesměrovávány. Spoje linky 15 zajištěné vozy bez alternativního pohonu byly odkláněny z Letné – namísto v obratišti Lobzy se otáčely v točce Ústřední hřbitov. Spoj s AP oproti tomu dojel po standardní trase do Lobez, cestou zpět pak po obsluze zastávky Sokolská odbočil vlevo do Dlouhé, následně vpravo do Revoluční a pak na Rokycanskou na svoji běžnou trasu. Revoluční ulicí byly trasovány také autobusové linky 29 a 30. Provoz v Dlouhé ulici byl obnoven zhruba po 45 minutách, cca ve 12:05. I po zprůjezdnění ještě probíhalo odklízení následků nehody, jak dokumentuje snímek, který zde zachytil vůz 26 Tr č. 558.

Tříčlánkové trolejbusy nadále poutají pozornost v ulicích Plzně. Po vyjetí prvního prototypu pro Bratislavu následovalo od konce srpna testování sériových vozů. Celkem do slovenské metropole poputuje 16 velkokapacitních trolejbusů, prezentovaných výrobci jako Škoda-Solaris 24m. Přímo ve vozovně bratislavského dopravního podniku by se nyní mělo nacházet už minimálně 6 vozů. Třetí z nových obřích trolejbusů byl během zkušební jízdy na začátku září zvěčněn na náměstí Milady Horákové, krátce před odbočením do Malostranské ulice. Jak je z fotografie patrné, i sériově vyráběné vozy musely být do oficiálního slovenského představení „megatrolejbusů“ opatřeny (jemně řečeno nesmyslnými) maskovacími polepy předního a zadního čela.
O víkendu 14. a 15. října 2023 probíhala obnova obrusné vrstvy vozovky v křižovatce Doudlevecká x U Trati x Prokopova. Práce postupovaly v pruzích ulice U Trati – pro přímý průjezd touto ulicí byl ponechán vždy alespoň jeden jízdní pruh. Veškeré odbočování, stejně jako přímý průjezd napříč (relace Prokopova – Doudlevecká), bylo zakázáno. Výjimka v průjezdu z Prokopovy do Doudlevecké (a zpět) byla umožněna jen trolejbusům linky 13. Ty mohly staveništěm projíždět celý víkend s výjimkou neděle od 7. do 12. hodiny, kdy probíhala pokládka nového povrchu (opatření v tento čas bude přiblíženo v dalším příspěvku).

Sobota 14. října byla ve znamení frézování původní vozovky. Trolejbusy místem projížděly dle pokynů pracovníků stavby a operativně se vyhýbaly pracovním mechanismům. Některé spoje 13 také v místě krátkodobě čekaly na umožnění průjezdu. Tuto situaci přibližuje snímek, kdy na přejetí frézy vyčkává vůz Škoda 27 Tr č. 603. Po dobu prací byla v místě vyhlášena napěťová výluka (od sobotní 4. hodiny ranní do ukončení prací, tj. nedělního odpoledne/večera) a trolejbusy tak místem projížděly se staženými sběrači.

Stavební činnosti v křižovatce také ovlivnily trasu spojů 13 vyjíždějících z vozovny přes Belánku do Černic a naopak 13X z Černic do vozovny. Všechny tyto spoje byly během víkendu mezi Jižním Předměstím a zastávkou U Radbuzy odkloněny ulicemi Prokopova, Americká a Tylova s odbavováním na nácestných zastávkách (vyjma zastávky Prokopova ve směru od zastávky U Radbuzy).

Jak jsme už informovali v předchozím příspěvku, o víkendu 14. a 15. října 2023 probíhala obnova obrusné vrstvy vozovky v křižovatce Doudlevecká x U Trati x Prokopova. Tyto práce do provozu trolejbusů nejvíce zasáhly v nedělní dopoledne, kdy musela být linka 13 vedena odklonem.

Na neděli 15. října byla v křižovatce plánována pokládka nového povrchu. Ačkoliv se původně plánovalo, že trolejbusy budou moci místem projíždět po celou dobu prací, stavbaři začali v místě požadovat přerušení provozu. Tuto skutečnost se dopravce dozvěděl několik dní před samotnou akcí, proto byl pro linku 13 rychle připraven krátkodobý operativní odklon.

Odklon započal přibližně v 7:15. Spoje linky 13 byly mezi zastávkami Doudlevce ETZ a Pařížská obousměrně vedeny poměrně dlouhou objízdnou trasou ulicemi Samaritská, Edvarda Beneše, Klatovská a Americká. Bez obsluhy zůstaly zastávky Samaritská, U Plynárny, Zimní stadion, U Radbuzy a Prokopova, náhradou zastavovaly spoje na objízdné trase ve stanicích Chodské náměstí (v autobusové zastávce) a Mrakodrap. Na objízdné trase trolejbusy využívaly alternativní pohon. O odklonu informovalo cestující jak hlášení ve vozidlech (vytvořené umělým generátorem hlasu), tak panely linkové orientace, a samozřejmě i upozornění na zastávkách či webu dopravce. Konec odklonu byl předpokládán na poledne, k čemuž skutečně došlo a úderem 12. hodiny se spoje linky 13 vrátily na standardní trasu. V ústí Doudlevecké ulice do křižovatky ještě probíhaly do odpoledne práce na pokládce nového povrchu, ty už trolejbusy objížděly volnou polovinou vozovky.

Na Klatovské třídě, místě pro linku 13 neobvyklém, byl v závěru popisovaného odklonu zvěčněn vůz 27 Tr č. 583. Dodejme, že linka 13 se na Klatovské třídě či na Chodském náměstí v minulosti objevovala zejména v rámci mimořádných krátkodobých odklonů při neprůjezdné Doudlevecké nebo Prokopově ulici (například při snášení mostovky železničního mostu v Prokopově ulici dne 6. dubna 2013 odpoledne a večer; v důsledku pádů větví pod tíhou sněhu mezi zastávkami U Plynárny a Samaritská večer 3. února 2019 či při cizí dopravní nehodě v křižovatce Doudlevecká x Presslova 3. června 2023 kolem 22. hodiny).

Trolejbus plný hudby dnes opět vyráží do ulic Plzně. Stejně jako v pondělí 23. října i dnes odpoledne bude historický trolejbus Škoda 15 Tr č. 464 lákat k nevšední jízdě centrem města. Cestování bude písněmi zpříjemňovat pěvecký sbor základní školy ve Šťáhlavech spolu s Komorním orchestrem Církevního gymnázia v Plzni. Interiér vozidla dále zkrášlí povedené dětské kresby. Jízdné ve vozidle je bezplatné, vítán je však jakýkoliv dobrovolný příspěvek na záchranu unikátních šťáhlavských varhan z roku 1856. Trolejbus, označený jako linka H11, bude mezi dnešní 13. a 17. hodinou jezdit mezi zastávkami Hlavní nádraží a CAN Husova, s odbavováním na všech dalších zastávkách po trase (tj. Pařížská, Mrakodrap, U Práce, Tylova, CAN Tylova). Stačí tedy odpoledne chvilku počkat na Americké třídě, a nepřehlédnutelný historický trolejbus z roku 1991 brzy potkáte. Podrobnější orientační jízdní řád trolejbusu je k dispozici na adrese https://www.stahlavskevarhany.cz/trolejbus_plny_hudby.png

Kromě dneška, středy 25. října, budou benefiční jízdy v historickém trolejbusu probíhat ve stejném režimu také ještě v pondělí 30. října. Doprovodný snímek zachycuje „Trolejbus plný hudby“ při příjezdu do zastávky Tylova.

V síti Plzeňských městských dopravních podniků jsou testovány další dvanáctimetrové trolejbusy pro Bratislavu. Do slovenské metropole zamíří celkem jedenáct vozů SOR TNS 12 s výzbrojí Škoda Electric. Výrobce s okřídleným šípem ve znaku se tak v současnosti podílí na dodávkách 50 nových trolejbusů pro Bratislavu, a to ve všech základních délkových provedeních – dvanáctimetrové sólo stroje SOR TNS 12 (11 ks), osmnáctimetrové dvoučlánkové Škoda 27 Tr (23 ks) a bezmála pětadvacetimetrové tříčlánkové Škoda-Solaris Trollino 24m (16 ks). Snímek při propršené zkušební jízdě zvěčnil vůz montážního označení „Bratislava 47“, a to konkrétně při nájezdu na přemostění domažlické železniční trati.
Oslavy 105. výročí vzniku Československa by se neobešly bez jízd historických vozidel Plzeňských městských dopravních podniků. Již tradičně je při této příležitosti vypravován trolejbus Škoda 9 Tr č. 323, tramvaj T1 č. 121 a autobus Škoda 706 RTO č. 51 (a dále autobus Karosa ŠM 11 č. 135 na linku 76 do ZOO). Trolejbus na okružní jízdy vyrážel od 10:50 do 16:10, vždy v intervalu 40 minut.

V letošním roce byla trasa trolejbusového okruhu upravena z důvodu neprůjezdné části Anglického nábřeží. Výchozí zastávka se nacházela na Anglickém nábřeží mezi Kopeckého sady a Americkou. Odtud trolejbus tradičně směřoval do Doudlevecké a Černické ulice, následně zpět do centra na Americkou, dále k Železniční poliklinice a pivovaru. Namísto tradiční trasy přes most U Jána a Anglické nábřeží se vůz vracel ulicemi Ukrajinská a Americká. Zastávka Goethova (obvykle pro směr Doubravka) byla koncovou a odsud trolejbus přejel do nástupní zastávky, kde čerpal pauzu a vyčkával na další odjezd. Při přejezdu z výstupní do nástupní zastávky byla devítka zvěčněna i na doprovodném snímku, a to s nezaměnitelnými kulisami novorenesanční budovy Západočeského muzea.

Přelom října a listopadu se tradičně nese v období zvýšeného zájmu o cestování k místům posledního odpočinku blízkých. Každoročně je tak v období posledního říjnového víkendu posilována přepravní kapacita na lince 11 k Ústřednímu hřbitovu nasazením kloubových trolejbusů namísto sólo vozů. V letošním roce, kdy státní svátek připadal na sobotu, byla linka 11 posílena ve dnech 28. a 29. 10. Vzhledem k tomu, že počet kloubových trolejbusů s bateriemi těsně nepostačuje pro kompletní zajištění výpravy linek 11 a 13, byly na druhou jmenovanou nasazeny také vozy 27 Tr s pomocným dieselagregátem. Řečí čísel se jednalo o vozy 528, 529 a 530 (v neděli brzy nahrazen 528) zajišťující směny 13/1 a 13/5, tedy nejkratší možné směny linky 13. Při výkonu „první třináctky“ byl při své cestě k černické nákupní zóně zvěčněn vůz č. 528, a to v podzimně zabarveném mezizastávkovém úseku U Plynárny – Samaritská.
Od pondělí 30. října je v ulicích Plzně testován první nový trolejbus Škoda 27 Tr pro Ústí nad Labem. Celkem do této metropole severu poputuje 33 vozidel tohoto typu. První z vozů čeká větší penzum zkušebních kilometrů, neboť se jedná o prototyp v provedení se dvěma trakčními motory (pro pohon střední a zadní nápravy). Dodejme, že do nedávna společnost Škoda Electric nabízela provedení 27 Tr s hnanou zadní nápravou, v případě Ústí nad Labem pak též s hnanou střední nápravou, nikoliv však s oběma nápravami současně (narozdíl od konkurence). Na snímku je první z nových trolejbusů, jež bude Dopravním podnikem Ústí nad Labem provozován pod ev. č. 638, zvěčněn při zkušební jízdě na Folmavské třídě.
Kromě Bratislavanů, Plzeňanů, Pražanů a Ústečanů se dalších nových trolejbusů ze Škody Electric dočkají také Brňané. Do „štatlu“ poputuje dalších 10 bateriových trolejbusů Škoda 32 Tr. Kupní smlouva udává dodání pěti vozů do 31. prosince 2023, dalších pěti pak v období 2. až 31. ledna 2024 (pokud se smluvní strany nedohodnou jinak). Dopravní podnik města Brna od letošního léta provozuje už desítku trolejbusů tohoto typu. Třetí z nově vyrobených vozidel bylo při zkušební jízdě zvěčněno v Doudlevecké ulici, krátce před tím, než se překonáním hranice doudleveckého katastrálního území ocitne v navazující Zborovské ulici.
Prožijte rok 2024 s Trolejbusy v Plzni

Čas na objednání nástěnného trolejbusového kalendáře se chýlí ke konci. Objednávky přijímáme do 30. listopadu 2023.

Pro nadcházející rok jsme připravili kalendář, který se zaměřuje na různé zajímavosti související s druhým největším a v současnosti vůbec nejstarším souvisle fungujícím trolejbusovým provozem v České republice. Plzeň bude s provozem trolejbusů neodmyslitelně spjatá už 83 let, navzdory tomu se zelení společníci v ulicích města do důchodu nechystají, právě naopak. V kalendáři jsou fotografiemi přiblíženy hlavní typy škodováckých trolejbusů provozované v Plzni. Nechybí ani pohled na už historické vozy Škoda 21 Tr ACI či naopak nedávno testovaný nový prototyp Škoda 36 Tr.

Kalendář nabízíme ve formátu A3 za cenu 259 Kč. Objednávat jej lze pomocí zpráv tomuto facebookovému profilu (pomocí tlačítka pod příspěvkem) nebo na email plzensketrolejbusy@email.cz.

Kalendář je možné osobně převzít v Plzni nebo si jej za příplatek nechat zaslat s využitím Zásilkovny či jiného dopravce. Kalendář je možné zaslat i do zahraničí [The calendar can also be sent abroad].

Podzimní listí zkrášluje pohled na vůz Škoda 27 Tr č. 539, který jako linka 15 sjíždí po Rokycanské třídě. Žluto-hnědo-zelené připomínky toho, že se další rok pomalu chýlí ke konci, nabádají ke vzpomínání. Kupříkladu zítra tomu bude už 12 let, co právě zvěčněný vůz 539, tehdy ještě vonící novotou, vyrazil poprvé na linku s cestujícími. Před několika dny jsme si mohli připomenout také další malé jubileum – sobota 7. listopadu 2009 přinesla radikální změny provozu díky I. fázi optimalizace plzeňské MHD. Ta do schématu linkového vedení například natrvalo vrátila trolejbusovou linku 15, která na trase do Lobez nahradila linku 13. Obě události si můžeme připomenout snímky v komentářích.
Slovenská metropole se před týdnem rozloučila s provozem trolejbusů Škoda 15 Tr(M). Dopravný podnik Bratislava poslední vozy tohoto typu nasazoval v minulých letech prakticky výhradně na noční linky. Ukončení pravidelného vypravování 15 TrM souvisí s obnovu trolejbusové flotily – do města postupně přichází padesátka nových trolejbusů o délkách 12, 18 a 24,7 metru (všechny se škodováckou trakční výzbrojí). Kromě zvyšování komfortu pro cestující hovořil pro vyřazení posledních „patnáctek“ i limitovaný prostor pro odstav ve zdejších trolejbusových vozovnách.

Na neděli 5. listopadu připravil zdejší dopravní podnik symbolickou rozlučkou, v rámci které vypravil na speciálně zřízenou linku 212 čtveřici vozů 15 TrM, dále doplněnou o jednu 14 Tr. Rozsáhle propagovaná akce přilákala řadu návštěvníků z různých koutů Evropy. Dobře míněné akci se bohužel nevyhnuly drobné vady na kráse, a tak průběh události v některých účastnících mohl budit spíše rozporuplné pocity.

Jeden z trolejbusů, který při rozlučkových jízdách těšil dopravní fanoušky i širokou veřejnost byl 15 TrM č. 6635. Ten je na snímku zvěčněn po opuštění zastávky Karadžičova. Stejně jako tento vůz, míří „světlu vstříc“, i celý typ 15 Tr(M). Během příštího jara ustane provoz tohoto typu v ulicích Ústí nad Labem, čímž se poslední tuzemskou baštou 15 TrM stanou České Budějovice. Za hranicemi Česka nabízí „patnáctky“ svezení ještě v ulicích maďarského Szegedu; litevského Vilniusu; iránského Teheránu a v ukrajinských městech Černovice, Ivano-Frankivsk, Ternopil a Žitomír.

Plzeň brzy získá dva nové bateriové trolejbusy

Do konce listopadu obdrží Plzeňské městské dopravní podniky dva nové dvanáctimetrové trolejbusy Škoda 26 Tr NU. Oba v současnosti absolvují testování v ulicích města. Tyto vozy jsou prvními z nové rámcové smlouvy uzavřené v roce 2022, která umožnuje dodání až 53 nových trolejbusů (o délkách 12 a 18 metrů).

Nová smlouva přináší u vozidel řadu inovací (na přání PMDP). Aktuálně dodávané trolejbusy se tak budou pyšnit například:
• zabudovanými bateriemi s větším dojezdem a s funkcí úsporného režimu (tj. rezervování části kapacity trakční baterie pro rekuperovanou energii, kterou nepojme napájecí síť),
• upraveným ovládacím stanovištěm řidiče (digitální zobrazování tachometru atd. či přidaná páčka pro ruční ovládání elektrické brzdy),
• maximální rychlostí jízdy na baterie 75 km/h (dosud je rychlost u všech plzeňských trolejbusů omezena na 65 km/h),
• karoserií s pozměněným lakováním a též odlišně umístěným bočním informačním panelem.

Opět platí, že druhé dveře trolejbusů jsou provedeny jako vně předsuvné, kabina řidiče jako velká, a že vozidla dále disponují celovozovou klimatizací či systémem automatického počítání cestujících.

Zajíždění nových plzeňských trolejbusů odstartovalo v pondělí 6. listopadu 2023. Jeden z testovaného dua tak mohl být zvěčněn v Doudlevecké ulici.

Periodické dílenské prohlídky vyššího rozsahu slouží k průběžné údržbě trolejbusové flotily. Najetím stanovených kilometrických limitů se do dílen v poslední době dostávaly zejména bateriové vozy Škoda 26 Tr. Zatímco novější vozy 26 Tr NU procházejí postupně prvními středními prohlídkami (celkovými opravami), nejstarší bateriové vozy 26 Tr (III. generace) už mají nárok i na velkou prohlídku (opravu). Kupříkladu před 10 dny se po dílenské kúře do provozu vrátil vůz 26 Tr č. 568. Pohled na jeho ještě nezašpiněné sběrací botky zprostředkovává snímek z konečné zastávky NC Černice.
Sezóna historických trolejbusů je pro letošní rok u svého konce. O důvod více připomenout si asi nejzajímavější letošní zakázku, která se uskutečnila už před více než čtyřmi měsíci. Historický vůz Škoda 9 Tr č. 323 posloužil 15. července 2023 pro oslavu narozenin trolejbusového řidiče PMDP a též našeho spolupracovníka. V 18:30 historický trolejbus vyrazil do plzeňských ulic, kde do něj postupně nastupovali jednotliví gratulanti (cesta konkrétně vedla přes točky Lobzy a Nádraží Slovany). Zhruba o 70 minut déle cesta vozidla skončila v obratišti Čechurov, kde bylo naplánováno předávání darů a další program. Nejzajímavější část itineráře oslavy přišla se soumrakem, kdy se paluba historického trolejbusu proměnila v improvizované kino. Malé uzavřené skupině narozeninových hostů zde byl promítán maďarský film o únosu trolejbusu jež je jedinečný tím, že se jeho děj odehrává v reálném čase na palubě budapešťského vozu ZiU-9 (srovnatelně starého jako 9 Tr). Atmosféru unikátního kinosálu přibližuje jak doprovodný snímek, tak fotokomentář. Po skončení filmu trolejbus hlubokou nocí rozvezl účastníky z Čechurova zpět k domovům (přes obratiště Nádraží Slovany a Doubravka) a zamířil do vozovny.
Česko-polské tříčlánkové trolejbusy Škoda-Solaris 24m zažívají v těchto dnech asi největší vlnu mediální pozornosti. V Bratislavě zahájil ve čtvrtek 16. listopadu jeden z nových „megatrolejbusů“ zkušební provoz s cestujícími, a to na zdejší páteřní lince 71. Událost byla bohatě mediálně pokryta. Další tříčlánkové vozy jsou postupně v Plzni finalizovány, testovány a následně převáženy do slovenské metropole. Zítra si své chvilky v záři reflektorů užije také první tříčlánkový trolejbus určený pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Vozidlo bude slavnostně představeno odborné veřejnosti a novinářům v rámci 12. ročníku veletrhu CZECHBUS. Lze očekávat, že se tento bezmála pětadvacet metrů dlouhý stroj stane nejvyhledávanějším exponátem této události. Snímek dokumentuje první nový dvoukloubový trolejbus pro Prahu ještě během nočního testování v ulicích Plzně, konkrétně v prostoru náměstí Milady Horákové, krátce poté co vůz využil stejnojmenné obratiště.
S příchodem listopadu ozvláštnily boky několika trolejbusů Škoda 24 Tr boční reklamní fólie. Kromě dlouhodoběji polepeného vozu č. 517 se jedná o vozy č. 514, 515, 516 a 519. Zajímavostí je, že každé z vozidel nese reklamní sdělení jiného inzerenta. Boky trolejbusů tak informují o náboru nových řidičů pro rozvoz piva (č. 519) či jiných zaměstnanců (517), dále pak o tepelných čerpadlech (516), novém bytovém domu na Doubravce (514) či motoristické prodejně (515). Poslední ze jmenovaných vozů byl ve sváteční den zvěčněn při zatáčení z Mikulášské ulice na Americkou.
Plzeňské trolejbusy také na Instagramu

Informace o plzeňských trolejbusech vám poskytujeme už 14,5 roku. Na den přesně před 174 měsíci byla založena webová stránka Plzeňské trolejbusy, na kterou volně navázal stejnojmenný facebookový profil. Od založení tohoto profilu se změnilo mnohé, včetně samotného Facebooku a atmosféry na něm panující. Ač je námi dlouhodobě preferovaným řešením zejména zajištění funkční webové stránky o trolejbusech, rozhodli jsme se po dlouhém rozhodování rozšířit nyní naše zpravodajství také na aktuálně perspektivnější sociální síť Instagram. Profil naleznete na adrese ➡️ https://www.instagram.com/plzensketrolejbusy/ ⬅️. Na instagramový profil budou od dnešního dne zveřejňovány totožné příspěvky jako na facebookový (platí pro vlastní originální fotky a videa, nikoliv ty případně přesdílené).

Protože jen těžko lze předpovídat kam se posunou sociální sítě za další desítky měsíců, snažili jsme se zároveň ulehčit přístup i pro ty uživatele, kteří nejsou aktivní na žádné ze sítí. Nejnovější příspěvky lze snadno nalézt na stránce ➡️ https://www.plzensketrolejbusy.cz/f/posts/ ⬅️. Dále připomínáme, že tato stránka slouží též jako rozcestník k archivu dříve zveřejněných příspěvků. Aktuální trolejbusové zpravodajství vám tak bude opět o trochu blíže.

Doprovodný snímek představuje v současnosti asi nejznámější trolejbus v České republice, a to první z tříčlánkových vozů Škoda-Solaris 24m pro Prahu, který si tento týden odbyl svoji premiéru na veletrhu CZECHBUS.

Poslední dny přinesly větší množství provozních mimořádností, které si postupně přiblížíme. V neděli 26. listopadu zhruba v 17:20 došlo k poměrně kuriózní nehodě vozu 26 Tr č. 581 na lince 12. Při odbočování z Americké do Mikulášské ulice trolejbus přelomil jeden ze semaforů v křižovatce. Stalo se tak po vypadnutí sběračů, které nedopatřením pokračovaly po přímé troleji směr Šumavská ulice. Zatímco semafor po incidentu zůstal ohnutý na vozovce, u trolejbusu došlo jen k menšímu poškození sběrače. Snímek představuje vůz č. 581 odstavený při vyšetřování nehody v Mikulášské ulici (s už odklizeným semaforem, po kterém zbyl jen pahýl).

Další nehody komplikující provoz se odehrály o den později, v pondělní podvečer při deštivém a mrazivém počasí. Cizí dopravní nehoda (střet 2 osobních vozů) v křižovatce U Trati x Doudlevecká x Prokopova krátce před 17. hodinou způsobila kolony a zpoždění trolejbusových spojů 10, 13 a 14 ve výši i 20 minut. Před 17. hodinou dále došlo k menší nehodě 25 Tr č. 521 (na lince 15) a osobního vozu za zastávkou Karlov (směr centrum). Krátce po 17:30 se udála cizí dopravní nehoda (autobus x osobní vůz) v prostoru kruhového objezdu Částkova x Lobezská x Sušická. Vjezd na okružní křižovatku z Lobezské ulice (od centra) byl zablokován. V koloně uvízly také spoje linky 12 směřující do Božkova. Ke zprůjezdnění místa došlo přibližně po 30 minutách. Zajímavostí je, že autobusy linek 29 a 30 směr Bory/Borská pole byly od slovanského nádraží vedeny odklonem přes Petrohrad a Mikulášské náměstí.

Západ Čech se od pátku potýká s bohatou sněhovou nadílkou a teplotami pod bodem mrazu. Co nevidět si přiblížíme komplikace, které zimní období do trolejbusového provozu přineslo. Začněme však tou poetičtější stránkou počasí posledních dnů. Páteční nástup meteorologické zimy strávila Škoda 24 Tr č. 508 při výkonu páté směny linky 15. V chumelenici tak mohla být zvěčněna v prostoru obratiště Borská pole.
První komplikace přinášelo sněžení už v úterý 28. listopadu. Ještě před sněhovou nadílkou však tento den ovlivnila provoz linky 12 cizí dopravní nehoda na Zátiší. Při odbočování na Domažlickou třídu od jedné ze zdejších čerpacích stanic došlo k rozpojení soupravy tahače a cisternového návěsu. Návěs následně zůstal stát napříč komunikací, čímž zablokoval provoz v místě v obou směrech. Událost se stala krátce po 12:30 v úseku mezi zastávkami Zátiší a Hřbitov Zátiší, konkrétně nedaleko křižovatky Domažlická x U Hřbitova. K místu nehody postupně z obou stran přijely spoje linky 12. Ty se dispečinku později podařilo operativně otočit v blízkých křižovatkách (oba vozy byly opatřeny AP) a přesměrovat. Spoj do centra byl veden odklonem přes Folmavskou a Borskou ulici, stejně jako další spoj linky 12 z Nové Hospody do Letkova. Mezitím začaly být všechny spoje linky 12 od centra otáčeny v obratišti Zátiší. Provoz mezi Zátiším a Novou Hospodu nebylo možné zajistit, ale cestující z centra mohli využívat alternativní spojení linkami 15 a 17. Ke zvedání uvízlé cisterny byli povoláni hasiči, kterým se podařilo návěs odklidit a místo zprovoznit krátce po 13:30. Provoz linky 12 byl obnoven v plném rozsahu. Zajímavostí je, že pro minimalizování dopadu na cestující byly po obnovení provozu dva spoje linky 12 vedené trolejbusy s alternativním pohonem nasměrovány ze Zátiší na Novou Hospodu. Obratiště Zátiší vlivem mimořádnosti zažilo nebývale čilý provoz, jak přibližuje i přiložený snímek, který v jeho prostorech zachycuje hned tři trolejbusy, a to č. 514, 550 a 552.

V úterních večerních hodinách začala plzeňské silnice pokrývat tenká vrstva nového sněhu. Ta výrazněji zkomplikovala cestu poslednímu spoji linky 11 (resp. 11X) krátce po 23. hodině z Ústředního hřbitova do vozovny. Trolejbus č. 605 na nesjízdné komunikaci v točce Ústřední hřbitov uvízl. Po zprůjezdnění místa se vůz na trasu vydal přibližně o 70 minut později.

Je tomu přesně týden od příchodu meteorologické zimy a překrytí Plzně bohatou sněhovou nadílkou. Západ Čech patřil tentokrát k lokalitám, které byly sněžením zasaženy více, a neustávající sypání vloček tak nevyhnutelně přineslo i komplikace v dopravě. Bez nároků na komplexnost si mimořádnosti v provozu, kterým čelily trolejbusy v Plzni v pátek 1. prosince 2023, zkusíme přiblížit.

Ač se sníh sypal od pátečního rána, dařilo se až do odpolední špičky komunikace udržovat vesměs sjízdné a provoz trolejbusů probíhal bez větších komplikací. Během odpoledne se vlivem silné automobilové dopravy a opatrnější jízdy provoz zahustil a citelně zpomalil. Zpoždění autobusových a trolejbusových linek se tak běžně pohybovalo mezi 10 a 40 minutami jen vlivem hustoty provozu a malých drobných komplikací na trase (např. odstavený autobus na Domažlické u III. brány způsoboval zpoždění spojů linky 12, silný provoz v oblasti Borských polí).

Větší komplikace začaly přinášet nesjízdné vozovky. Kolem 15. hodiny uvízl ve stoupání mezi zastávkami Letkov, U Studánky a Letkov, V Podlesí spoj linky 12 vedený vozem č. 582. Trolejbus se zde nakonec operativně otočil a se zpožděním 32 minut se vracel do Plzně.

V nesjízdném stoupání za zastávkou Těšínská (směr Doubravka) uvízl dále kolem 16. hodiny vůz č. 536. Následně se za něj zařadil také vůz č. 543. Další spoje kolem odstavených vozidel naštěstí zvládaly projet. Oba trolejbusy místo dokázaly opustit až po 20. hodině, čímž si vůz 536 mohl připsat suverénně nejvyšší trolejbusové zpoždění dne, a to 278 minut (č. 543 pak 236 minut). Snímek zachycuje oba uvízlé trolejbusy v Těšínské ulici, zatímco se k výjezdu ze zastávky a objetí vozů chystá další spoj linky 16.

Kolem 16. hodiny začala kolabovat doprava u černické nákupní zóny z důvodu neprůjezdné komunikace v Losiné a následných kolon v širším okolí. Trolejbusy linky 13 uvízly v prakticky nehybných kolonách v úseku K Losiné – NC Černice. Spoje zde nabíraly zpoždění šplhající k 60 minutám.

Kolem 16:30 dále zkolabovala doprava v okružní křižovatce Lobezská x Sušická x Částkova. Důvodem bylo ucpání kruhového objezdu v důsledku autobusů linek 29 a 30 vyčkávajících na ošetření klesání Lobezské ulice k Rolnickému náměstí. Provoz linky 12 se v místě prakticky na 25 minut zastavil, i nadále zde pak spoje nabíraly zpoždění v důsledku tvorby dlouhých kolon v okolí (např. mezi zastávkami Petrohrad a Nádraží Slovany ve frontě uvízlo pět spojů linky 12 do Božkova). Zdržení zde nabrané spoje postupně vyrovnávaly až do pozdějšího večera – ještě kolem 21. hodiny se zpoždění pohybovalo i kolem 30 minut a provoz na lince 12 byl značně nepravidelný (obdobně i v případě linky 13).

Zhruba kolem 16:30 dále došlo ke krátkodobému odklonu linky 11 mezi zastávkami CAN Husova a Kalikova ve směru Radčice, z důvodu uvízlého autobusu na komunikaci k CAN. Spoje linky 11 se místu vyhýbaly otočením na okružní křižovatce a jízdou ulicemi Husova a Kotkova. Odklon trval přibližně 30 až 45 minut.

S ohledem na vyšší sněhovou pokrývku byli dále v podvečer řidiči MHD instruováni dispečinkem, aby v případě zasněženého zálivu dle vlastního uvážení stanicovali v jízdním pruhu.

Poslední větší páteční komplikace nastaly mezi 19. a 20. hodinou v prostoru zastávky Karlov. Na výjezdu z této zastávky uvízly spoje linky 15 směřující na Borská pole (prvním se stal vůz č. 544). Další ze spojů (vůz č. 546) byl později operativně otočen „trianglem“ zacouváním do vjezdu vozovny Karlov a následně odbočením doleva zpět do města. Další blížící se spoj byl kreativně odkloněn přes vozovnu Karlov – vůz č. 548 se zhruba ve 20:20 vyhnul zastávce Karlov zajetím do depa Karlov, otočením průjezdem jednou z hal a následným výjezdem ulicí Na Pomezí a pokračováním směr Nová Hospoda. Zhruba ve 20:30 se místo podařilo zprůjezdnit.

Provoz v dnešní odpolední špičce značně poznamenal požár uvnitř lávky přes Radbuzu u Západočeského muzea. Hasiči na místo vyjížděli kolem 16. hodiny, kdy z lávky začal stoupat hustý tmavý dým. Na místo dále zamířili pracovníci střediska horního vedení, neboť v útrobách lávky jsou uloženy také napájecí kabely pro MHD. Po dobu zásahu hasičů tak bylo preventivně přerušeno napájení tramvají a trolejbusů z měníren Hydro a Bory.

K odstávce napájení došlo přibližně v 16:25. Trolejbusy bez alternativního pohonu a tramvaje se zastavily v prostoru širšího centra. Nehybné zelené vozy zůstaly stát zejména na Americké třídě a v Koperníkově ulici, kde tvořily nepřehlédnutelné kolony. V menší míře zůstaly vozy bezmocně stát také v Tylově a Prokopově ulici. Další trolejbusy bez alternativního pohonu do kolon v Koperníkově a Americké postupně dojížděly. Poznamenán byl provoz všech trolejbusových linek, zejména 10, 12, 15 a 16. Obsluhu linek v omezené míře zajišťovaly jen trolejbusy s alternativním pohonem, kterým však komplikovali průjezd Americkou a Tylovou ulicí ostatní odstavené trolejbusy stejně jako řidiči osobních automobilů v hustém provozu odpolední špičky. Zdržení těchto spojů se tak přibližovalo i 30 minutám. Pro spoje linky 15 vedené vozy bez AP byl přibližně od 16:45 vyhlášen obousměrný odklon ulicemi Borská, U Trati, Železniční a Lobezská (most přes nádraží). Dva spoje linky 10 obsluhované vozy bez AP byly dále z Jižního Předměstí nasměrovány na otočení do vozovny Karlov. Odtud pak zpět na Čechurov jely přes Belánku.

Po uhašení požáru pracovníci horního vedení postupně objížděli jednotlivé napájecí body a sekce a provoz obnovovali – nejprve se přibližně po 40 minutách (po 17:15) rozjely tramvaje. Trolejbusy v centru byly osvobozeny přibližně o dalších 35 minut déle, cca v 17:50 (následně bylo napájení ještě krátkodobě nestabilní). Zdržení prvních uvízlých spojů tak vyšplhalo až na 80-95 minut. Postupně se provoz na jednotlivých linkách dařilo stabilizovat.

Situaci na Americké třídě dokumentuje snímek z Wilsonova mostu. Kolonu uvízlých trolejbusů v čele s vozem č. 561 postupně na bateriový pohon objíždí 26 Tr č. 608.

První z nových trolejbusů Škoda 27 Tr pro Prešov okusil plzeňské ulice. Do metropole Šariše poputuje do poloviny příštího roku šest nových osmnáctimetrových kloubových vozů. Ty se stanou prvními zdejšími trolejbusy v karoserii Solaris. Komfortní klimatizovaná vozidla opatřená trakčními bateriemi pomohou k navýšení podílu elektromobility v prešovské MHD – dopravce počítá s nasazením těchto vozidel na stávající autobusové linky. Zatím jediný zkompletovaný trolejbus byl během včerejších prvních zkušebních jízd zvěčněn krátce před západem slunce při průjezdu náměstím Milady Horákové.
Zatímco v pondělí první trolejbus Škoda 27 Tr pro Prešov najížděl zkušební kilometry v ulicích Plzně, dnes odpoledne už byl naložen na podvalník, na kterém se vydá do svého budoucího východoslovenského působiště. Škoda Electric v posledních měsících zažívá poměrně hektické období, které se projevuje četnými zkušebními jízdami v odpoledních i nočních hodinách. Kromě Prešova mířily v těchto týdnech trolejbusy se škodováckou výzbrojí také do Bratislavy, Brna, Plzně, Prahy či Ústí nad Labem. Na snímku je první z nových prešovských trolejbusů zvěčněn v počínajícím soumraku při jízdě Štefánikovou ulicí k Nepomucké.
V návaznosti na nedávný příspěvek o kalamitě dne 1. prosince ještě doplňme mimořádnosti způsobené sněžením o den později, v sobotu 2. prosince 2023. Nového sněhu i dopravních komplikací bylo podstatně méně, a to též díky slabšímu víkendovému provozu.

Problémy nastaly zejména u prvních ranních spojů a kopcovitých úseků. Kloubové trolejbusy jen s obtížemi vyjížděly ze zasněžených zastávek ve stoupání. První spoj linky 11 vedený vozem č. 584 uvízl ve 4:50 v zastávce Pietas (směr Ústřední hřbitov) na více než 20 minut. Díky couvání se mu nakonec podařilo místo opustit. Problémy s rozjezdy se objevovaly i u dalších spojů, a to v prostoru točky Ústřední hřbitov či též na lince 15 v zastávce Letná (zde po 5. hodině ranní uvízl na cca 40 minut vůz 585, následně mu též pomohlo scouvání). Přibližně 15minutové zdržení bylo hlášeno po 5. hodině ranní také na lince 13 v zastávce U Plynárny (směr Černice). Kolem 7:15 uvízl v prostoru obratiště Lobzy spoj linky 15 vedený vozem 527. I tuto mimořádnost se podařilo vyřešit poměrně rychle (komunikaci ošetřit a vůz vyprostit) a zdržení tak dosáhlo cca 15 minut.

Po celý den nabíraly spoje MHD na území města zpoždění do cca 15 minut, a to vlivem pomalejšího provozu a nutnosti velmi obezřetné jízdy (typicky zejména u delších linek jako 13).

Další komplikace přinesl podvečer a další pás sněžení. Kolem 17:46 došlo k nehodě vozu 519 nasazeného na linku 15 v zastávce Hlavní nádraží (směr Pařížská). Vůz si při zajíždění do zastávky poškodil pravý přední roh. Po 18. hodině dále trolejbusy opět potrápila točka Ústřední hřbitov. Kloubové vozy č. 583 a 589 měly problém vyjet z místa odstavu. Zdržení spojů v tomto případě nepřesáhlo 30 minut.

Sobota 2. prosince 2023 byla zajímavá i z hlediska výpravy. Kloubové trolejbusy byly kromě linky 13 (a vybraných pořadí linky 15) poprvé tuto zimu nasazeny také na linku 11 jako předvánoční posila. Z preventivních důvodů byla dále celá sobotní i nedělní výprava zajištěna trolejbusy s alternativním pohonem, a to i za cenu snížení kapacity nasazením sólo vozu namísto kloubového (s ohledem na jejich nedostatek). Na linkách 11 i 13 (a též 16) se tak v průběhu víkendu objevovaly i sólo vozy (např. v sobotu 605 na 13, 608 na 11). Vozbu linky 13 částečně zajišťovaly také kloubové trolejbusy s pomocným naftovým pohonem. Jeden z nich, 27 Tr č. 528, byl na tomto méně typickém výkonu zvěčněn v sobotní zasněžené ráno při vyjíždění ze zastávky Slovany.

Pomyslný vánoční dárek si dnes mohli rozbalit cestující linek 12 a 13. Právě zde svoji službu v pravidelném provozu zahájily dva letošní přírůstky ve vozovém parku trolejbusů, a sice stroje Škoda 26 Tr č. 609 a 610. Premiéru si oba vozy odbyly na dělených směnách (slangově šejdrech), a to 609 – 13/8 a 610 – 12/13. Nepříliš příznivé počasí jednoho z nejkratších dnů v roce zastihlo první ze jmenovaných vozů při výjezdu ze zastávky Prokopova.
Před usednutím ke štědrovečerní tabuli nám dovolte popřát všem našim čtenářům krásné prožití vánočních svátků, splnění všech přání a ať už bude rok 2024 jakýkoliv, ať vám přijde k chuti. Stejně jako v loňském roce nezbývá než konstatovat, že poslední měsíce i dny opět dokazují co je v životě skutečně důležité. To nejdůležitější je však neztrácet naději…

Rádi bychom dále na tomto místě opět poděkovali čtenářům za jejich přízeň a všem spolupracovníkům za zaslané informace i fotografie. Speciální přání posíláme dále řidičům vozidel MHD, jež budou ve svátečních dnech brázdit ulice našeho města a neúnavně „Vozit Plzeň“. Děkujeme!

Od pondělí 18. prosince 2023 je na trolejbusové lince 14 zavedena náhradní autobusová doprava. K tomuto kroku bylo nutné přistoupit z důvodu akutního nedostatku trolejbusových řidičů. Ten zapříčinila vysoká nemocnost části řidičů společně s vyčerpáním ročního limitu přesčasových hodin u dalších šoférů (416 hodin na kalendářní rok). Provoz směn 14/1 i 14/2 tak nyní každý pracovní den zajišťují autobusy. Ty jsou v souladu s legislativou označeny cedulkami „náhradní doprava“. Opatření je platné do odvolání. V třetí den provozu náhradní autobusové dopravy byl v prostoru obratiště Sídliště Bory zvěčněn při čerpání pauzy mezi spoji směny 14/1 vůz SOR NS 12 č. 628. Připomeňme, že obdobná situace je známa už z minulosti – nedostatek trolejbusových řidičů způsobil nasazování autobusů na linku 14 také v době od 1. října do 21. prosince 2018.
Ať je linka 14 vedena trolejbusy nebo autobusy, musí se potýkat s omezením v centru města. Z důvodu částečné uzavírky Anglického nábřeží je upraven způsob ukončení linky v této lokalitě. Namísto blokového objezdu přes zastávky Goethova – Anglické nábřeží – Pařížská – Prokopova jsou spoje ukončeny v zastávce Goethova a po otočení ulicemi Kopeckého sady, Anglické nábřeží a Americká začínají v zastávce Prokopova. Polookružní charakter linky 14 s průjezdnou konečnou Pařížská je tak dočasně změněn na standardní režim s konečnou stanicí na každém konci trasy. Otočku ulicemi Kopeckého sady, Anglické nábřeží a Americká („obkroužení bloku kolem Komerční banky“) využívá za standardní situace jen noční trolejbusová linka N7.

Částečná uzavírka Anglického nábřeží probíhající od 9. října 2023 ovlivňuje kromě 14 i linku 13 – ta je mezi stanicemi Prokopova a Gambrinus vedena odklonem ulicemi Americká a Šumavská. Omezení na Anglickém nábřeží spočívá v dočasném zjednosměrnění komunikace – v úseku mezi křižovatkou s Pražskou ulicí (přesněji trolejbusovou zastávkou Anglické nábřeží) a křižovatkou s Kopeckého sady je místo průjezdné jen ve směru od mostu U Jána k Západočeskému muzeu. Příčinou jsou práce na inženýrských sítích v souvislosti se stavbou nového domu v blízkosti zastávky Anglické nábřeží.

Na Anglickém nábřeží byla po dobu výluky linky 14 dále zřízena dočasná manipulační zastávka. Ta neslouží pro nástup či výstup cestujících, ale jen pro vyčkávání vozidla na zahájení dalšího spoje (ve stávajících zastávkách Goethova ani Prokopova by toto krátkodobé odstavování nebylo s ohledem na další spoje MHD ideální). Ještě před zavedením náhradní autobusové dopravy byla při čekání na čas odjezdu v této zastávce zvěčněna Škoda 24 Tr č. 505.

Flotila trolejbusů v Plzni se v letošním roce rozrostla o zajímavý přírůstek. Tím se s trochou nadsázky stala dětská atrakce umístěná v nákupním centru Olympia v Černicích. Kolejemi naváděné vozidlo je stylizováno do podoby plzeňského trolejbusu nasazeného na linku 13 (jež k Olympii skutečně zajíždí). Nechybí ani tyčové sběrače proudu. Atrakce je určena pro děti ve věku od 2 do 10 let, za svezení lze platit v hotovosti či bezkontaktně. Mladí zájemci o řízení naleznou vozidlo nedaleko informací zdejšího hypermarketu Albert. Dětský trolejbus je v místě instalován přibližně od přelomu června a července letošního roku.
Stejně jako před 365 dny i dnes poslední příspěvek tohoto roku nahlédne do „redakčního zákulisí“ a nabídne pohled na jeden ze zde dříve prezentovaných příspěvků v jeho původní podobě. Proč? Protože vnímáme za důležité, právě zde na sociálních sítích, vyzdvihnout, že cesta od přetažení fotografie z fotoaparátu k jejímu zveřejnění nemusí být tak přímá, jak se na první pohled jeví. Zejména začínajícím fotografům (nejen MHD) tak lze doporučit dívat se na prezentované snímky v on-line světě vždy s určitým odstupem.

Obdobně jako loni bychom rádi připomněli zejména to, že co někdy při prvním pohledu na snímek vypadá jako štěstí či náhoda, může znamenat spíše desítky minut práce v grafickém editoru. Za jednou prezentovanou fotografií může být dalších deset, dvacet nepovedených, radost z povedeného snímku může být odměnou za trpělivost i výdrž po předchozích zklamáních. Fotografování veřejné dopravy je koníček velmi závislý na faktorech, které člověk ovlivní jen těžko (okolní provoz, počasí, různé náhodné vlivy), což z „koníčka“ činí spíše „koně“. V některých situacích (a při sklonech k perfekcionismu) tak pro „záchranu fotky“ mohou ke slovu přicházet menší či větší úpravy fotografií.

Úpravy fotografií se zejména s příchodem systémů umělé inteligence stávají čím dál tím citlivějším tématem, a akceptovatelná míra úprav je velmi individuální. Hranicemi mezi pochopitelnou „výpomocí“ k vytouženému záměru fotografa a ztrátou důvěryhodnosti kvůli fotomontážím bude pravděpodobně čím dál tím tenčí. Snímky prezentované na této stránce prakticky vždy prochází základními postprodukčními úpravami (barevné úpravy, kontrast, ořez a srovnání), zatímco k větším retuším a dalším úpravám reality se přistupuje spíše výjimečně (a to obvykle za využití techniky multiexpozice). Jeden z příkladů letošních větších zásahů do snímku poskytuje doprovodný pohled na vůz 551 v ulici Edvarda Beneše. Cílem fotografa bylo nechat vyniknout v přírodních kulisách hlavní motiv trolejbusu bez rušivých prvků v podobě dalších automobilů. Díky multiexpozici prázdnější vozovky naopak do snímku „přijelo“ zajímavé oživení v podobě cyklisty. I zde je vhodnost rozsahu úprav jistě dosti diskutabilní, ne-li kontroverzní – dříve prezentovaný upravený snímek je odkazován v komentáři.

V závěru letošního posledního příspěvku bychom do nového roku chtěli všem čtenářům a spolupracovníkům popřát mnoho zdraví, včetně toho duševního, a do nastupujícího roku zejména naději, pohodu a spokojenost.